MSI laptop şarj kesme problemi

öncelikle merhabalar. yazım uzun olacak ama yardımıza ihtiyacım var. lütfen sabırla okuyun. ilginiz için şimdiden teşşekkür ederim

 MSI GE70 2PC-087XTR Apache laptop kullanıyorum. laptop boşta fareyi hareket ettiriken de dahil olmak üzere  aşırı derecede kasıyor ve açılması 5 dk gibi bir süre tutuyordu. kontrol ettiğimde cpu sıcaklığı minimum 60 derece maksimum 98 derecelerdeydi tamirciye götürdüm sürekli ama düzelme olmadı hiç.arıza sebebiyle hiç bir şekilde laptopu kullanamıyordum kasma , laptobun açılması 5 dk sürmesi v.b sorunlar oluyordu.  en sonunda zamanı fark etmeksizin ; oyunda,boşta,internette veya cpu,gpu sıcaklığı yüksek veya normal değerlerde, şarj cihazı sıcak yada soğukken şarj kesmeye başladı. laptopa elektrik bi geliyor bi gelmiyor ve bu olay 1 saniye gibi kısa aralıklı olarak durmadan devam ediyor. şarj aletini çıkarıp takmam bazen işe yarıyor bazen yaramıyor. işe yaradığı zamanda maksimum 5 dk civarında problem olmuyor. garantisi bittiği için servise gönderemiyorum. bilgi almak için servise sordum 750 dolar artı kdv fiyat çıkar dediler. tamir için 3 farklı yere götürdüm alırken kontrol ediyorum bir problem yok fakat evde maksimum 1 saat sonra aynı hata tekrar başlıyor. daha önce tamir ettirdiğim yere tekrar götürdüm hepsinde de ama orda problem yokken  evde tekrar başlıyor.  ilk götürdüğüm yerde şarj aletinde problem var tamir edildidendi .bir kaç saat idare etti sonrasında  yine devam etti. ikinci yerde kısa devre var laptopta ayrıca termal macunlarda yenilendi dendi yine aynı şekilde bir kaç saat devam etti.fakat bu sefer daha önce olamayan bişey oldu ve  bir kaç saatin ardında laptopta yazılarda çözünürlük problemi olmaya başladı. ve rastgele zamanlarda ; açılırken,  açıldıktan saniyeler sonra , açıldıktan 30 dk sonra bazende  saatler sonra 3 farklı mavi ekran hatası verip yeniden başlıyordu ve bu döngü devam ediyordu. mavi ekran hataları:Driver Power State Failure, VIDEO DXGKRNL FATAL ERROR 3. hatanın ismini unuttum.  aygıt yöneticisinde harici ekran kartı görünmüyordu. bazı zamanlarda  ekran kartı görünüyordu ama sarı ünlem işareti vardı.nvidia geforce ile driverları güncellemek istedim uygun en son sürümü kullanıyorsunuz yazdı . laptopu yeniden başlattım nvidia ile takrar güncellemek istedim  bu seferde  Grafik Sürücüsüyle Uyumlu Donanım Bulunamadı  tarzında bir uyarı verdi.ddu ile driverları sildim nvidia ile tekrar güncellemek istedim  aynı hata devam etti.  bi kaç gün kullandım sonrasında laptop yine aşırı kasmaya başladı fare hareket edemez oldu boşta cpu ve disk %100 kullanılıyordu  ve laptop sonkez kapandı açılmadı. tekrar tamire gittim .  en son gittiğim yerde beslemede ve elektrik aksamlarında birden fazla yerde arıza olduğu ayrıca ekran kartıda bu kısa devreden etkilenmiş olduğu  söylendi . ekran kartı stres testinde laptop birden kapanıyordu. elektrik arızası giderildi ekran kartı tamamen değişti. fakat yine 1 kaç saatinden ardından şarj kesme problemi başladı. cpu sıcaklığı minimum 45 maksimum 98 lere çıkıyor orlama 60 derece oluyor. ama bu sefer hiçbir kasma olayı olmadı.

şarj cihazı, pil, ekran kartı değişti ama çözüm olmadı aklıma evdeki prizde sıkıntı olabileceği geldi ama her yerde denedim sonuç aynı.

artık çaresiz kaldım bir yol gösterebilecek biri var mı ?  maddi durumum iyi olmadığı için laptop alma imkanımda yok. zamanında varımı yoğumu vermiştim buna elimdekine sahip çıkmam lazım

MSI GE70 2PC-087XTR Apache

İşlemci  Intel Core i5 4200H 2.8GHz / 3.4GHz

RAM 8GB

Hard Disk1TB

Ekran 17.3"

Çözünürlük 1920 x 1080

Ekran Kartı GTX850M 2GB

HDD 7200 RPM

shiraikoocha shiraikoocha (17)
4 yıl önce sordu

  • 3.mavi ekran hatası şimdi aklıma geldi 'thread stuck in device' hatası veriyordu shiraikoocha 4 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Videolunu izledim bu sorunu gözden kaçırmışım.  Oldukça detaylı anlatmışsın. Laptopun bir kaç defa tamir görmüş. "şarj cihazı, pil, ekran kartı değişti "  diyorsun çözüm olmamış.

Birden fazla defa servise gitmesi büyük sıkıntı. Bu servisler genelde klasik yöntemler uyguluyorlar. Yani hata ne olursa olsun sıcak, soğuk işlemleri gibi rutin işlemler ile sorunu çözmeyi deniyorlar.

Laptop anakartları bütünleşiktir. Her şey üzerindedir. Sorun anakartta gibi görünüyor.  Ram ya da işlemci sorunu bu tür bir sıkıntı yaratmaz. Sen ekran kartı ve adaptörü değiştirmişsin. Geriye tek şüpheli anakart kalıyor.

"Bataryayı söküp bakaryasız çalıştırmayı" denedin mi? doğrudan prize bağlı çekilde çalıştırmayı dene bakalım. Bu durumda laptop açılıyor mu? Çalışması normal mi bunu  bir kontrol et

hakan hakan (15424)
4 yıl önce cevaplandı

  • Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Bataryasız çalışıyor daha önce denedim ,şimdi de denedim bi sıkıntı olmuyor normal çalışıyor fakat bu gelgitler o zaman da oluyor. Birden elektriği kesiyor kapanıyor. shiraikoocha 4 yıl önce
  • Ayrıca ekran Kartı Testi yaptığım zaman (şarj kesme olayı olduğu için pilde deniyorum) Laptop yine kapanıyor. Fakat bu Gaming Laptoplar fazla enerji çektiği için güç mü yetmiyor Yoksa sıkıntı mı var bilmiyorum shiraikoocha 4 yıl önce
  • @shiraikoocha bataryasız da elektriği kesiyormuş. Orijinal adaptör kullandığını düşünüyorum bu durumda yeterli akımı alıyordur. Bu durumda tek şüpheli anakart gibi görünüyor. hakan 4 yıl önce

Herhangi bir olası şüpheli tahmininiz varmı anakartta

shiraikoocha shiraikoocha (17)