Msiexec.exe nedir?

Görev yöneticisni açtığımda zaman zaman Msiexec.exe adlı bir dosya görüyorun. Özellikle program kurulumlarında Msiexec.exe dosyası işlemciyi %100 kullanıyor ve bilgisayar çok yavaşlıyor.Msiexec.exe nedir? Msiexec.exe virüs olma ihtimali var mı? Msiexec.exe dosyasını silsem sorun olur mu?

ergin ergin (2539)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Msiexec.exe nedir?

    Msiexec.exe,  Windows Installer Component yani Windows yükleme bileşenine ait bir dosyadır.  Msiexec.exe program kurulumlarında devreye girer ve programların kurulmasını sağlar.  MSI, Windows Installer Packages yani Windows yükleme paketleridir. Msiexec.exe program kurulumlarını başlatır ve yönetir. Program kurulumlarında Msiexec.exe  dosyasının görev yöneticisinde olması normaldir. Msiexec.exe dosyası sürekli görev yöneticisinde görünüyorsa virüsten şühelenilebilir. Msiexec.exe dosyası normal koşullarda C:\Windows\System32 klasöründe yer alır.

     Msiexec.exe dosyasını silsem sorun olur mu?

    Msiexec.exe dosyası normal koşullarda sistem dosyasıdır ve kesinlikle el ile silinmemelidir. Virüs şüphesi varsa bilgisayar virüs taramasından geçirilmelidir.

    Msiexec.exe virüs mü?

    Msiexec.exe bi sistem dosyasıdır ve silinmemelidir. Fakat bazı virüsler Msiexec.exe dosyasını taklit ederler.

    Görev yöneticisinde işlemciyi %100 kullanan bir Msiexec.exe dosyası varsa ve bu durum süreklilik arz ediyorsa virüs olma ihtimali vardır. Program kurulumları sırasında Msiexec.exe  dosyasının işlemciyi %100 kullanması normaldir. İşlemcinin %100 kullanılması program kurulumu bittikten sonra sona ermelidir.

    Bazı fake yani sahte Msiexec.exe dosyaları trojan özelliğine sahiptir ve Msiexec.exe dosyasını taklit eder. Msiexec.exe dosyası konum olarak   C:\Users\[KullanıcıAdı]\AppData\Local\Temp gibi bir klasördeyse bu virüstür.

    Msiexec.exe virüsü nasıl temizlenir?

    Eğer sürekli Msiexec.exe dosyası görev yöneticisindeyse ve işlemciyi 100% kullanıyorsa virüsten şüphelenebilirsiniz.

    Msiexec.exe virüsü bir trojandır yani başkalarırın bilgisayarınıza girmesine izin verir.  Virüs şüpheniz varsa bilgisayarınızı şu programlardan biri ile tarayabilirsiniz:

    Malwarebytes nedir? Malwarebytes nasıl kullanılır?

    Norton Power Eraser nedir? Nasıl Kullanılır?

    Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır?

    HitmanPro nedir, nasıl kullanılır?

    ergin ergin (2539)