notebook donma kasma sorunu

kasma donma sorunum var oyunlarda ısınmadan şüpheleniyorum oyun oynarken işlemci sıcaklığı 90 derece oluyor normalmi bilmiyorum, oyun oynamayınca 60a iniyor core temp adlı programdan baktım, aslında bu durumun windowsdan kaynaklı oldugunu düşünüyorum virüs taraması yaptım fakat sistemde bi arıza var sanırım oyunlarda donuyor kasıyor en düşüğünde bile , ekran kartım güncel 2gb , işlemcim i7 ram 16gb fakat oyunlarda nedense donuyor ,

atik71 atik71 (1)
6 yıl önce sordu

  • bndede öyle oluyo format attım ama yinede Maalesef olmadı benimki d: bikaç ay sonra geçti katil213 6 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Daha temiz bir işletim sistemine sahip olman açısından format atmanı öneririm.

merts merts (1)
6 yıl önce cevaplandı

    Donma kasma sorunlarının çözülmesi için yapılması gereken işlemler şu şekilde

    • Virüs taraması, bir veya bir kaç program ile yapılmalıdır. Özellikle şu tür programlar reklam yazılımı vb zararlıları ortadan kaldırdığı için tavsie edilir: Malwarebytes , Emsisoft Anti-Malware
    • Daha sonra Windows işletim sisteminin tüm güncellemeri yüklenir.
    • Başta ekran kartı olmak üzere tüm sistem sürücüleri güncellenir.
    • Başlangıçta çalışan gereksiz uygulamalar kapatılır:
      Windows 7 başlangıç programları kaldırma
      Windows 10 başlangıç programlarını kapatma
    • Oyun oynarken bilgisayar aşırız ısınıyorsa bilgisayar fanları kontrol edilir.
    • Her şey normal ve sorun devam ediyorsa farklı bir işletim sistemi denemekte fayda var. Sorun donanım işletim sistemi uyumsuzluğundan kaynaklanıyor olabilir.
    murat murat (12492)
    6 yıl önce cevaplandı

      Verdiğin 60 ve 90 derece sıcaklık değerleri en üst değerlerdir. Bu sınırlarda çok problem yaşanmayabilir ama eğer bu değerlerinde üzerine çıkılırsa riskli olur. Çözüm tavsiyeleride @murat mesajında olduğu şekilde fanlar kontrol edilmeli ve gerekirse kasa içi temizlikte yapılmalıdır.

      Ayrıca PC'deki RAM'ler kontrol (farklı RAM'ler ve slot değiştirmeler denenebilir) ve test edilmelidir.

      Diğer yapılması gerekenlerde @murat tavisyelerinde olduğu gibidir.

      temmuz temmuz (12505)