Modeme yanlış firmware yükledim. Ne yapabilirim?

Adsl Modeme yanlış firmware yükledim ne yapabilirim?

TP Link Adsl modeme yalış yazılım yükledim. Şimdi modem arayüzüne giremiyorum. Ne yapabilirim, modemi nasıl eski haline getirebilirim?

hakan hakan (15409)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Modeme yanlış firmware yükledim. Ne yapabilirim?

    Pek çok modem yanlış firmware yüklenmesine izin vermez. Fakat bazı modemlere hatalı firmware yüklenebiliyor. Bu durumda eğer modeminiz destekliyorsa TFTP iletişim protokolü ile doğru firmware yazılımını modeme yüklemek mümkün oluyor. Bunun için ihtiyacınız olan bir adet rj45 bağlantı kablosu ve TFTP sunucu yazılımı.

    TFTP  sunucu kullanarak yanlış firmware yüklenen modemi kurtarma

    TFTP nedir?

    TFTP (Trivial File Transfer Protocol) Modem, Router (yönlendirici), disksiz çalışan terminaller gibi farklı cihazlara
    veri transferi için kullanılan yüksek seviyeli bir veri transfer protokolüdür.
    Veri TCP değil UDP ile transfer edilir.

    TFTP, FTP ile karıştırılabilir ama tamamen farklı bir protokoldür. En basitinden TFTP güvensiz UDP, FTP güvenli TCP iletişim protokolünü kullanır. TFTP öncelikli olarak uzak bir sunucu kullanarak veri okuma ve yazma için tasarlanmıştır.

    İhtiyacınız olanlar:

    1. RJ 45 patch kablo
    2. TFTP sunucu yazılımı
    3. Üzerinde ethernet bulunan bir bilgisayar (normal ağ kablosu takılabilecek bir bilgisayar)

    ağ kablosu
    RJ 45 patch kablo

    Hatalı firmware yüklenen modeme doğru firmware nasıl yüklenir?

    Adsl modeme hatalı firmware yüklediyseniz ve açılmıyorsa, modemi kurtarmak için hâlâ bir şansınız var. Aşağıdaki adımları dikkatlice yapın.  Adımları hata olasılığa karşı bir kaç kez tekrar edebilirsiniz. Bazen modem TFTP sunucuya bağlanamıyor.

    1. Buradan tftpd64 standard edition (zip)  yazılımını indirin.
    2. Daha sonra modeminizin üreticisinin sayfasına gidin ve doğru firmware yazılımını indirin. Örneğin modeminiz TP Link ise TP Link web sitesine gidin ve uygun firmware indirin.
    3. tftpd64.exe tıklayın eğer Firewall uyarısı gelirse izin verin.
    4. ADSL modeminiz kapalı olsun.
    5. Ağ kablosunun bir ucunu Adsl modemin LAN portlarından birine diğer ucunu bilgisayarınızdaki LAN girişine takın.
    6. Modemin arkasındaki reset tuşuna  basılı tutun ve modemi açın.  TFTP64 Ekranında aşağıdaki gibi bir veri akışı olmalı:
      TFPD64 log ekranı
    7. TFTPD log ekranındaki yazılar içinde Read Request for file yazan satırda wdr4300v1_tp_recovery.bin gibi bir dosya adı göreceksiniz. Bu sizin modeminizin modeline göre farklılık gösterecektir. Bu adı not edin. Yukarıdaki işlemi bir kaç kez denemeniz gerekebilir.  Eğer bu log ekranı gelmiyorsa modeminiz bu tür bir kurtarma işlemini desteklemiyor demektir.
    8.  İndirdiğiniz doğru firmware dosyasının adını wdr4300v1_tp_recovery.bin (sizin modele ait dosya adı neyse o)  olarak değiştirin.
    9. Tftpd64 içinden Browse butonuna basın ve doğru firmware dosyasını seçin.
    10. Şimdi modemi kapatın ve tekrardan Reset butonuna basarak modemi açın.
    11. Ekranda aşağıdakine benzer bir pencere gördüğünüzde reset butonuna basmayı durdurun:
      TFTPD64 bildirim
    12. Bu ekran dosya transferi başladı anlamına gelir.
    13. Adsl modem kendini yeniden başlatana kadar bekleyin. Işıkları sönüp tekrar yanacaktır.
    14. Doğru firmware yazılımını modeme eklemiş oldunuz. Şimdi modemin sorunsuz olarak açılması gerekiyor.

    Bu işlem başarısız olursa tekrar denemelisiniz.  Bu yöntem TP-Link modemlerde çözüm sağlıyor. En azından benim denediğim bir kaç modemde sorunsuz çalıştı. Farklı marka bir modem kullanıyorsanız TFPD moduna geçirme yöntemi (resete basılı tutup açma) sizde farklı olabilir.

    hakan hakan (15409)
    5 yıl önce cevaplandı

    • ZYXEL VMG3312-B10B Yİ GÜNCELLERKEN HATA OLUŞTU VE ARAYÜZÜNE GİREMİYORUM GÜNCELLEME YAPARKEN BİR AN GÜNCELME DURDU TÜM IŞIKLARI SÖNDÜ DSL IŞIĞI ÇOK ZAYIF YANİYOR İNTERNET IŞIĞI DA ÇOK ZZAYIF YANIYOR GERİ NASIL DÜZELTEBİLİRMİYİM NE YAPMAM GEREK nuri92 5 yıl önce
    • @nuri92 yukarıda anlattığım çözümü deneyebilirsin. Denedin mi? hakan 5 yıl önce
    • ZYXEL VMG3312-B10B YE MODELL MODEM YANLIŞ YÜKLENDİ OLURMU nuri92 5 yıl önce
    • @nuri92 olur hakan 5 yıl önce
    • POWER IŞIĞI YANMIYOR ZYXEL DESTEĞİNİ ARADIM BÖYLE BİRŞEY OLMADIĞINI söylediler bana yardımcı olurmusun nuri92 5 yıl önce