MS Dos dosya adını topluca değiştirme

Merhabalar;

MS Dos bat dosyası oluşturup dosya adlarını topluca nasıl değiştirebilirim, yardımcı olabilir misiniz?

REN komutu ile REN C:\Users\user_name\Desktop\test1\*.pdf  *_onayli gibi bir deneme yaptım ancak olmadı :)

Örneğin 5 adet dosya var. Dosya adları a1, a2 , aN... olarak devam ediyor. Dosya adlarını bozmadan sonralarına boşluk koyup yeni bir kelime eklemek istiyorum. örneğin "a1 onaylı" gibi olacak şekilde.

masunaydin masunaydin (1)
1 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    komut isteminden dosya adlarını toplu değiştirmek için yine Ren komutunu bu sefer joker karakter ile birlikte kullanabilirsin.

    ren *.* ??-onaylı.*

    Bu komutta kullanılan parametre anlamları

    • *.* bulunduğun klasördeki tüm dosyaları seçer
    • ?? joker karakteri mevcut dosyaların ilk iki karakterini korur ve dosya adına "-onaylı" ekini ekler
    • .*  uzantıları değiştirmez.

    Bu komutu kullandığında klasöründeki dosyalar a1-onayli, a2-onaylı gibi adlara sahip olacak ve dosya uzantıları korunacak.

    alattin alattin (16984)
    1 yıl önce cevaplandı

    • Güzel yöntemmiş hakan 1 yıl önce

    Teşekkür ederim Alaaddin Bey, mail bildirimi gelmemiş yeni gördüm cevabınızı.

    REN *.* *-ONAYLI.* olarak deniyorum ama dosyanın uzantısından sonra .pdf-ONAYLI şeklinde yaptığı için dosya uzantısı da bozuluyor. ?? karakterini de dosya adlarında değişken olduğu için kullananam sanım.

    Benim yapmak istediğim uzantıdan önce dosya adı ile ' Onaylı' birleştirmesini yapmak. a1, a2 örnek olarak iletmiştim.

    .pdf-ONAYLI

    masunaydin masunaydin (1)
    1 yıl önce cevaplandı

    • Komutu yanlış kullanmışsınız. @alattin ?? kullanmış. Siz soru işareti jokeri yerine * kullanmışsınız. murat 1 yıl önce
    • Murat Bey cevabınız için teşekkür ederim. Benim 3 tane adları ve ad uzunları farklı test dosyam var. Örnek denediğim komut --- REN C:\Users\mahsun.aydin\Desktop\test1\*.* ??-ONAYLI.* --- dosya adlarımda, " Deneme 1 20.01.2023, Deneme Değildir 617 20.01.2023, Denemedir 56 20.01.2023 ", ?? işareti ile denediğimde komut doğru çalışmıyor. masunaydin 1 yıl önce