Modeme Bulaşan Reklam Virüsü (Maxonclick - Goac)

Merhaba uzmanim.net ailesi,

Bir süredir modemimdeki sorunlarla uğraşıyorum. 2 hafta önce modemimde port açma ihtiyacı duydum ve port açtım.

Modem arayüzüme girerken herhangi bir şifre yoktu ama şifre koyulumuş modem arayüzüme ulaşamıyorum. 1 haftadırda bilgisayarımda ve telefon, tablet evde ne varsa hepsinde internette gezerken reklam sitelerine yönlendiriliyorum. (MaxOnclick - Goac)

Bu problemi nasıl çözebilirim. Açtığım porttan bilgisayarıma herhangi bir zarar dokunurmu veya bilgilerim çalınırmı?

Bu problemi nasıl çözebilirim? Modem arayüzüne hala erişemiyorum şifre olduğu için en son çarem resetlemek.

Bu virüsten nasıl kurtulabilirim yardımcı olabilirmisiniz.

onur4728 onur4728 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Merhaba Onur, uzmanim.net'e hoş geldin.

    Modem arayüzüne erişemiyorsan yapman gereken modemi resetlemek. Fakat bu geçici bir çözüm sağlayacaktır.

    Modemin eski bir modemse, bu güvenlik açığını ortadan kaldıracak yazılım güncellemesi üretici tarafından yayınlanmamış olabilir.

    Daha önceden bir modem listesi yayınlamıştım. Şu linkte bulabilirsin: Misfortune Cookie güvenlik açığı nedir?

    Bu linkte yayınlanan modemler bilinen ve güvenlik açığı tespit edilmiş modemlerdir.  Maalesef eski modemler olduğu için üreticiler yeni firmware yayınlamıyorlar.  Bu durumda tek çözüm yeni adsl modem almak oluyor.

    Modeme port açmanın sana bir zararı yok. Bu sebepten bilgilerin çalınmaz. Fakat modemin güvenlik açığı olan bir modemse (listeden kontrol edebilirsin) bu büyük bir tehlike oluşturur.

    Örneğin seni sahte bir siteye yönlendirebilirler ve şifrelerini çalabilirler (facebook, google gibi).

    Bu tür saldırılar  port açma yüzünden olmuyor. Modeminde güvenlik açığı var ve saldırganların elinde, internet üzerindeki bu tür modemleri tespit eden ve otomatik olarak modeme script yükleyen yazılımlar var.

    Özet olarak, tek ve kesin çözüm yeni modem almak oluyor.

    alattin alattin (16984)
    7 yıl önce cevaplandı

      Az önce Airties'in sitesine baktım yeni firmware yayınlamışlar modemi aldığımdan beri hiç güncellemedim modem 2-3 yıldır benimle.

      En kısa zamanda modemimi resetleyeceğim ve firmware güncelleyeceğim. Ama modemi resetlemek benim için çok büyük bir sorun. Modemim ev telefonu üzerine kayıtlıydı ve ev hattını kapattırınca ttnet ile iletişimim kesildi modem kullanıcı adı şifresimi unuttum ttnetten istediğimde söylemiyorlar şubemizde gelip yeni kayıt açmanız gerekiyor üyeliğinizi güncelleyin vs. bir sürü şey söylüyorlar. Modem arayüzüne başka şekilde girme şansım yok mu?

      Yardımınız için teşekkürler.

      onur4728 onur4728 (1)
      7 yıl önce cevaplandı

      • Varsayilan kullanici adi ve sifresini denedin mi? Bazi modemlerin windows uygulamalari oluyor dogrudan usb port uzerinden baglanmak mumkun oluyor. Bunu kontrol edebilirsin. alattin 7 yıl önce