msi anakartta cpu fan hızı ayarlama

anakartım msi b360m pro-vd ve işlemci fan hızı ayarlamak istiyorum fanım 4 pin nasıl ayarlayabilirim çok bilgim yok

hasank hasank (9)
4 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayarının fanının hızlanmasının benim bildiğim 3 nedeni var.

    1- Bilgisayarının işlemcisinin zarar görmemesi için hızlanır yani işlemciyi soğuk tutar.

    2- İşlemciyi soğutarak bilgisayarı daha verimli kullanmanı sağlar

    3- Bilgisayarına zarar gelmesini engeller yani parçaları soğuk tutar eğer bilgisayarın fazla ısınırsa bilgisayarın pert olur.

    Ör:

    O zaman küçükdüm ve bilgisayarımın fanını hiç temizlemezdim bi ara bilgisayarı açmaya kalkdım ve açtığım gibi kapandı ardından da duman kokusu sardı odayı ondan sonra bilgisayar hiç açılmadı ben de bilgisayarcıya getirdim baya masraf tuttu

    darkcrak darkcrak (5168)
    4 yıl önce cevaplandı

      -1

      Gerek yok, otomatik yük altında kaldığı zaman fan hızını arttıracaktır.

      BIOS'ta CPU FAN SMART CONTROL olucak burdan ayarlayabilirsin yine ayarlamak istiyorsan. Bi sıkıntı olmaz merak etme.

      hydra hydra (3800)
      4 yıl önce cevaplandı

      • tamam işte yük altında kalınca fan hızı artmasın istiyorum hasank 4 yıl önce
      • O zaman bilgisayarın fazla ısınır ve işlemcin yanar yanmasını göze alıyorsan bilemem @hasank darkcrak 4 yıl önce
      • tm yapmıcam hasank 4 yıl önce
      • @darkcrak öyle olmuyor bu işlemciler ne stress testlerinden geçiyor, bu fanlar çok dayanıklı biz 2000 RPM ile çalıştırırsak bu işlemci için çerez kalır adamlar ne stress testine sokuyolar. BIOS'ta CPU FAN SMART CONTROL olucak burdan ayarlayabilirsin yine ayarlamak istiyorsan. Bi sıkıntı olmaz merak etme. Cevabımı onaylarsan sevinirim :) hydra 4 yıl önce
      • Maalesef yanlış biliyorsun @hydra bilgisayara zarar gelir darkcrak 4 yıl önce