Node.js mi, PHP mi?

Merhaba,

Back-end tarafında server için Node.js yeterli olur mu? Node.js'in PHP'(ASP)ye göre yapamadığı şeyler var mı, varsa bunlar server tarafında çok büyük etki yaratır mı?

@ilkaybaki16 @alattin

xbedirhanx xbedirhanx (836)
1 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Node.js, PHP  bambaşka şeyler.

    PHP mi Node.js mi değil de PHP + Node.js daha doğru.

    PHP sunucu taraflı bir script dili. Node.js daha çok ağ ortamında öllçeklenebilir uygulamalar geliştirmek için tasarlanmış bir ortam. Node.js sunucu tarafında javascript dilini kullanır. PHP kendine has bir yapıya sahiptir.

    Web uygulamaları, çok kullanıcılı gerçek zamanlı web oyunları, gerçek zamanlı veri uygulamaları, tek sayfalık uygulamalar, canlı chat uygulmaları için mesela Node.js idealdir. Twitter benzeri sosyal appler, Netflix gibi stream hizmeleri için de node.js uygundur.

    PHP ile genel olarak web tabanlı uygulamalar geliştirirsin. İçerik yönetim sistemleri, alışveriş uygulamaları, veritabanı merkezli web uygulamaları için PHP idealdir. Mesela dünyanın en çok kullanılan içerik yönetim sistemi Wordpress PHP tabanlıdır.

    Yani ne geliştiriceğine bağlı olarak tercih değişir ama ikisi bibirine rakip iki teknoloji, dil değil.

    alattin alattin (16984)
    1 yıl önce cevaplandı

    • Bilgilendirme için teşekkürler:) xbedirhanx 1 yıl önce

    Node.js yeterli olur.

    ilkaybaki16 ilkaybaki16 (572)