Müzik düzenleme programı

Bilgisayarda güzel bir müzik düzenleme programı önerebilir misiniz?

mustafa38 mustafa38 (72)
10 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Benim kullandığım var. Audacity

     Windows, Mac, GNU/Linux ve diğer işletim sistemleriyle kullanılabilir

    Audacity buradan indirebilirsiniz.

    Audacity kullanarak şu işlemleri yapabilirsiniz:

    • Canlı ses kaydı yapabilirsiniz
    • Vista ya da üzerindeki Windows sürümlerinde biligsayarda oynatılan ortamları kaydedebilirsiniz.
    • Kaset ve kayıtları sayısal kayıt ya da CD biçimine dönüştürebilirsiniz
    • WAV, AIFF, FLAC, MP2, MP3 ya da Ogg Vorbis ses dosyalarını düzenleyebilirsiniz
    • Sesleri kesebilir, yapıştırabilir, ve karıştırıp birbirine ekleyebilirsiniz
    • Bir kaydın hızını ya da tonunu değiştirebilirsiniz
    • Yapılabilecek diğer işlemler için tüm özelliklerin listesine bakın

    Özellikler

    Bu bölümde, özgürce ve ücretsiz olarak dağıtılan bir ses düzenleyicisi olan Audacity yazılımındaki özelliklerin listesini bulabilirsiniz. Bu özelliklerin kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgi için yardım sayfalarına bakabilirsiniz.

    Kaydetme

    Audacity canlı sesleri bir mikrofon ya da karıştırıcıdan kaydedebileceği gibi kaset, plak ya da minidisc gibi ortamlardaki kayıtları sayısallaştırabilir. Bazı ses kartları ve Windows Vista, Windows 7 ya da Windows 8 işletim sistemi kullanarak, bilgisayarda oynatılmakta olan sesler de kaydedebilir.

    • Aygıt Araç Çubuğu çeşitli giriş ve çıkış aygıtlarının yönetilebilmesini sağlar.
    • Düzey ölçerler, ses düzeylerinin kayıttan önce, kayıt sırasında ve kayıt sonrasında izlenmesini sağlar. Kırpılmalar dalga şekli üzerinde ya da etiket izinde görüntülenebilir.
    • Mikrofon, kablo girişi, USB/Firewire aygıtları ve diğer aygıtlardan kayıt yapılabilir.
    • Windows Vista ve üzeri sürümlerde, bilgisayarda oynatılan sesler, aygıt araç çubuğundan "Windows WASAPI" sunucusu ve "çevrim" girişi seçilerek kaydedilebilir.
    • Zamanlamalı ve Ses ile başlatılan kayıt özellikleri bulunur.
    • Çok izli kayıtlar oluşturmak için varolan izlerin üzerine bindirme yapılabilir.
    • Linux üzerinde JACK kullanılarak, desteklenen aygıtlar ile çok düşük gecikmeli kayıtlar yapılabilir.
    • 192,000 Hz hızına kadar örnekleme ile kayıt yapılabilir (uygun donanım ve sunucu seçimine bağlıdır). Yüksek çözünürlüklü aygıtlar ile 384,000 Hz örnekleme hızı desteklenir.
    • Windows (WASAPI sunucusu ile), Mac OS X ya da Linux (ALSA ya da JACK sunucusu ile) işletim sistemlerinde, 24-bit ayrıntısında kayıt yapılabilir.
    • Birden çok kanal aynı anda kaydedilebilir (uygun donanım ile).

    Alma ve Verme

    Ses dosyaları alınabilir, düzenlenebilir ve varolan dosyalarla ya da yeni yapılan kayıtlarla ile birleştirilebilir. Kayıtlar sık kullanılan dosya biçimlerinde ve bir kerede bir çok dosya olarak verilebilir.

    • WAVAIFFAUFLAC ve Ogg Vorbis dosyaları alınıp verilebilir.
    • WAV ya da AIFF dosyaları "İsteğe Göre" doğrudan kaynaktan okunarak hızla yüklenebilir (böylece neredeyse anında çalışmaya başlanabilir).
    • GSM 6.1032-bit ve 64-bit kayan noktalı WAV ve U/A-Law gibi libsndfile tarafından desteklenen tüm dosya biçimleri alınıp verilebilir.
    • MPEG sesleri (MP2 ve MP3 dosyaları dahil) libmad kullanılarak alınabilir.
    • "Ham Veriyi Al" komutu ile Ham (başlık bilgisiz) ses dosyaları alınabilir.
    • WAV ya da AIFF dosyaları oluşturularak ses CD'leri hazırlanabilir.
    • İsteğe göre yüklenen LAME kodlayıcı kütüphanesi ile MP3 dosyaları verilebilir.
    • İsteğe göre yüklenen FFmpeg kütüphanesi kullanılarak, AC3M4A/M4R (AAC) ve WMA biçimleri alınıp verilebilir (bu kütüphane ayrıca görüntü dosyalarından ses alınmasını da sağlar).

    Ses Kalitesi

    • 16-bit, 24-bit ve 32-bit (kayan noktalı) örnekler desteklenir (sonuncusu tam ölçeği aşan örnekleri de saklar).
    • Örnekleme hızları ve biçimleri, yüksek nitelikli yeniden örnekleme ve titreme kullanılarak dönüştürülür.
    • Farklı örnekleme hızı ve biçimlerindeki izler karıştırılabilir ve gerçek zamanlı olarak dönüştürebilir.

    Düzenleme

    • Kes, Kopyala, Yapıştır ve Sil komutları ile kolayca düzenleme yapılabilir.
    • Geri Al (ve Yinele) komutları sınırsız olarak kullanılarak istenen bir adıma dönülebilir.
    • Çok fazla sayıda iz, çok hızlı düzenlenip karıştırılabilir.
    • Her izde, birden fazla parça bulunabilir.
    • Seçilebilir Eş Kilitlenmiş İzler özelliği ile Etiket izleri ses izlerine kilitlenerek bir arada tutulabilir.
    • Çizim aracı ile örnek noktaları tek tek değiştirilebilir.
    • Zarf Aracı kullanılarak, ses düzgün şekilde kısılıp açılabilir.
    • Audacity düzgün şekilde kapanmamışsa kendiliğinden çökme kurtarma işlemi yapılır.

    Erişilebilirlik

    • İz ve seçimler üzerinde tamamen tuş takımı kullanılarak işlem yapılabilir.
    • Çok sayıda tuş takımı kısayolu bulunur.
    • Ekran okuyucu olarak Windows üzerinde JAWS, NVDA ve diğerleri, Mac üzerinde VoiceOver desteklenir.

    Etkiler

    • Tempoyu değiştirmeden ton değiştirilebilir ya da tersi yapılabilir.
    • Çıtırtı, vızıltı ve parazit gibi sabit artalan gürültüleri kaldırılabilir.
    • Dengeleme, Bas Güçlendirme, Alçak/Yüksek Geçiren ve Çentik Süzgeç etkileri kullanılarak frekanslar değiştirilebilir.
    • Sıkıştırma, Yükseltme, Normalleştirme ve Artarak Giriş/Azalarak Çıkış etkileri ile ses düzeyi ayarlanabilir.
    • Uygun çift kanallı izlerden vokaller kaldırılabilir.
    • Podcast ya da DJ setleri için Kendiliğinden Kıs etkisi kullanılarak iz üzerine ses oluşturulabilir.
    • Yazılımdaki diğer etkiler:
      • Yineleme
      • Paulstretch (aşırı germe)
      • Fazlayıcı
      • Yankı
      • Ters çevirme
      • Sessizliği Budama
      • Wahwah
    • Etkiler bir proje üzerine "Zincirler" şeklinde ya da birden çok dosya üzerine Yığın İşleme kipinde uygulanabilir.

    Eklentiler

    • Yeni LADSPA, Nyquist, VST ve Audio Unit etki eklentileri eklendi.
    • Nyquist programlama dilinde yazılmış etkiler, bir metin düzenleyicide kolaylıkla düzenlenebilir ya da isteğinize göre sıfırdan yazılabilir.

    Çözümleme

    • Frekansları görselleştiren Spektrogram görünümü kipleri.
    • Ayrıntılı frekans çözümlemesi için "Spektrum Çiz" komutu.
    • Seçimdeki her bir örneğin genlik değerlerini içeren bir dosya vermek için "Örnek Verisini Ver" komutu.
    • Öndeki konuşma ve arkadaki müzik arasındaki ortalama RMS ses farklarını çözümlemek için Karşıtlık Çözümlemesi.
    • VAMP çözümleme eklentilerini ekleyebilme desteği.
    MuratUncu MuratUncu (149)