Notebook'umda FN tuşu hep aktif. FN tuşunu nasıl kapatabilirim?

Windows 7 yüklü Laptop bilgisayarımda FN tuşu sürekli aktif. Yani FN tuşuna basılıymış gibi işlem yapıyor. Örneğin 0 tuşuna bastığımda normalde 0 yazması gerekirken / karateri çıkıyor. Normalde FN + 0 a bastığımda çıkması gerekiyor  aynı şekilde örneğin ı harfine bastığımda 5 karakteri çıkıyor. Yine bu da FN + ı harfine bastığımda olması gereken.

Klavyemde FN tuşu basılı kalmış gibi fakat iyice kontrol ettim basılı değil. Yazılımsal bir sorun gibi.  FN tuşunu nasıl pasif yapabilirim?

hakan hakan (15424)
10 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    FN tuşu klavyedeki foksiyon tuşudur. FN tuşunun tek başına işlevi yoktur. FN tuşu ile birlikte klavyedeki diğer tuşlara basarak bazı karakterlere erişebilirsiniz.  FN ile birlikte klavyeden  hangi  karakterlere ulaşabileceğiniz FN tuşunun üzerindeki, yazımındaki kullanılan yazı rengi ile klavyedeki diğer tuşların üzerinde gösterilmiştir.

    FN tuşu sürekli basılıymış gibi davranıyorsa, FN tuşunu kapatmak, FN tuşunu pasif hale getirmek için;

    Klavyeden Shift ve Numlock tuşlarına birlikte  basın. Sorununuz muhtemelen çözülecektir.

    Bazı markalarda bu kombinasyon Capslock ve Numlock tuşlarına basılarak çözülür.

    HP Notebooklar'da

    HP bilgisayarlarda "prt sc" tuşunun solunda bulunan kilit ikonlu tuş ile, Fn'e basılı tutarken Shift + Kilit yapmanız gerekecektir.  Açmak içinde aynısını uygulamanız gerekiyor.

    Samsug Notebooklarda, bazı modellerde, F12 tuşunun yanında FN LOCK tuşu sorunu çözecektir.

    Bazı marka ve modellerde FN + Scrl Lock veya  FN + NUMLOCK sorunu çözecektir.

    Bazı notebook marka ve modellerinde klavyede FN LOCK bulunur ona basmak sorunu çözecektir.

    Asus Notebooklarda FN tuşu çalışmıyorsa, özellikle format sonrası, C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATK Hotkey\HControl.exe yolundaki HControl.exe dosyasını iki kere tıklayın veya  başlattan çalıştıra C:\Program Files (x86)\ASUS\ATK Package\ATK Hotkey\HControl.exe yazın ve enter'a basın. 32 Bit Windows kullananlar  C:\Program Files\ASUS\ATK Package\ATK Hotkey\HControl.exe yolunu kullanmalılar.

    Asus Notebook HControl.exe yoksa ATKACPI  sürücüsünü hotkey indir adresinden indirebilirsiniz.

    hakan hakan (15424)
    10 yıl önce cevaplandı

      bios üzerinden fn key actions mode veya fn switch mode disabled yaparsanız Fn tusu basılmadıgı sürece dizüstü bilgisayarınızda pasif durumda kalacaktır.

      bios'a erişim F2 F10 veya delete tuslarından olabilir.

      v2beta v2beta (21)
      10 yıl önce cevaplandı

        Samsung modellerde bu sorunu çözmek için Shift+NumLock+FnLock tuşlarına aynı anda basmanız gerekmektedir.(FnLock tuşu F12 tuşunun hemen sağında yer almaktadır.)

        kullanici700660 kullanici700660 (1)