Modemi yatmaya giderken nasıl kapatmalıyım?

Merhaba arkadaşlar benim airties 5342 modelli modemim vardı evimizin yakınlarına yıldırım düşme sonucu bu modem bozuldu türk telekom bayisinden zyxel markalı yeni bir modem aldık ve bu yeni modemin gece yatmaya giderken fişinden çekip kapatmam ne kadar doğru ne kadar yanlısı var yoksa modemin arkasında bulunan guc düğmesine basarakmı halletmelimiyim cevap icin simdiden cok tesekkür ederim

gorele28 gorele28 (387)
5 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Ne işlerle uğraşıyorsun :)

    Bırak açık kalsın, modem günlük açip kapatılmazki.

    Hava muhalefetinde -yıldırım, şimşek, elektriklenme, kısa devre yapma vb ihtimalleride düşünerek- kapatırsın, yine aşırı sıcak havalarda yada ortamlarda cihazda fazla ısınma olursa kapatırsın, tatile çıkmak, uzun süreli seyahat etmek yada bir şekilde uzun süreli mekandan uzak kalmak şartlarında kapatırsın vb.. Yoksa her gece yatarken kapatıp sabah kalkınca açmazsin, buna hiç gerek olmaz (IP vs tüm güvenlik kameralarında kullanılan modemlerin hiç kapatılmadıklarını düşün). Ayrıca bundan elektrik faturasinda kayda değer bir tasarrufda sağlayamazsın.

    Kısa süreli kapatmaları güç düğmesinden yapabilirsin, uzun sürelerde ve bozuk havalarda (aşırı yağmurlu, gök gürültülü, yıldırımlı, şimşekli vs) ise fişi çekmek daha iyi olur.

    temmuz temmuz (12505)
    5 yıl önce cevaplandı

      Ben bu tür sorunlara önlem olarak modemin fişinin çekilmesi taraftarıyım.  Akşam yatarken eğer internet kullanılmayacaksa hem modem güç adaptörü hem de telefon hat kablosu modemden çekilmelidir.

      Benzer bir durumda ben de karşılaştım. Yıldırım düşmesi sonucu modemim yandı. Modemin gece yatarken fişinin çekmenin bir kaç faydası var:

      1. Elektrik tasarufu
      2. Modemin ömrünü uzatma (daha az açık kaldığı için daha az yıpranacaktır)
      3. Kötü hava şartlarında olası bir yıldırım düşmesi sonucu modemin etkilenmesinin önlenmesi
      4. Güvenlik. Modemde bulunabilecek olası güvenlik açıkları gece modemin saldırıya uğramasına sebep olabilir. Bu olasılığı da yarı yarıya azaltmış oluyorsunuz.

      Eğer kullanılmıyorsa adsl modemin gece açık olmasının hiç bir faydası yok. Önceki gibi de değil. Modem 30 saniyede tekrar online olabiliyor. Bu sebepten benim şahsi fikrim kullanılmayan adsl modem gece yatarken mutlaka kapatılmaldır.

      Ek:  Yağmurlu, yıldırımlı havalarda adsl modemi kapatmalı mıyım?

      hakan hakan (15424)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Bununla ilgili güzel bir yazı okumuştum, birazdan çevirisini yapıp yazacağım @temmuz @gorele28 hakan 5 yıl önce
      • IP vs güvenlik kamerası kullansaydın ne yapardın? Bunu kullanan kurumlar - kuruluşlar, ticarethaneler ne yapıyor, bunlar hiç aklına gelmedimi? Ev kullanıcısı için bir bakıma tercihtir, bir şey diyemem ama ben şahsen yaşadığım mekanda modemin yerini dahi unuttum. Özel durumlardaki açıp kapamalar hariç, elektrik şebekesinde kesilme olduğunda modem kapanır, elektrik geri geldiğinde yeniden açılır. Ama antiparantez, daima iyi kaliteli modem kullanırım :) @hakan temmuz 5 yıl önce
      • Fakat benimkinin aşırı güvenliksiz bir kullanım şekli ve hatta bir çeşit rehavet bile olduğunun farkındayım ( Bu arada yakın zamana kadar mekanda iki adet IP kamerada kullanmaktaydım ve modemin açık kalması bunlar içinde bir zorunluluktu). Bunu bu şekilde tavsiye etmiyorum. Ama bence en rasyonel ve verimli kullanım bence tamda mesajımda bellirtiklerim gibidir. Farklı görüşlere saygım olur :) @hakan @gorele28 temmuz 5 yıl önce
      • Ben senle bu konuda aynı fikirde değilim. Bahsettiğin donanımları kullanan kurumlar Dalgalanma koruma sistemleri kullanıyorlar. Ev kullanıcının zaten bu tür korumaları çok nadirdir. Olan kişi de zaten bunun farkındadır ve bu soruyu sormaz diye düşünüyorum. Bizzat modemim pert oldu böyle bir sebepten o günden sonra önce modem uyur sonra ben :) @temmuz hakan 5 yıl önce
      • @temmuz modem senin risk senin tabi :) hakan 5 yıl önce
      • Yakın zamana kadar ben yaşadığım mekanda iki adet güvenlik kamerası (IP Cam) bulundurmaktaydım. Bu böyle 6-7 sene kadar sürdü (Bir kaç aydan beri adres değişikliği yüzünden bu son buldu. Yeni adresimde henüz bu kurulumları yapmadım). Modemimin sürekli açık bulundurulması elbette asıl olarak bu sebebe bağlıydı, Ama inanki modemimde arıza benzeri durumlar falan oluşmadı. Sadece bazan uzaktan kameralarıma ulaşmak mümkün olamayabiyordu. Ama bu durumlar çok nadirdi, öyle kafaya takmaya bile değecek gibi değildi (Herhalde bu senin bahsettiğin dalgalanma koruma sistemim olmadığındandı) @hakan temmuz 5 yıl önce
      • @temmuz ben sadece olası riski yazdım. Elbette hayatın boyunca bu durumla karşılaşmayabilirsin. Benim biraz o süreçte bu konu ile ilgili canım yandığı için tedbir almaya başladım. Önce Türk Telekom uğraştırdı. Sonra yeni modem aldım o sorunlu çıktı vs. hakan 5 yıl önce
      • Şimdi bu yazışmalardan sonra düşünüyorumda benimki gerçekten bir ölçüde tedbirsizlik ve gevşeklik olabilir. Bunu mesajımdaki tavsiyelerim için söylemiyorum. Onların gerçekten ve genel manada doğru tavsiyeler olduğunu düşünmekteyim. Ama şahsen benim senelerden beri yaptıklarım aşırıydı. Dalgalanma koruması vb korumalar olmadan bu şekillerde kullanmak herhalde doğru değildi. Ama belki tesadüf yada kaliteli modem kullanmam, sistem güvenliği bakımından diğer hassasiyetleri göstemem sebebiyle bu zamana kadar bir problem yaşamadım. Sonuç olarak benimki prensip olarak doğru değildi ama seninkide (konudaki görüş ve tavsiyelerin) aşırı ve zorlama olarak düşünüyorum. Bence o kadarına hiçte gerek yok. Benim mesajımda belirttiklerim yeterli ve uygun olur diye düşünüyorum @hakan @gorele28 temmuz 5 yıl önce

      @hakan hocama ek olarak,

      • Wi-Fi sinyallerinin yaydığı frekanslar kapatılmış olur ve sağlık ile ilgili ileride yaşayacağımız sorunları geciktirmiş olursunuz.
      ismailsarp ismailsarp (6010)
      5 yıl önce cevaplandı

      • Ben şahsen bunun çok ciddi sağlık problemleri sebebi olabileceğini düşünmüyorum. WiFi sinyallerine varıncaya kadar daha neler, ne çok ve ne kadar çeşit radyasyon yayımı var çevremizde ve yaşadığımız dünyada (Evlerimizde televizyonda seyretmeyelim, hatta ışıklarıda açmayalım, GSM telefonları hiç elmize dahi almayalım öyleyse. Daha bir sürü şey..). Üstelik bunların kontrolleri -kişisel modemlerimiz gibi- ellerimizdede değil ve kaçarak uzaklaşamayızda o zararlı yayılımların bir çoğundan. temmuz 5 yıl önce
      • Sendemi yatarken modemi kapatıyorsun yoksa? :) temmuz 5 yıl önce
      • )) @temmuz hocam ben kapatmıyorum benim evde 3 ayrı modem var hemde :) Dediğiniz gibi ne kadar kaçmak istesekte bunu başaramayız. Ama ilerde bir çocuk olsa büyük ihtimalle kapatırdım. Zararın neresinden dönersek kârdır :) ismailsarp 5 yıl önce
      • Önce "kapatmıyorum" dediğinde ona sevindim, beni yalnız bırakmadın ( yoksa tahmin edeceğin bir iki kişiyede seslenecek onlarada soracaktım, "sizdemi yoksa?" gibilerden.. (Bu yalnız kalma kompleksimdir belki). Ama çocuğum yok dediğinde içim cız etti, bu özlemiini ve belki hayallerini hissettirdin bilerek yada farkında olmadan. Daha çok gençsin İsmail'im, ileride çocuğun çocuklarında olur altın misali.. Hiç merak etme.. Hani ne denir; İNŞALLAH!.. :) temmuz 5 yıl önce
      • hahaha hocam valla güldürdün :) ben sadece bu durumda bence insanlar kapatmalı manasını kastetmiştim :) ismailsarp 5 yıl önce