Monitörün ekranının yeşil olmasi ?

Bilgisayarı akşam normal bi şekilde kapattim sabah açtığımda monitör yeşildi nasıl düzeltebilirim ?

emirhan2633 emirhan2633 (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    PC'yi birde harici ekrana bağlayarak (bu harici ekran uyumlu bir TV olabilir) görüntüye oradada bakmalı ve görmelisin. Eğer oradada ekran yeşil tonlarda olursa bu, problemin yazılımla veya ekran kartının kendisiyle alakalı olduğunu gösterir. Ama eğer harici ekranda görüntü normal olursa bu defa problemin PC monitöründe olduğu anlaşılır.

    Önce bu test ve kontrolleri yapmalısın. Sonra ona göre çözüm düşünülür.

    Ama eğer PC'yi harici ekrana hemen bağlayabilme imkanı olmazsa (mesela bağlantı ara kabosu hazırda mevcut olmayabilir) bu defa problemin kaynağını anlayabilmek için PC Güvenli Mod'da başlatılarak görüntü kontrol edilir. Eğer Güvenli mod'dada ekran yeşil olursa monitör bozuk demektir. Ama Güvenli mod'da ekrandaki yeşillik yok olursa bunun yazılımsal bir problem olduğuna hükmedilir.

    Yani önce problemin sebebi anlaşılmalı sonra ona göre çözüm düşünülmeli.

    temmuz temmuz (12505)