nesne başvurusu bir nesnenin örneğine ayarlanmadı c# access

Öncelikle merhaba yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
parmak izi ile yoklama sistemi projemiz var ve id ye göre access ten veri çekiyorduk ama ne olduysa bu hatayı aldım daha önce çalışıyordu şimdi çalışmıyor

namespace PAS1
{
public partial class Form4 : Form
{
OleDbConnection baglanti;
OleDbDataAdapter aptr;
DataTable dt;
OleDbCommand kmt = new OleDbCommand();

SerialPort sp1 = new SerialPort();
public Form4()
{
InitializeComponent();
}

private void Form4_Load(object sender, EventArgs e)
{
sp1.BaudRate = 9600;
sp1.PortName = "COM7";

}

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)
{

try
{
baglanti.Open();

sp1.Open();
// string sy = string.Concat("calis");
// sp1.Write(sy);
String data = sp1.ReadLine();
int id = Convert.ToInt32(data);
baglanti = new OleDbConnection(@"Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;Data Source=|DataDirectory|\yoklama1.mdb");
aptr = new OleDbDataAdapter("Select * From ogrenci Where ID=" + id + "", baglanti);
dt = new DataTable();

aptr.Fill(dt);
dataGridView1.DataSource = dt;

baglanti.Close();

}
catch (Exception hata)
{
MessageBox.Show("HATA OLUŞTU" + hata.Message);

}

private void button2_Click(object sender, EventArgs e)
{
sp1.Close();
}

bir sorum daha var Smile bu kod çalışırken parmağı okuttuğumuz da datagridview e veri geliyor baska bi parmak okuttuğumuzda ilk gelen veri siliniyor yeni gelen veri yazıyor alt alta yazmasını istiyoruz ama beceremedik

nonti nonti (1)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    nesne başvurusu bir nesnenin örneğine ayarlanmadı genel bir hatadır. Genelde işlem yapmak istediğiniz nesne null döndüğünde ortaya çıkar. NULL , boş, geçersiz, değer atanmamış demektir.

    Örneğin Urun adında bir nesneniz var. Urun altında ID, Ad, Fiyat gibi özellikler olsun.

    Siz bir sorgu yazdınız bu sorgu veritabanından urun ID'si100 olaran ürünü getiriyor. Fakat veritabanında ürün ID'si 100 olan bir ürün yok.

    Kodlarınızda sorgunuz çalışır ve geriye NULL gönder. Sizin kodlarınızda Urun.Fiyat gibi urun nesnesinin Fiyat özelliğine erişen bir kod boloğunuz varsa işte o zaman "nesne başvurusu bir nesnenin örneğine ayarlanmadı " hatası ile karşı karşıya kalırsınız.

    Kodunuzda muhtemelen şu satırda hata oluşuyor:

    aptr = new OleDbDataAdapter("Select * From ogrenci Where ID=" + id + "", baglanti);

    Buradaki id değeri gelmiyor olabilir. Bunu kontrol etmelisiniz.

    alattin alattin (16999)
    7 yıl önce cevaplandı

    • dataGridView1.DataSource = dt; kullanici273708 5 yıl önce
    • Bu kodda hata var şöyle olacaktı kullanici273708 5 yıl önce
    • dataGridView1.DataSource = dataSet.Tables[]; kullanici273708 5 yıl önce
    • [] içine access database tablonuzun adını tırnak içinde yazacaksınız, ve bir Data Set dataSet; satırı yazmanız gerekiyor... kullanici273708 5 yıl önce