Notebook'um Yüksek Performansta Yanıyor!

Merhaba arkadaşlar.

Bayadır başbaşa olduğum bir sorun.Bilgisayarı yüksek performans moduna aldığımda bilgisayar hiçbir şey yapmadığım halde 70-75 derecelik sıcaklıklara kadar düşüyor.

Şuan bilgisayarı 50 derecede kullanıyorum.Bunun sebebi ise bilgisayarı güç moduna alıp işlemciyi %50'ye çekmem.

Sizce bu sorunun sebebi nedir ? Neler yapmam gereklidir ?

akif52 akif52 (34)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bilgisayarı güç moduna aldığınızda işlemci kullanımınız en az %50 oluyor gibi konuşmuşsunuz.Güç moduna alsanız dahi işlem yapmayan bir bilgisayarın %50 en az olacak şekilde çalışmaması gerekir.

    Bilgisayarı güç moduna aldığınızda maksimum performansını verecek şekilde kendini düzenler.Buda işlem yaptığınız zamanlarda bilgisayarınızın performanslı çalıştığı için ısınmaya neden olabilir.Isınma olacaktır.Ancak ne kadar ve hangi sıcaklıklara kadar çıkacağı bilgisayarınızın soğutma ve temiz durumda olmasına bağlı olarak değişebilir.Isınmayı azaltmanın iki yolu var;

    • Bilgisayarınızın içini açıp hava deliklerinin ve fanlarının temizlenmesi, termal macunlarının yenilenmsi
    • Üstteki durum ardından ısınma hâlâ devam ederse bilgisayarınız soğutma da yetersiz kalıyor demektir.Bu durumda yapacağınız notebook soğutucu alarak sıcaklığı belli bir seviyeden yukarına çıkmamasını sağlamak olmalıdır.

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Ben birde hp destekle iletişime geçtim bilgisayarıma falan bağlandılar bios güncel değil dediler doğrumudur acaba ? akif52 8 yıl önce
    • güncellemek tehlikeli ve zormuş bi bilgisayarcıya gitsek iyi olacak. akif52 8 yıl önce
    • BIOS güncellemek tehlikeli ve zor bir işlem değildir. Tehlikeden kastınız BIOS güncelleme sırasında elelktrik kesintisi gibi durumlar söz konusu olduğu zaman anakart zarar görebiliyor. Bunun dışından anakart sürücülerinizi ve BIOS sürümünüzü herzaman güncel tutmanızı öneririm. brsozl 8 yıl önce
    • Tamam en kısa zamanda halledicem.Bu arada bi ekran görüntüsü aldım. http://i.hizliresim.com/7PjNnN.png Yani gördüğün gibi sadece bir kaç sekme açmakla sıcaklık artabiliyor. akif52 8 yıl önce

    Ya peki birde sürücülerle işletim sistemide sebep olur mu ? Sürücüler yüklü mü değil mi onu bile bilmiyorum.

    İşletim sistemide Windows 8.1 Pro.Yani bence en ufak işlemlerde işlemcinin çok kullanılarak veya az kullanılsa bile kendini yorması normal değil.Bilgisayarcıyada sordum bi bakalım olmazsa format atalım dedi.Yüksek performans modu hiçbir ayar yapmadım haxball da 80 derece.Olacak iş değil.Ayrıca flash player ciddi ciddi azalmaksızın %20 işlemci kullanıyor.

    akif52 akif52 (34)