Modemi resetlersem hangi bilgiler kaybolur?

Adsl modemi resetlerdem internet bağlantı ayarlarım sıfırlanır mı? Ip adresim değişir mi? Modem içindeki kullanıcı adı ve şifrem kaybolur mu?

bcaggul bcaggul (117)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Modemini resetlersen normal modemin dağıttığı ip değişmez , sadece statik ip'in değişir ki zaten standart olarak statik ipler kendisini yenileme yapıyor telekom tarafından sabitlenmedi ise.Ayrıca modemde yönlendirmelerin vs varsa bir yedeğini alman lazım aksi taktirde onlarda silinecektir.Ayrıca modemin dağıttığı ipyi değiştirdi isen yani modemin normal ipsi 192.168.1.1 iken sen bunu 10.55.1.1 e dönüştürdü isen yine değişir ipin .Ayrıca kullanıcı adı bilgilerini bilmiyor isen onlarıad bir kenara not almanı öneririm çünkü o bilgiler otomatik gelmiyor.Sen reset atmadan önce birde modem backup'u alıp kendini garantiye alırsan tadından yenmez.

    dyildiz dyildiz (183)
    9 yıl önce cevaplandı

    • Modem IP'si 192.168.1.1 iken sen bunu nasıl 10.55.1.1'e dönüştürebilirsin? Yerel statik IP kendisini yenileyebilirmi, iradi bir müdahale olmadan kendiliğinden değişebilirmi? Yerel sabir IP'ler ile telekom'un alakası nedir? Telekom bu yerel adresleri (yerel, başka ifade ile dahili IP'leri) modem sahibine rağmen nasıl sabit tutabilir veya değiştirebilir? temmuz 9 yıl önce
    • modem ip si 192.168.1.1 iken modem arayüzünden bu ipyi değiştirebilirsin bu çok basit bir işlem modem ipsi 192.168.1.1 diye illada onun kalması gerekmez.Telekom ipsi ile yerel ip arasındaki fark sudur birisi telekomun sana verdiği dış ipdir birisi iç ipindir . Yerel ip değişince iç bünyendeki paylaşımlarında ip yazıcılarında kameralarda yönlendirmelerinde vb. şeylerde sıkıntı olur dış ipin değişirse dışarıdan serverine vs bağlananlar bağlanamaz bu yüzdende statik ip sabitleme diye bir olay var.Yani aslında telekom senin yerel ipni değil ortak olan statik ipni tutuyor.Yerel statik ipin ise modemden değiştirmediğin sürece değişmiş resetleme vs yapmadı isen. Sadece ağında bulunan makinelerinde modem açma kapamalarda yada elektirik gitmelerinde modemin kapanıp açılması sonucu ağdaki bilgisayarlarında ip değişir bunuda zaten ağ bağlantılarından sabitleyince bu sorunda ortadan kalkıyor. dyildiz 9 yıl önce
    • Sen çorba yapmışsın, bir daha araştır istersen. 1- Modem IP'si asla değişmez. Belki bir firmware güncellemesi ile ama üretici firma buna neden ihtiyaç duysun?! Zaten bunun bir örneğide yok bugüne kadar. 2- Telekomun internetlede, IP adresleriylede doğrudan bir ilişkisi yok. Sen ttnet ile karıştırıyorsun ama böyle bile olsa ifade ettiklerin yanlış ve sen zaten IP hususlarını karman çorman hale getirmişsin. TTNET'in bize sağladığı harici yani internet IP'sidir. Senin bahsettiğin statik IP ise bir yerel ağ IP'sidir ve ttnet ile alakalı olmadığı gibi modem İP'sine göre bu statik IP'yi kullanıcı belirler. Mesela Airties modemlerde 192..168.2.1 cihaz IP'sidir ve kullanıcı, cihazdaki istemciler için (Bilgisayarlar, IP kamerala vs) 192.168.2.2'den başlamak üzere 192.168.2.254'e kadar herhangi bir IP'yi yerel sabit IP (statik IP) olarak atayabilir. Veya bunu yapmaz, modemin IP atamasını tercih edebilir. Bunada dinamik IP ismi verilir. Modem açma kapamayla veya farklı sebeplerle değişken olan IP budur. Yoksa sabit ağ IP'si yani statik IP kullanıcı kendisi değiştirmedikten sonra modem aç kapayla veya internet servis sağlayıcı marifetiyle değiştirilemez. Birde internet servis sağlayıcılarının bir ücret ile sundukları sabit IP hizmeti vardırki bu IP'lerin modem ve ayarlarıyla hiçbir ilgisi yoktur. Zaten bu yerel bir ağ IP'si değil dışa, internete çıkmaya yarayan bir adrestir. İşte eğer parayla sabit IP hizmeti alınmıyorsa bu harici IP değişkendir. Modem açma kapamayla mutlaka değişir. İnternet sabit IP'sinin yerel sabit IP'si ile, yni statik IP ile hiçbir alakası yoktur ve bu hizmetin terkedilmesine kadar aynı adresle devam eder. Tam bilmediğimiz konularda ısrarlı olmayıp, araştırmalıyız. Yoksa başkalarınıda yanlış bilgilendirebiliriz. temmuz 9 yıl önce
    • Modeme ait IP (cihaz IP'si) asla değişmez ifademi şu şekilde değiştiriyorum. Ben bunun örneğini yaklaşık 20 seneden beri hiç görmedim ve duymadım. Ama çok iddialı olmamak lazım. Belki nadirde olsa olabiliyordur. Bu sebeple hem mahçup olmak istemem hemde başkalarına yanlış bilgi aktarma durumum olmasın isterim. Diğer anlattıklarımın doğru olduğundan hiç kuşkum yok. temmuz 9 yıl önce
    • Her nerede isen bir teamwiever bağlantısı vereyim sana ve modem ipsi değiştirmeyi göstereyim isterseniz size isterseniz 20 seneden beri boşa kürek sallamış gibi bir haliniz var tecrübelerinize saygım sonsuz ama bilgim bu konuda hiç hafife alınmayacak kadar sabittir.Ve diğerbildiklerinizdede yanlışlarınız oldugunu araştırma yaparak öğrenebilirsiniz . burada kimseye ders verecek halim yok doğru bildiklerinizi yanlıs biliyorsunuz . polemik yaratmak veya sizi aşağılamak amacında değilim . dyildiz 9 yıl önce
    • Tamam evladım, sen haklısın.. temmuz 9 yıl önce
    • beyfendi ben hakılı yada haksızın kim oldugunu kanıtlamak için yorum yapmıyorum burada modem ip değişmez diyorsunuz hiçmi internette araştırma yapmadınız size değiştiğini ve bildiklerinizin ne kadar doğru olup olmadığını kanıtlayabilirim . yaşınız kaç bilmiyorum belkide büyüğümsünüz ama kabalık yapmayın bence bana modem ipsinin değişmediğini kanıtlayın o zaman siz hakılısınız derim ama destek vermiş olduğum şirketlerin aağ yapısını ve firewall yapılarını ben kuruyorum siz ne kadar iddalı iseniz bu konuda bende sizin gibi bir o kadar idaalıyım . iyi akşamlar iyi forumlar. dyildiz 9 yıl önce
    • buyrun bakın bir ben cahilim başka arkadaşta değiştirmiş biz yanlıs biliyoruz siz dogru biliyorsunuz http://www.pcnet.com.tr/forum/internet-ag-ve-guvenlik/315009-modem-arayuz-ipsini-degistirmek.html dyildiz 9 yıl önce
    • Arkadaşlar, yanlış anlama kaynaklı bir tartışma olduğunu düşünüyorum. Tartışmanın uzamasının bir anlamı yok. Bazı adsl modemler yönetim sayfalarından yerel ip adresinin değiştirilmesine izin verirler. Dyildiz bu konuda doğru bilgi vermiştir. Yerel Ip adresi (ISP tarafından atanan IP adresi değil, özellikle belirtiyorum) 192.168.1.1 ise siz bunu 10.0.0.1 olarak değiştirebilirsiniz. Bu özellike kullandığım pek çok zyxel modemde mevcut. Tartırşmalarımızı öğrenme odaklı yaptığımız müddetçe herkes kazançlı çıkar. Karşılıklı saygı çerçevesinde bu tür tartışmalara girmekte sakınca görmüyorum hakan 9 yıl önce
    • Söz ettiğin konuda yanılmış olabileceğimi iki önceki yorumumda zaten belirtmiştim. Fakat başlık altında esas tartışılacak husus bu değildir ve bunun dışında dyıldız herşeyi çorba yapmıştır. Tartışmayı izleyenler esas bunu farketmeliler. Konuyu açarak soruyu yönelten arkadaşımızda öyle.. Tartışmanın devamını uygunsuz bulduğum için sonlandırmıştım zaten ama senin (hakan) gönderdiğin yorum üzerine bu notu ekleme gereği gördüm. İnsanların hatalarını görerek düzeltmeleri bir fazilettir. temmuz 9 yıl önce
    • Amacım kimseyi kırmak veya kavga etmek değil tekrar belirtiyorum.Teşekkürler Hakan Bey. dyildiz 9 yıl önce
    • Yazılı ortamda bunlar olabilecek durumlar. Teşekkürler Temmuz, teşekkürler dyildiz hakan 9 yıl önce

    Eğer internet servis sağlayıcından ücretli sabit IP almadıysan, değişir.

    Elektrik kesilmesi sonrası yeniden elektrik gelmesi hallerindede aynı şey olur ve özel bir sebebin yoksa bunun hiçbir zararı olmaz (Bazı hallerde IP yenilenmesi fayda bile sağlar.).

    Problem yapma :-)

    Not: Üstteki cevabım, basit reset ve harici IP (internet IP'si) ile ilgilidir.

    Modemlere iki türlü reset atılır.

    1- Basit reset.. Bu tür resetler, modem üzernde bulunan ilgili düğme vasıtasıyla veya güç bağlantısının kesilerek yeniden bağlanması şeklinde olur (Elektrik kesilmesi ve yeniden gelmesi gibi). Bu tür modem resetlemeleri modemde kayıtlı bilgilerin değişşmesine yada silinmesine sebep olmaz.

    2- Hard reset.. Bu tür resetler modem üzerinde ilgili küçük bir deliğe kürdan, çivi, kalem ucu gibi sivri bir çisim sokularak hafifçe itmek, iterek birkaç saniye bu şekilde tutmak suretiyle yapılır ve bu tür resetlerde modem içersinde kayıtlı kullanıcı ismi, pasword, port yönlendirmeleri dahil, tüm bilgiler silinir; modem fabrika ayarlarına dönmüş olur.

    Hard reset ihtiyacı halinde modemi yeniden ve sıfırdan kurmak gerekir. Hard reset öncesi aldığın backup'ı geri yüklememelisin. Aksi taktirde modem ayarları eskisine dönüşür; hard reset boşa atılmış olur. Sadece kullanıcı adı ve paswowrd'u önceden bilmek gerekir. Bu bilinmiyorsa ya internet servis sağlayıcısı ile yapılan mukaveleye bakarak veya servis sağlayıcı müşteri hizmetlerine telefon ederek bunu öğrenebilirsin.

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      Neyler siliniyordu onları bi listeler misiniz ve ne olduklarını yazarak teşekkürler ve backupu açıklarsanız sevinirim

      bcaggul bcaggul (117)
      9 yıl önce cevaplandı

      • Yeni modem almış gibi olur ve sıfırdan tekrar modem kurulumu yaparsın. Direk ve genel cevap budur, bu hususta her soruyu karşılar. Ama sen neden hard reset ihtiyacı duyuyor ve modemdeki hangi ayarları kaybetmek istemiyorsun, bunları belirtirsen daha özel cevaplar alabilirsin. Mesela açtığın bazı portlar var ve bunları kaybetmek istemiyorsun gibi.. temmuz 9 yıl önce
      • Backup, yedek almak demektir. Modem backup'ıda modem arabiriminden ilgili sekme altından (Türkçe ise bu sekme ismi "Araçlar" olabilir.) alınır; bir problem (ayarların karıştırılarak bozulması veya başka bir çözülmesi zor arızanın meydana gelmesi gibi) modemde yapılan tüm ayarlarla birlikte bir modem imajının alınmasıdır. Gerekli hallerde modem arabiriminin aynı ünitesinden geri yüklenir; bu şekilde ayarlar eski haline getirilir. temmuz 9 yıl önce