Notebook'um zaman zaman farklı ses çıkarıyor ve donuyor ?

Merhaba, yeni aldığım notebook'um zaman zaman, yaklaşık yarım dakika donuyor ve bu esnada bir ses çıkarıyor, ve bilgisayarımı bu yarım dakika geçtikten sonra kullanabiliyorum, acaba bu donması ve ses bir arıza mıdır, garantisi devam ediyor, bu şikayet ile teknik servise göndermeli miyim? Teşekkür ederim.

kalenderrr kalenderrr (41)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Bazı çözüm önerilerim

    Sistem Geri Yükleme ile bu problemi yaşamadığınız bir tarihe geri döndürebilme imkanınız vardır. Problemi hangi tarihten itibaren yaşamaya başladıysanız ondan öncesine geri döndürebilirsiniz.

    Sistem Geri Yükleme nasıl yapılır?

    Sisteminizde virüs taraması yapın. Bilgisayarın beklenmedik bir şekilde donmasının nedenleri arasında bulaşan zararlı yazılımlar olabilir. Şu programları indirip tarama gerçekleştirin.

    Malwarebytes AntiMalware

    Combofix

    Zemana AntiMalware

    Yeni bir kullanıcı hesabı oluşturup eski hesabınızı "kullanıcı klasörüyle beraber" silmeyi deneyin. Bunun için;

    • Denetim Masası'nı açıp arama bölümüne "kullanıcı hesapları" yazın
    • Gelen ekrandan "başka bir hesabı yönetin" seçeneğine tıklayın ve oradan "kullanıcı hesabı ekle" diyerek yeni bir hesap ekleyin.

    Yukarıdakiler işe yaramazsa biliyorsaniz siz, bilmiyorsanızda bilen biri vasıtasıyla bilgisayarınıza sağlam bir format atılmalıdır. Problem yazılımsal gibi geldi bana. Format atıldıktan sonra biraz kullanın, eğer halâ devam ederse son çare olarak teknik servisle görüşürsünüz.

    omercik omercik (9418)
    6 yıl önce cevaplandı

      Bana bir sabit disk problemi olabilir gibi geldi. CHKDSK Disk denetlemesi/taraması yaparsan işe yarayabilir.

      CHKDSK taraması yapılır:

      Disk bölümlerini (bilhassa C.'yi ama varsa diğer bölümleride) /f ve /r komutlarıyla tara ( chkdsk c: /f /r ve varsa chkdsk d: /f /r gibi ).

      CHDSK taraması nasıl yapılır:

      Yönetici yetkisi ile cmd (komut istemi) açılır ve chkdsk komutu yazılarak enter'lenir. Çikan y/n sorusuna cevabı yazılarak yine enter'lenir.

      Taramalar oldukça uzun sürer, sabırla sonuna kadar beklenmelidir (Bazan taramadaki ilerleme takılır gibi uzunca bir süre aynı %'de de kalabilir. Hiç meraklanmayın ve sabırla beklemeye devam edin. Eninde sonunda tarama kaldığı yerden devam edecek ve sonuçlanacaktır.).

      Birde Sorun Gider seçenekleriyle çözüm denenebilir (veya denenmelidir).

      Windows işletim sistemi "Sorun Gider" uygulama ve araçlarına başvurulur:

      Windows 10 işletim sisteminde "Sorun giderme" araçları toplu olarak nerede bulunurlar, bunlar nelerdir ve nasıl kullanılırlar? (tıkla)

      Windows 8 veya Windows 8.1 nasıl onarılır (repair)? (tıkla)

      Win7/Vista/WinXP için Microsoft Sorun Giderme Aracı nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

      Senin probleminde bence öne çıkan sorun giderme seçimi "Donanım ve Aygıtlar" olmalıdır.

      Eğer bunların hiçbiri çözüm olmazsa donmaların sebebi olarak RAM problemleri düşünülebilir ve bu durumda PC yeni bir makine olduğuna göre daha fazla uğraşmaya gerek görmeden garanti kapsamında servis müdahelesi talep edebilirsin. Herhalde izlenmesi gereken yol bunlar olmalıdır. Kolay gelsin.

      temmuz temmuz (12505)