nasıl kurtulacağım tradeadexchange virüsü

0

merhaba , benim tabletime ve telefonuma tradeadexchange diye birşey oldu yardımcı olabilir misiniz?

 

kullanici811758 kullanici811758 (1)
7 yıl önce sordu

  Toplam 1 Cevap


  0

  Yaşadığınız sorunun nedeni aşağıdaki iki neden olabilir;

  • Tablet ve telefonunuzda zararlı yazılım bulaşması
  • Eski bir modem kullandığınızdan dolayı Modeminizin ele geçirilmesi

  Bu iki seçenekten modem olanı daha ağır basmakta.Neden derseniz iki cihazda da aynı sorunu yaşıyor olmanız bunun en önemli göstergesidir.

  Eğer eski bir modem kullanıyorsanız (genelde tp-link modemlerde oluyor bu sorun) modeminizde güvenlik açığı olduğundan zararlı yazılım modeminizi ele geçiriyor ve modem üzerinde değişiklikler yapıyor.Zararlı yazılım modeminizin DNS adresini değiştirerek, sizin internet sayfalarında veya herhangi bir anda bu reklam virüslerini görmenize neden oluyor.

  tradeadexchange virüsünü (zararlı yazılımını) temizlemek için aşağıdaki aşamaları yapmanız gerekli

  1. Modeminizi resetlemek ve en güncel yazılımını güncelllemek
  2. Telefon ve tabletinize virüs programı kurarak temizlik yapmak
  3. Telefon, tablet ve modeme bağlı tüm cihazlardaki internet önbelleklerini temizlemek

  1.Aşama: Modeminizi resetleyin ve güncelleme yapın

  Bu virüsün temel sebebi kullanmakta olduğunuz modemdir.Modeminizde açık olduğundan modeminizin içine ulaşamazsınız.Bu yüzden modeminizi arkasındaki reset düğmesine iğne gibi inçe uçlu malzeme yardımıyla 5 sn kadar basılı tutarak resetleyin.Resetlemenin ardından modeminizdeki tüm ayarlar varsayılan haline geri dönecektir.

  Modeminizi virüsün bir sonraki saldırısından korumak için mutlaka güncelleme yapmanız gerekmekte.Modeminizin modeli ile birlikte google.com adresi üzerinden arama yapınız ve resmi sitesinden en güncel yazılımını indiriniz(Modem versiyonlarına dikkat ediniz V1,V2,V3 gibi...).Güncelleme hakkında detaylı bilgi için modeminizin sitesinde bulabilirsiniz.

  Not:Eğer modeminizle ilgili yeni bir güncelleme yayınlanmamışsa modeminiz bir sonraki tradeadexchange virüsünün saldırısına tekrar açık olacaktır.Bu durumda modeminiz sürekli olarak bu virüsü yiyecek ve siz de sürekli olarak modeminize reset atmak zorunda kalacaksınızdır.Çözüm olarak yapılması gereken ise açığı bulunmayan bir modem almanızdır.

  Aşama 2: Telefon ve tabletinize virüs programı yükleyin ve taratın

  Telefon ve tabletinize Avast Anti-Virüs yazılımını yükleyerek tarama yapabilirsiniz.Sonucunda çıkan zararlı ve virüsleri temizleyin.Avast Anti-Virüs yazılımına Google Play Store'den ulaşabilirsiniz.

  Aşama 3: Telefon ve tabletinizde ve varsa sorunu yaşayan tüm cihazlarınıdaki önbellekleri temizleyin

  Eğer cihazlarınızda önbellek temizliği yapmazsanız üstteki 2 aşamadan sonra tekrar bu sorunu yaşayabilirsiniz.Bunun sebebi eski kalıntılar olacaktır.Bu eski kalıntıları da silmek için önbelleklerinizi silmelisiniz.Bunun için en güzel yazılımlardan birisi CleanMaster yazılımıdır.Yazılıma Google Play Store den ulaşın ve önbelleklerinizi temizleyin.

   

  Tüm aşamaları yaptığınızda yaşadığınız tradeadexchange virüsünden kurtulacaksınız.

  ismailsarp ismailsarp (6010)
  7 yıl önce cevaplandı

   üyelik gerektirir

   Cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

   Eğer uzmanim.net üyesiyseniz giriş yapabilirsiniz: üye girişi yap
   uzmanim.net'e üye olmak çok kolaydır: hemen kayıt ol