Monitörde kararma ve titreme var

Arkadaşlar merhaba, uzunca bir süredir monitörümde bir sorun var. Monitörün sağ alt köşesi ara sıra kararıyordu, eskiden çok sorun değildi ara ara kararma oluyordu bende monitörü aç/kapa yaparak bu sorunu çözüyordum. Şimdi ise sık sık kararmaya başladı, üstelik monitörün sağ alt köşesi ve yanı... Yine monitörü aç/kapa yapınca sorun çözülüyor ama bu neden olur ki? Üstelik son zamanlarda bir kaç kez monitörde boydan boya titreme meydana geldi, yine monitörü aç/kapa yapıyorum ve sorun düzeliyor... Ya da PC'yi yeniden başlatıyorum... Fakat bunlar neden olur?

Ayrıca kararma anında ekran görüntüsü çektim, Paint'e kaydettim ama, orada karartı çıkmadı...

Monitör: Samsung S22B350H
Ekran kartı: Asus GT 1030 OC Phoenix

Hem ekran kartımda, hem de monitörümde HDMİ mevcut. Fakat, bilgisayarcı bana HDMİ-Analog(VGA) dönüştürücü verdi. Böyle sistemi bağla dedi.

Bende ekran kartımın çıkışı olan HDMİ ile monitörümün girişi olan Analog'u(VGA) bağladım.

Edit: Analog ve VGA farkını karıştırıyorum, tam emin değilim.

Bir arkadaş ise bana, ''Niye öyle yaptın? İkisi de HDMİ ya, öyle bağla'' dedi.

Ben şimdi iki ucu da HDMİ kablo alsam daha mı iyi olur? Fark ne olur?

jewodev jewodev (1)
4 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Monitörünü kapatıp açtığında sorun düzeliyorsa sorun monitördedir. Muhtemelen monitörün arızalanıyor ve servise gitmesi gerekecek. Garantisi varsa hiç bekletme yolla.

    HDMİ-Analog(VGA) bağlantı saçma olmuş. Hem ekran kartında hem monitörde HDMI varsa bu gereksiz. HDMİ-Analog(VGA) dönüşümler zorunlu olduğunda kullanılır. Mesela ekran kartının çıkışı HDMI monitörün VGA  porta sahipse yaparsın. Yani zorunlu olduğunda.

    Mutlaka HDMI - HDMI kablo ile önce dene. Böylelikle en azından sorun kablo kaynaklı mı bunu elemiş olursun.

    murat murat (12492)