Modeme hangi durumlarda reset atılmalı? Resetledikten sonra yapılması gerekenler nedir?

Modeme reset neden atılır? Modeme reset atdıktan sonra modemde herhangi bir sıkıntı olur mu yoksa sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder mi? Bir de resetledikten sonra modem arayüzünden WiFi şifresini değişsek bir sıkıntı olur mu?

kullanici812985 kullanici812985 (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    İki türlü reset vardır:

    1- Normal reset..

    Modemi yeniden başlatmak şeklinde olur. Modemi kapatıp tekrar açmak gibidir. Veya elektrikler kesildi ve yeniden geldi gibi..

    Hiçbir şey (sen b.k demişsin) olmaz, kaldığın yerden devam edersin. Tek değişiklik, internete bağlantı sağladığın IP adresi değişir ve bunun senin PC üzerindeki faaliyetlerin ile bir alakası olmaz, normal devam edersin.

    Modemde veya internet bağlantısında geçici problemlerin düzeltilmesi için yapılır.

    WiFi şifresi falanda değişmez, merak etme :)

    2- Hard reset..

    Modemlerde ciddi problemlerde cihaz sıfırlaması ve fabrika ayarlarına dönülmesi amacıyla kullanılan bir resetleme şeklidir. Cihaz üzerinde özel bir delik vardır ve oraya sivri bir araç - alet sokarak birkaç saniye basılı tutulması yoluyla yapılır (Genellikle böyledir, bazı modem marka ve modellerinde farklı olabilir.).

    Hard reset sonrası tüm modem ayarları yeniden yapılır, modem sıfırdan kurulur.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • Ek olarak; Bazı modemlerde (genelde internet servis sağlayıcıların verdiği modemler) yeniden kurulum yapmaya gerek kalmıyor. omercik 6 yıl önce
    • O bahsettiğin hard reset olmaz. Hard reset modemi fabrika ayarlarına geri götürür (Telefonlarda, tabletlerde olduğu gibi). Farklı bir teknoloji uyguladılarsa artık, onu bilemiyorum @farurhenho temmuz 6 yıl önce
    • Bizzat Turk Telekom'un verdiği bi modem üzerindeki resetleme tuşu kullanarak denemiştim zamanında. Otomatik kurulmuştu. @temmuz omercik 6 yıl önce
    • Öyleyse sadece detay ayarlar sıfırlanıyor temel kurulum ayarları kalıyor olmalı. Bilmiyordum, ilk olarak duydum @farurhenho temmuz 6 yıl önce
    • Sanırım öyle. @temmuz omercik 6 yıl önce
    • Bazı servis sağlayıcılar adsl ayarlarını (modem uygunsa) uzaktan yollayabiliyor. Reset modemi varsayılan ayarlarını geri yüklüyor ama modem tekrardan online olduğunda servis sağayıcıdan otomatik ayarları alabiliyor. @farurhenho hakan 6 yıl önce
    • Bunuda bilmiyordum @hakan Fakat "modem tekrardan online olduğunda" ifadesi burada önemli bence. Yani bu demek oluyorki yine hard reset sonrası ilk temel (yada varsayılan) kurulum yine kullanıcı tarafından yapılacak. Böyle olursa servis sağlayıcıdan yeniden varsayılan ayar gelmesinin gereği ve faydası ne oluyor? Ayrıca @farurhenho herhalde farklı belirtiyor. Açıklamasından ben farklı anladım. Ama sonradan düşündümde o belki cihaz üzerinde normal / basit reset düğmesini kullanmıştı ve bunu hard resetle karıştırıyor. Yani yanılıyor olabilir. Fakat bende yanılıyor olabilirim, her zaman herşey bilinemiyorki :) temmuz 6 yıl önce
    • "Modem online olduğunda" ile kastım modem açıldığında ve adsl hattına bağlandığında. Fiziksel şartlar oluştuğunda başka bir "yazılımsal" ayara gerek olmuyor. Dediğim gibi modem ve isp bu özelliği destekliyorsa otomatik konfigurasyon sağlanabiliyor. Bu modemler zaten isp tarafından ön konfigürasyonu yapılmış oluyor. Örneğin modem seri numarası sistemde kayıtlı oluyor ve bu modem hangi kullanıcıya ait biliniyor. Yine VPI/VCI gibi değerler modemde varsayılan olarak isp için uygun oluyor. hakan 6 yıl önce
    • Anladım.. Bunları bilmiyordum @hakan Bilgilendirdiğin iyi oldu, sağol. temmuz 6 yıl önce

    Modeme reset neden atılır?

    Modemle ilgili teknik sorunlar yaşıyorsan, veya ayarlarını kurcaladın ve işler sarpa sardı o zaman modemi resetlemek isteyebilirsin. Modemi kapatıp açmak da bir resettir. Bu soft reset olarak geçer. Bu modem için faydalıdır. Çok açık kalan cihazlarda belirli bir zaman sonra bellekte şişmeler medyana gelebilir. Bu durumda resetle bellek boşaltılır.

    Hard reset, genelde modem üzerindeki küçük bir deliğe iğne benzeri bir cisim sokularak yapılır. Bu işlemde modem fabrika ayarlarına, yani ilk aldığın döneme döner.

    Modeme reset atdıktan sonra modemde herhangi bir sıkıntı olur mu yoksa sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam eder mi?

    Hard reset için konuşuyorum: Eğer modemin otomatik olarak yapılandırma bilgilerini servis sağlayıcından alıyorsa herhangi bir sorun olmaz. Örneğin Superonline bu şekilde çalışıyordu.  Bu bilgileri otomatik almıyorsa el ile bu bilgileri girmen lazım: Kullanıcı adı ve şifre gibi.

    Bir de resetledikten sonra modem arayüzünden WiFi şifresini değişsek bir sıkıntı olur mu?

    Hiç bir sorun olmaz.

    hakan hakan (15424)