.nomedia dosyasını siliyorum geri geliyor bunun sebebi nedir

telefonumda .nomedia dosyası var siliyorum geri geliyor.Bu dosya zararlı bir dosya mı,silinmemesinin sebebi nedir

mertti mertti (1)
11 ay önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    .nomedia zararlı bir dosya değil. .nomedia bazen kullanıcı bazen Android uygulamaları tarafından otomatik oluşturulur.

    Android .nomedia dosyası özel bir dosyadır. .nomedia dosyası içinde bulunduğu klasördeki medya dosyalarının taranmamasını söyler.  Mesela fotoğraflar. Şöyle bir örnek vereyim diyelim ki ÖZEL DOSYALAR diye bir klasörün var ve içinde .nomedia dosyası var. Fotoğraf Galerisi uygulaman bu klasördeki .nomedia dosyasını gördüğü an o klasörde olan fotoğrafları kendi içine eklemez. Yani o klasörde fotoğraf yokmuş gibi davranır dolayısı ile o klasörde olan fotoğraflar uygulamar için gizli kalır.

    .nomedia dosyasını silebilirsin fakat bu dosya yüklü bir uygulama tarafından tekrar oluşturulabilir. Mesela Whatsapp.

    Whatsapp içinde alınan ve gönderilen fotoğraflar Galeriye düşmesin diye .nomedia dosyası kullanılır. Sen .nomedia dosyasını silsen de Whatsapp bunu tekrar oluşturur.

    alattin alattin (16984)
    11 ay önce cevaplandı

      Teşekkür ederim

      mertti mertti (1)
      11 ay önce cevaplandı