.nomedia dosyası nedir?

Android cihazlarda .nomedia dosyası nedir?

.nomedia dosyası ne işe yarar?

.nomedia dosyası nasıl oluşturulur?

cemkara cemkara (4215)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Android cihazlarda .nomedia dosyası nedir.nomedia dosyası ne işe yarar?

    .nomedia içi boş bir dosyadır. Android cihazlarda bir klasör içine konulan .nomedia dosyası o klasördeki resim, video gibi multimedya öğelerinin medya tarayıcı tarafından taranmasını engeller. Böylelikle içinde .nomedia dosyası olan klasörlerdeki resim ve videolar Galeride görünmez.

    Eğer Android galeride bazı resimler görünsün istemiyorsanız o zaman o klasör içinde bir .nomedia  adında içi boş dosya oluşturmanız bu isteğinizi yerine getirecektir.

    Android telefon ve tabletlerde galeriden resim gizlemek için .nomedia dosyası oluşturmak yeterlidir.

    .nomedia içi boş fakat Android işletim sistemi için anlamı olan bir dosyadır.

    .nomedia dosyası nasıl oluşturulur?

    ES File Explorer gibi bir uygulama ya da Dosya yöneticisi (File Manager) ile dosya oluşturmak mümkün.

    .nomedia dosyası oluşturmak için bu uygulamalardan biri ile Yeni Dosya (New File) dedikten sonra dosya adını .nomedia yapmanız ve bu dosyayın kayıt konumu olarak gizlemek istediğiniz klasörü seçmeniz yeterli olacaktır.

    cemkara cemkara (4215)
    8 yıl önce cevaplandı

      bu dosya ile hem karşılaşıyordum çok güzel anlatım olmuş yazan eller dert görmesin

      ressam875 ressam875 (1)