MSI Afterburner OSD nedir, nasıl kullanılır?

MSI Afterburner nedir?

MSI Afterburner nasıl kullanılır?

MSI Afterburner ile oyunlarda FPS değeri nasıl gösterilir?

MSI Afterburner ile oyunlarda CPU, GPU, RAM kullanımı nasıl gösterilir?

MSI Afterburner ile oyunlarda işlemci sıcaklığı nasıl gösterilir?

brsozl brsozl (1961)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    MSI Afterburner nedir?
    Afterburner RivaTuner alt yapısını kullanan, Unwinder (Alexey Nicolaychuk) ve MSI tarafından geliştirilmiş bir hız aşırtma ve gözlem programıdır. Ekran kartınız üzerinde saat hızlarını değiştirme, voltaj ayarlarını değiştirme, fan hızlarını değiştirme gibi ileri seviye ayarlar sunarken aynı zamanda oyunlardan ve masaüstünden ekran görüntüsü almanızı, video kaydı yapmanızı ve sisteminiz ile ilgili bazı değerleri oyun içi gözlemlemenizi sağlıyor.

    MSI Afterburner OSD ( On-Screen Display ) özelliği nedir?
    MSI Afterburner OSD özelliği oyun içerisinde işlemci, grafik işlemci, bellek ve birçok donanımın kullanımlarını ve sıcaklıklar gibi pek çok ayrıntıyı bize gösteren özelliktir. Bu gösterge özelliği sayesinde oyunlarda işlemci darboğazı veya ısınma sorunlarını gözlemleyebilirsiniz.

    MSI Afterburner nasıl kurulur?
    MSI Afterburner linke tıklayarak son sürüm Afterburner'ı indirebilirsiniz.Kurulum sırasında RivaTuner Statistics Server’ı da kurduğunuzdan emin olun, aksi hâlde ekran görüntüsü, video kaydı ve gözlem gibi fonksiyonlardan yararlanamazsınız. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatmalısınız. Bunun dışında kurulum sırasında yapmanız gereken herhangi özel bir ayar yoktur.

    MSI Afterburner OSD nasıl kullanılır?

    1. MSI Afterburner’ı çalıştırın.

    2. “Ayarlar” butonuna basın.

    3. Açılan sayfada üst menüde bulunan “İzleme” sekmesine tıklayın.

    4. Altta bulunan ekran görüntüsünden de görebileceğiniz üzere “Aktif donanım izleme grafiği” kısmında   gözlemlemek istediğiniz seçenekleri seçin.

    msi-afterburner-osd-ayar-1

    • FPS: Ekranda saniyede gösterilen kare sayısı
    • Frametime: Bir karenin üretilebilmesi için harcanan süre
    • CPU Temperature: İşlemci sıcaklığı
    • CPU Usage: İşlemci kullanımı
    • RAM Usage: RAM kullanımı
    • Pagefile Usage: RAM yetmediğinde sabit diskteki sanal belleğin kullanım oranı
    • GPU Sıcaklığı: Ekran kartının grafik işlemcisinin sıcaklığı
    • GPU Kullanımı: Grafik işlemcinin yüzde olarak kullanım oranı
    • GPU Fan Hızı: Ekran kartın fanının yüzde olarak kullanım oranı
    • GPU Fan Hızı: İkinci seçenek ekran kartı fanının devrini belirtir
    • GPU İşlemci Hızı: Grafik işlemci çekirdeğinin çalışma frekansı
    • GPU Bellek Hızı: GDDR3 veya GDDR5 ekran kartı belleklerinin çalışma frekansı
    • GPU Bellek Kullınımı: Ekran kartı belleğinin (Video Memory/VRAM) kullanım oranı

    5. Yapacağımız ilk seçim gözlemlenen verileri MSI Afterburner’ın Donanım izleme kısmında gözükmesini     sağlayacak.

    6. Ardından oyun içinde görmek istediğimiz veriyi / verileri seçip alt kısımdan
    OSD'de göster (Bilgi Ekranı)” seçeneğini işaretliyoruz.

    7. Bu adımı başarılı bir şekilde yaptıysanız görüntülemek istediğiniz seçeneğin “Properties” kısmında
    in Bilgi Ekranı OSD” yazısı yer alacaktır.

    8. Bu işlemlerin ardından uygulama içerisinde gösterge panelini açmak veya devre dışı bırakmak için bir tuş  atayabilirsiniz.

    9. Üst menüde bulunan Bilgi Ekranı (OSD) sekmesine girin.

    msi-afterburner-osd-ayar-2

    10. Alt kısımda bulunan "Bilgi Ekranını Etkinleştir" seçeneğini seçerek istediğiniz tuşu atayabilirsiniz.

    11. "Bilgi Ekranını Etkinleştir"  seçeneğine atamış olduğunuz bu tuş sayesinde uygulamarda OSD ekranını aktif edebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

    ​Tüm bu adımları uyguladıktan sonra artık oyunlar veya uygulamarda istediğiniz donanım kullanım veya sıcaklık değerlerini görebileceksiniz.

    brsozl brsozl (1961)