Mouse kendi kendine hareket ediyor sorunu

Mouse kendi kendine hareket ediyor. Mouse imleci titriyor ve sağa sola hızlıca hareket ediyor. Bu bilgisayarda virüs mü var demek?

acemiadam acemiadam (220)
5 yıl önce sordu

  • Sorunu biraz değiştirdim genele faydalı olsun diye eklemeler yaptım. murat 5 yıl önce
  • Bir şeylere tıklıyormu? kendi kendine darkcrak 5 yıl önce
  • @darkcrak yok tıklamıyor. mouse pad değiştirdim sorun çözüldü acemiadam 5 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Mouse kendi kendine hareket ediyorsa bunun çözümü oldukça basit. Genelde aşağıdaki öneriler işe yarar.

Optik farelerde bu tür sorunlar olur. Önceden optik yerine toplu mouseler vardı onlarda da sensörlerin olduğu yere pislik birikirdi. Temizleyince düzelirdi.

Mouse titreyerek kendi kendine hareket ediyorsa bunun bir kaç sebebi olabilir.

Öncelikle mouse kendi kendine sağa sola rast gele hareket ediyorsa bunun sebebi virüs değildir. Bugüne kadar böyle bir virüse ben en azından rastlamadım. Sorun genelde şunlardan olur:

  • Mouse alt bölümüne pislik gelmiş olabilir.
  • Mouse optik bölümüne tüy, ip gibi bir şey yapşmıştır. Alt bölümü açın ışık gelen deliğin olduğu yere bakın. Orada tüy, ip vs gibi küçük bir şeyler varsa temizleyin.
  • Mouse pad yani fare altlığı sorunludur. Başka bir mouse pad kullanın. Genelde de en çok karşılaşılan durumdur.
  • Mouse pad açık renkliyse optip mouselarda sorun çıkarabiliyor. Daha koyu, siyah renk bir mouse pad deneyin.

Mouse kendi kendine hareket ediyorsa yukarıda yazdığım gibi ilk olarak altını bir temizleyin sonra sorun düzelmezse farklı bir mouse pad deneyin.

Ek olarak eğer laptop'a mouse bağlıyorsanız kesinlikle önce Touchpad yani dokunmatik yüzeyi kapatın. Klavyenizde dokunmatiği kapatmak için bir tuş kombinasyonu olur. Genelde FN tuşu ile birlikte F7, F8 gibi tuşlara basarak Touchpad kapatılabilir. Fonksiyon tuşlarının üzerinde touchpad simgesi vardır. Bazen touchpad açıksa sonradan usb ye bağlanan  mouse kendi kendine hareket edebiliyor.

Son olarak kablosuz mouselarda pilin gücü de önemli. Pil zayıflamışsa bazen bu da soruna yol açabiliyor. yukarıdakilerin hepsini denediniz ve çözüm olmadıysa mouse pilini değiştirip deneyin.

murat murat (12492)
5 yıl önce cevaplandı

  • Dediğin gibi mouse pad'i değiştirdim sorun çözüldü çook sağol! acemiadam 5 yıl önce

Benim mouse kendi kendine hareket ediyor sağasola inanın şu cevabı çok zor yazdım ayrıca iki kılavyem ve 2 tanede mousem var ikiside öyle burada yazılanlarıda yapmama ragmen düzelmedi üstelik virüs demeyin daha yeni format atıp driver yükledim veya yükleemeden öncede aynı durum oluşuyor kafayı yiyeceğim bir çözüm yokmudur

nurettin06 nurettin06 (1)
2 yıl önce cevaplandı

    -1

    Virüs bulaşmış.

    Virüs programın var mı

    tesla tesla (-1)