No Entity Framework provider found for the ADO.NET provider with invariant name 'System.Data.SqlClient' hatası

Entity Framework kullanan çok katmanlı uygulamada aşağıdaki hatayı alıyorum:

'/' Uygulamasında Sunucu Hatası.
No Entity Framework provider found for the ADO.NET provider with invariant name 'System.Data.SqlClient'. Make sure the provider is registered in the 'entityFramework' section of the application config file. See http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=260882 for more information.
Açıklama: Geçerli web isteği yürütülürken işlenmemiş özel durum oluştu. Lütfen hata ve kod içinde kaynaklandığı yer hakkında daha fazla bilgi almak için yığın izlemesini gözden geçirin.

Özel Durum Ayrıntıları: System.InvalidOperationException: No Entity Framework provider found for the ADO.NET provider with invariant name 'System.Data.SqlClient'. Make sure the provider is registered in the 'entityFramework' section of the application config file. See http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=260882 for more information.

No Entity Framework provider found for the ADO.NET provider with invariant name 'System.Data.SqlClient'. Make sure the provider is registered in the 'entityFramework' section of the application config file hatasının çözümü nedir?

alattin alattin (16999)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    No Entity Framework provider found for the ADO.NET provider with invariant name 'System.Data.SqlClient'. Make sure the provider is registered in the 'entityFramework' section of the application config file hatasının çözümü nedir?

    Eğer çok katmanlı bir mimari kullanıyorsanız, çözümünüzde Class Library'ler mevcut ve bunlardan biri Entity Framework kullanıyorsa, sunum katmanında da Entity Framework'u yüklemelisiniz. Yani Asp.net MVC projenizin referanslarına da Entity Framework yüklenmeli.

    Aslında doğrudan entity framework'u projenize yüklemenize gerek yok. EntityFramework.SqlServer.dll. dosyasına referans vermeniz de sorunu çözecektir.

    Ayrıca bu sorun bazen Entity Framework'un hatalı / eksik yüklenmesinden de kaynaklanır. Bu durumda Entity Framework'ü yeniden yüklemeniz gerekecektir.

    1. Visual Studio içinde Tools meünüsünü tıklayın.
    2. Nuget Package Manager'i seçin.
    3. Package Manager Console seçeneğini tıklayın.
    4. Konsola şunu yazın ve enter tuşuna basın:
      Install-Package EntityFramework

    alattin alattin (16999)