Mouse sağ tıklama ve enter tuşununa bastığımda bilgisayar donuyor

Bilgisayarım Acer laptop.

2 senelik ve en son 1 sene önce format atıldı. İlk başlarda sadece oyunlarda sağ tık ve enter tuşu bilgisayarı donduruyordu. Şimdi her yerde donuyor. Entere tuşuna basınca basınca 1 saniye bilgisayar donuyor.

Ne yapabilirim?

batudoksen batudoksen (3)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Öncelikle uzmanim.net'e hoş geldiniz.

    Sorununuz donanımsal değil yazılımsal gibi görünüyor. Bu gibi sorunlarda detaylı bilgi vermek, yani sisteminiz ile ilgili detaylı bilgi vermeniz çok önemli.  Örneğin işletim sisteminiz nedir, antivirüs yazılımı kullanıyor musunuz?  Donanım özellikleriniz nedir, Laptopun modeli nedir gibi.

    Ben aklıma gelenleri yazayım.

    Sorunun kaynağı zararlı bir yazılım veya güncel olmayan bir sürücü olabilir.

    Öncelikle bilgisayarınızın temiz olduğundan, virüs olmadığından emin olmalısınız.

    Bilgisayardaki kısa süreli donma sorununun çözümü için şunları deneyin:

     Sağ tuş yaptığınızda donma olmasının pek çok nedeni olabilir.  Bunlar virüs, malware gibi zararlı yazılımlardan kaynaklanabildiği gibi bozulan bir sistem dosyası veya shell'e eklenti yapmış bir yazılımda olabilir.  İlk şüpheli malware gibi yazılımlar için aşağıdaki işlemleri uygulayın.

    1. Mevcut antivirüs yazılımınızı kapatın.
    2. Dr. Web CureIt yazılımı ile bilgisayarınızı zararlılara karşı tarayın.
      (Dr.Web CureIt! nedir? Dr.Web CureIt! nasıl kullanılır?)
    3. Norton Power Eraser ile tam sistem tarası yapın
      Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır? linkinden hem Norton Power Eraser yazılımını indirebilir hem de nasıl kullanılacağını öğrenebilirsiniz.

    4. Malware taraması ile bilgisayarı zararlı yazılımlardan arındırın.

      MalwareBytes nedir? MalwareBytes nasıl kullanılır? linkinden Malware Bytes indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malware bytes nasıl kullanılır anlatılmıştır.

     Sağ tuş ile tıklamada donma sorunu çözülmediyse şimdi sistem dosyalarını taramalısınız.

    1. Windows + R tuşlarına birlikte basın. Çalıştır penceresi açılacaktır.
    2. CMD yazın enter tuşuna basın.
    3. Komut isteminde  sfc   /scannow  yazın ve enter tuşuna basın. Bu işlem Windows 7 sistem dosyalarını onaracaktır.

    Sorun hala düzelmediyse Advanced SystemCare yazılımı ile bozuk kısa yolları ve kayıt defteri girdilerini tarayın ve onarın.  Sorun devam ediyorsa bildiririn.

    En son olarakda sisteminizdeki sürücüleri güncelleyin:

    Driver Booster nedir? Driver Booster ne işe yarar? linkindeki driver booster size yardımcı olacaktır.

    murat murat (12492)