No signal input hatası

Merhabalar,

kuzenimin bilgisayarını açtığımda ekranda no signal input yazıyor.  Kasa çalışıyor fan sesini duyabiliyorum. Ayrıca bilgisayarı düğmesinden açtığımda üzerindeki ışıkları yanıyor.

Acaba monitör mü arızalandı? Bu arada monitörün elektrik ışığı yanıyor. No signal input ne demek?

ceyda ceyda (312)
9 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    No signal input hatasının anlamı bilgisayarınızın monitörü kasadan sinyal alamıyor demektir.

    Bilgisayar monitörünün kasadan sinyal alamamasının çeşitli sebepleri olabilir.

    No signal input hatasının sebepleri;

    • Bilgisayar kasası kapalı, monitör açıksa No signal input hatası alırsınız.
    • Bilgisayar kasası bir sebepten açılmıyor enerji gelmiyorsa No signal input hatası alırsınız.
    • Kasa ile monitör arasındaki kablo yerinden çıkmışsa  No signal input hatası alırsınız.
    • Kasa ile monitör arasındaki kabloda sorun varsa, pinler ezilmiş, kopma olmuşsa  No signal input hatası alırsınız.
    • Ekran kartınız arızalandıysa  No signal input hatası alırsınız
    • Ekran kartınız devre dışı bırakıldıysa  No signal input hatası alırsınız.

    Ayrıca eğer bilgisayarınız onboard yani tümleşik ekran kartına ayrıca ilave bir ekran kartına sahipse ve siz aktif olmayan ekran kartı çıkışına monitörü bağladıysanız  No signal input hatası alırsınız.  Aktif olan ekran kartı bilgisayar BIOS'u üzerinden ayarlanabilir.

    Bu bahsettiğim son adım bilgisayar modelleri arasında farklılık gösterebilir.  No signal input hatası temel olarak sinyal gitmeyen monitör hatasıdır ve hatayı gidermek için ekran kartı, kablo ikilisine odaklanmalısınız.

    murat murat (12492)
    9 yıl önce cevaplandı

      Muratın belirtikleri doğru olmakla beraber ayar ve seçimlerde iradi müdahale olmadığı halde değişiklik olma ihtimali azdır.Eğer bilgisayar taşınarak yer değiştirilmediyse yanlış ekran çıkışı bağlamada söz konusu olamaz. Öyleyse önce ekran kartının onboard'mu yoksa anakart genişleme yuvasına takılmış bir donanımmı olduğunu bilmemiz ve bu özelliklere göre fiziki kontrolleri yapmamız gerekir.

      1- Her iki haldede Kasadaki ekran kartı çıkışı (15 pin vga yada dvi) ile monitor bağlantısını kontrol etmeli, eğer kabloda şüpheli bir deformasyon varsa başka bilgisayardan (mesela komşunun bilgisayarından) başka bağlantı kablosu denenmeli.

      2- Kablo ile bağlantı yuvalarında bir problem yoksa ve ekran kartı onboard (tümleşik) değilse, kasanın kapağı açılarak kasa yan yatırılmalı ve ekran kartına (Monitör bağlantısı yapılan elektronik kart) üstten bastırılarak anakart üzerindeki slotuna tam oturması sağlanmalı (Bazı hallerde kasanın darbelere maruz kalması yada hareket ettirilmeleri durumunda ekran kartı yuvasında oynayabiliyor ve temassızlıklar meydana gelebiliyor.) Bu müdahale sırasında kesinlikle kasanın elektrik fişi prizden çıkartılmış olmalı.

      Bu kontrol ve müdahaleler sonuç vermezse Muratın söyledikleri kontrol edilmeli ve yapılmalı.

      temmuz temmuz (12505)