Netsh winsock reset nedir, ne işe yarar?

Netsh winsock reset nedir? Netsh winsock reset ne işe yarar? Bu komutu uygulamak bilgisayara zarar verir mi?

Anonim Anonim (156)
2 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Netsh winsock reset nedir?

    Netsh winsock reset  komutu genelde ağ - internet kullanan uygulamalarda yaşanan sorunları gidermek için kullanılan bir komuttur. Netsh komutunun Winsock ve Reset parametreleri ile kullanılmasından oluşmuş kalıp bir komuttur ve komut istemi (cmd) üzeriden çalıştırılır.

    Netsh, ağ yapılandırmasını göstermek, değiştirmek için kullanılan bir komut satırı aracıdır ve pek çok parametresi vardır.

    Winsock (Windows Sockets), Ağ, internet, TCP/IP kullanan Windows uygulamaları ile Windows işletim sistemi arasında görev yapan bir uygulama programlama arayüzüdür.

    Netsh winsock reset ne işe yarar?

    Netsh winsock reset  komutu genel olarak interneti kullanan oyun, programlar için oluşan sorunları gidermek için kulllanılır. İnternet kullanan herhangi bir oyun ya da uygulama sorun yaşıyorsa (ağ ile ilgili sorunlar) bu komut kullanılabilir.

    İnternet sayfaları açılırken hata alıyorsanız (internet bağlantınız varken), virüs sebepli internet sorunları yaşıyorsanız,  sınırlı ağ gibi hatalar alıyorsanız Netsh winsock reset  komutunu kullanabilirsiniz.

    Netsh winsock reset ne yapar?

    Netsh winsock reset komutu, Windows'ta Winsock katalogunda yapılan yapılandırma değişikliklerini sıfırlar. Bu yapılandırma ayarları genelde VPN yazılımları, zararlı yazılımlar, firewall yazılımları tarafından gerçekleştirilir.

    Netsh winsock reset komutu Winsock katalog ayarlarını varsayılan değerlere getirir.

    Netsh winsock reset nasıl çalıştırılır?

    1. Windows arama bölümüne cmd yazın ve çıkan komut istemi satırını sağ tuşla tıklayın, yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçin.
    2. Komut satırında şu komutu uygulayın:
      netsh winsock reset

      Şu mesajı gördükten sonra bilgisayarı yeniden başlatın:

      Successfully reset the Winsock Catalog.
      You must restart the computer in order to complete the reset.

    Bilgisayar yeniden başladıktan sonra artık Winsock katalog değerleri sıfırlanmış olacaktır.

    Netsh winsock reset bilgisayara zarar verir mi?

    Netsh winsock reset komutu bilgisayara zarar vermez. Bilgisayardan herhangi bir dosyayı silmez. Bilgisayarın çökmesine sebep olmaz.

    murat murat (12492)