Monitöre görüntü gelmiyor nasıl düzeltirim?

Merhaba arkadaşlar. Olayı kısaca anlatmaya çalışacağım; evde emektar bir bilgisayar var - 8 yıllık - geçenlerde açıldıktan sonraki 5 dakika içinde donmaya başladı. Bilgisayar uzun süredir temizlenmemişti ve fırsattan istifade format atmayı düşündüm. İlk denememde Windows 10 format seçeneklerinde yine dondu. Yeniden başlattım, bu sefer donmadı fakat siyah ekran gelip "( Format için) Hazırlanıyor %2" yazdıında don-muş. (Ben o ara oldu diyerek başka odaya geçmiştim. 30 dakika sonra kontrole geldiğimde donmuş halde gördüm.) Sonra yeniden başlattım. Açıkçası C diski çökse de umrumda değildi zaten. Neyse yeniden başlattığımda yine format ekranına geldi ama yine dondu. Ben de içini temizlemeyi düşündüm. Ertesi gün içinin her tarafını temizledim. Kabloları takıp bilgisayarı başlattıığmda ekrana görüntü vermedi. (Bu hatayı daha önceleri de yapıyordu. Kasayı pataklayınca düzeliyordu ama :D klasik Türk çözüm yöntemi işte.) Bu klasik yöntemi denedim fakat bu sefer yemedi. Daha sonra Bios pilini çıkardım ve biraz bekledikten sorna geri taktım fakat yine tık yok. Daha sonra HDMI kablosun ile ekranı TV'ye vermeyi denedim. Fakat orada da vermedi. Şimdi iki seçenek var gibi duruyor ya ekran kartı bozuk ya da anakart bozuldu. O temizleme işinde bir şey oldu sanırım. (İki taraf ta çalışıyor gözüküyor, tüm fanlar çalışıyor falan.) Ben anakartın mı yoksa ekran kartınıın mı bozuk olduğunu nereden anlayacağım?

orhandardagan orhandardagan (30)
5 yıl önce sordu

  • Ne ile temizledin pc ni darkcrak 5 yıl önce
  • Ne demek istediğini tam anlamadım ama klasik temizleme işlemi. Yüzlerce defa yapmışımdır. Fanların arasını nemli mendille siliyorum. Tozlar için de saç kurutma makinesi kullanıyorum. Çok tozlu bir yer varsa orada da nemli mendil kullanıyorum. İşlemci için de termal macun. orhandardagan 5 yıl önce
  • @orhandardagan saç kurutma makinesini önermiyorum, belki ondan da görüntü gelmeyebilir. Ayrıca birine cevap verirken birini etiketle. Yani darkcrak yorumuna yanıt verirken onu etiketle ki o da görüp hemen cevap verebilsin. ilkaybaki 5 yıl önce
  • @ilkaybaki Zannetmiyorum, her seferinde yaptığım şey. Sıcak değil soğuk hava üflettiriyorum. Fandan bir farkı olmuyor. orhandardagan 5 yıl önce

Toplam 1 Cevap

Bilgisayarın zaman zaman donmasının sebebi işlemciden kaynaklanıyor olabilir. 8 yıllık bir bilgisayarmış. CPU yani işlemci ile fan arasındaki termal macun ömrünü tamamlamıştır ve yenilenmesi gerekir. Bundan dolayı işlemci aşırı ısınıyor ve donuyor olabilir. Bir diğer olasılık HDD de artık çok fazla bad sektör vardır bu donmaya sebep oluyordur.

Açılmama sorunu senin temizlik işleminden sonra ortaya çıkmış. Bu durumda bazı şeyleri yerinden oynatma ihtimalin çok yüksek.  Senin yerinde olsam tüm parçaları tek tek kontrol ederdim. İşlemci, ekran kartı, Ram bunları çıkart sonra yeniden tak. Basit bir yerinden oynama sorunu yaşıyor olabilirsin.  Tüm bu işlemlere rağmen açılma olmuyorsa anakarta zarar vermiş olabilirsin.

Ekran kartı mı anakart mı arızalandı anlamanın tek yolu sağlam bir ekran kartı ile anakartı test etmek olur. Bunun dışında hangisinde sorun var anlayamazsın.

hakan hakan (15394)
5 yıl önce cevaplandı

  • Format atarken termal macunu da temizledim, zaten mütemadiyen yenilerim termal macunu. O kısımda sorun olacağını zannetmiyorum. Bad sektör ne bilmiyorum, açıklayabilirseniz sevinirim. Bir de monitör kablosunu anakartın VGA girişine taktığım halde de ekrana görüntü gelmiyor. Bu noktada sorun anakartta diyebilir miyiz? @hakan orhandardagan 5 yıl önce
  • @orhandardagan Bad sektör disk üzerindeki bozuk alanları ifade eder basitçe. Bunlar zaman zaman kitlenme sorunlarına yol açar. Monitörü VGA girişine taktığında görüntü alamıyorsan sorun %100 ekran kartında diyemeyiz. Anakartta da sorun varsa görüntü gelmez. hakan 5 yıl önce