Neden bilgisayarım bazen mavi ekran hatası alıyor ?

Selam benim bilgisayarım bazen mavi ekran veriyor. neden böyle, yazabilirmisiniz?

mini dump dosyalari .burada.

adils adils (136)
3 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    1. Çözüm:

    Ramlarda sorun var gibi görünüyor fakat bazen bu sorun BIOS'un güncel olmamasından'da kaynaklanabiliyor yani RAM ları bilgisayarın tanımıyor ve bir anda mavi ekran veriyor bilgisayarın bu durumda da BIOS'u güncellemek faydalı olacak gibi görünüyor. BIOS'u güncellemek için bilgisayar modelinin kendi resmi Web sitesine girerek orjinal BIOS sürümünü yükleyebilirsin.

    2. Çözüm:

    Ekran kartı driverini DDU ile kaldır ve tekrardan ekran kartını yükle fakat en güncel sürümünü yükle.

    Display Driver Uninstaller (DDU) nedir, nasıl kullanılır?

    3.Çözüm:

    Bütün hepsini denemene rağmen halen daha mavi ekran hatası alıyorsan bu sefer Ram arıza testi yapman gerekiyor fakat bu işlem uzun sürebilir bu yüzden yatmadan önce bu işlemi başlatıp sabaha kadar bilgisayarının açık olması gerekebilir.

    MemTest86 Nedir? Nasıl kullanılır?

    darkcrak darkcrak (5168)
    3 yıl önce cevaplandı

    • bios sürümü nü n benim sorunumu düzeltmesiyle beraber başıma sorun açabileceğini biliyormusun ?yani bir dikkatsizlik bilgisayarın çöp olacağı anlamına gelebilir. bunu yapmam mümkün degil tamam yeni güncelleme var ama yapamam olmaz. adils 3 yıl önce
    • BIOS güncellenirken bilgisayarını bir anda kapatırsan sorun olur ama bilgisayarcılar BIOS u tekrardan kurabiliyor @adils darkcrak 3 yıl önce
    • amaaan garanti var ya IDD adils 3 yıl önce
    • O zaman garantiye yolla BIOS u güncellesinler. Bu arada sanırsam bilgisayarı sürekli kurcalıyon çünkü sürekli sorunla karşılaşıyon. @adils darkcrak 3 yıl önce
    • kurcalamzamıyımm içinden geçiyorum :D ama bişi olmaz adils 3 yıl önce
    • Ya birşey yapacan sonra hiç kurtaramayacam bilgisayarı bilmediğin şeyi kurcalama @adils bilgisayarı kurcala diye yapmıyorlar orasını burasını kurcalarsan mahvedersin sonra çöp darkcrak 3 yıl önce
    • bişi öğrenmek için kurcalıyorum yoksa boş yere neden kurcalıyım eyer kurcaladığımdan bi sorun çıkarsa ozaman bidahaki formatda bu hatayı yapmam (yada yeni bilgisayarda) adils 3 yıl önce
    • @darkcrak adils 3 yıl önce
    • Bir şeyler öğrenmek için kurcalıyorsun fakat ana bilgisayarda kurcalama sanal bilgisayar açıp kurcala @adils hadi sana öneride verdim. darkcrak 3 yıl önce
    • ssd ni yazıp silince çok ömründen gidiyor ömrü çok ama silip yazınca ömrü 2 kat azalıyor hdd ler öyle degil ama . onda hdd alana kadar dedigini yapamiyorum sen bunu desende(yani ssd ye bişi olmaz dersen) babam izin vermez çünki mühendis babama ne söylemişse babam diyor yapma . ben de yapmıyorum doğal olarak adils 3 yıl önce
    • Formatla alakası yok, aşağıda ki deidklerimi yaptın mı @adils? RAM Testi, driver güncellemeleri falan? Mühendis e söyle derslerine tekrar çalışsın. Ayrıca bu kadar mavi ekran hatası alıyorsun, hâlâ almaya devam ediyorsan garantiye gönder gitsin, ne olacak ki? Madem bu kadar endişeleniyorsun en iyisini garanti yapar hydra 3 yıl önce
    • @hydra onu anladim zaten muhendis 2012 kafali onu da biliom zaten ben de olsam soylerdimde babamin dostu diye soyleyemiyorum ustelik adam internet şebekesi yazılımı program yazılımı ile meşqul onlarında hepsi ni eski yolla yapıyor ? o böyleyse biz napak ya , :D adam aslında formatda yapdığım hatayı buldu nası buldu onu bile bilmiyorum ama helal ya ona ondan güveniyorum . adils 3 yıl önce
    • @adils bizim dediklerimizi yapsana. darkcrak 3 yıl önce

    Bellek havuzunda sorun oluşmuş gibi gözüküyor, olası bellek arızası için Memtest86 Testi yap;

    Driver güncellemelerini neyle yaptın?

    • USB aygıtını güncelle.
    • Bluetooth aygıtını/cihazını güncelle.
    • Malwarebytes kaldır.
    • DirectX sil, güncel yükle.
    • Ekran Kartı Driverını DDU ile kaldırıp güncel sürümü yükle.

    CMD'yi yönetici olarak çalıştırıp " sfc/scannow " komutunu kullan.

    CMD'yi tekrar yönetici olarak çalıştırıp sırasıyla;

    1. DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth
    2. DISM /Online /Cleanup-Image /ScanHealth
    3. DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

    bu komutları kullan.

    Windows için varolan tüm güncelleştirmeleri yükle.

    Tekrar mavi ekran alırsan güncel dump dosyasını tekrar paylaş.

    hydra hydra (3800)