Notebooklarda Onboard Ekran Kartı hakkında

Arkadaşlar biyerde duydumki aslında onboard ekran kartlarıda değiştirilebiliyormuş.Ekran kartı katı bir şekilde sabitlenmezse plastik silikon ve benzeri birşeyle sabitlenirse çıkartılıp değiştiriliyormuş.Bu neya göre yapılır ? Her ekran kartını takabilir miyiz ?

Birde DVD Reither yerine ekran kartı takılabiliyormuş diye duydum.Bu doğrumudur ?

akif52 akif52 (34)
8 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Onboard ekran kartları anakart üzerinde, yeni nesil notebooklarda ise işlemci üzerinde bulunur.Onbard ekran kartı anakart veya işlemciye takılan bir yonga setidir.

    Sizin dediğiniz onboard ekran kartı değiştirme olayı eski nesil notebooklarda belki olabilir.Ama bu kesinlikle sağlıklı olmayacaktır.Orjinal bir parçayı sökerek yerine yeni bir çip takıp lehimle sabitleştirilen bir parçanın uzun süre sağlıklı çalışması beklenemez.Bu çok uzak bir ihtimal.Yeni nesil notebooklarda ise bu imkansız çünkü onboard ekran kartı işlemci üzerinde bulunan bir yonga setidir.Ekran kartını işlemci yönetir ve siz buna müdahale edemezsiniz.

    Diğer konuya gelirsek eğer notebook'unuzda harici bir ekran kartı yuvası var ise harici bir ekran kartı takılabilir.Bunu da şu şekilde anlayabilirsiniz.Eğer siz notebook'u aldığınızda üzerinde harici ekran kartı geldiyse bu notebook'da harici ekran kartı yuvası var demektir.Eğer gelmediyse şansınızı denemeyin harici ekran kartı yuvası yoktur.Sizin soruda bahsettiğiniz DVD-RW yerine ekran kartı değil Harddisk,SSD veya PCI slotu ile çalışabilecek tür donanımlar takılabilir.

    Yani bu durumda harici ekran kartı takabileceğiniz tek bir durum var oda notebookunuzda yuva olması.Ama iş burada da bitmiyor.Notebook'unuza uygun bir ekran kartı bulmanız da gerekecek.Yani her harici ekran kartı sizin notebook'unuza uymaz.Soğutucuları denk gelmez, sığmaz veya oturmaz.

    Kısacası Notebook bir bilgisayara ekran kartı takmak deveye hendek atlatmaya benzeyecektir. :)

    ismailsarp ismailsarp (6010)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Onboard dan kastım harici ekran kartıydı zaten.Özellikleri uyduğu sürece takılır belki yani.DVD Reither olayını bende çözemedim.Bi slot eklense onada ekran kartı falan takılsa hallolmazmı yani. :( Ama banada mantıklı gelmedi değil. akif52 8 yıl önce

    Ufak düzeltmeler yapmak istiyorum. DVD-RW yerine PCI uyumlu cihazlar değil SATA portunu kullanan cihazları takabilirsiniz. Laptoplarda GPU değişimi yapmak %90 ihtimal ile mümkün değildir. Yani harici ekran kartı varsa bunu değiştirebiliriz mantığı kesinlikle yanlıştır. Onboard ve harici GPU'lar giriş seviyesi modellerde anakarta lehimli olarak gelir ve bu cihazlarda GPU değişimini ancak aynı model ile cihaz üreticisinin teknik servisi yapabilir. Laptoplarda ekran kartı değişimini üst seviye oyuncu modellerinde yapmak mümkün olabiliyor. MSI, Monster, Alienware, ASUS ROG markalarının bazı modellerinde harici GPU'lar MXM slotunu kullanır ve MXM slotunu kullanan bu GPU'lar anakarta lehimli olarak gelmez ve değişim yapılabilir. Ancak burada asıl sorun takacağınız yeni GPU'nun gerekli güç gereksinimlerini ve soğutmasını cihazınızın sağlayabilmesi. Laptop cihazlar, içerisindeki standart donanıma göre tasarlanır ve ona uygun soğutma takılır. Bu yüzden harici şekilde fiziksel anlamda her şeyi tam olarak yapsanız bile takılan GPU'nun yazılımsal bakımdan da sıkıntı yaratacağını unutmamak gerekir. Laptoplarda GPU değişimi kesinlikle tavsiye edilmez. Standart bir kullanıcı kesinlikle bu işlemler sırasında epey sorun yaşayacaktır.

    brsozl brsozl (1961)
    8 yıl önce cevaplandı

    • Evet MXM portu lazımmış adaptörü bir iki tık ayar üstü alıp fanıda biraz daha güçlüsüyle değiştiririz.Olur heralde böyle. :) Ama Onboardlarda bi şekilde değişiyormuş/değişmeli.Ona bakılırsa o zaman MXM de kolaylık açısından vardır. DVD Reither olayını dediğim gibi bende çözemedim.Ama inşallah bi açıklık getiririz. :) akif52 8 yıl önce
    • İşler pratikte o kadar kolay değil. Açıklık getirelim öyleyse. Üst düzey modellerde MXM slotu bulunmasının nedeni firmaların özel cihazlarına upgrade seçeneği sunmak istemesi. Yani örneğin bugün ROG serisi üst düzey, içerisinde GTX 970M GPU barındıran bir cihaz aldım ve işlemci, ram, ssd gibi bileşenlerim çok üst seviye fakat 2 sene sonra bu GPU bana yeterli gelmedi ve cihazımın soğutma sistemi çok üst düzey. Yeni bir model takmam için teknik servisler artık bu işi yapabiliyor. Laptoplarda GPU değişimini yaygın olarak yapılmadığı içinde çok fazla kar elde ederek bu değişimi yapıyorlar. Bu yüzden cihazlarında MXM slotu kullanıyorlar. Yani standart bir kullanıcının GPU değişimi yapması için değil. DVD-RW soruna gelirsek çeşitli laptop cihazlar örneğin Lenovo Y510P gibi çift PCI-Express yuvası barındıyor. 2. PCI-Express yuvasını da DVD-RW bölümüne yerleştirerek kartı buraya takıyor. Yani standart bir bilgisayarda DVD-RW sökerek ekran kartı takamazsınız. Standart cihazlarda o port SATA portudur. Ekran kartı takacağınız port ise PCI-Express portudur. brsozl 8 yıl önce
    • peki o portun ne olduğunu öğrenme şansımız varmı ? çift pci - express nasıl oluyor ya ? 2. bir ekran kartı takılır mı yani . :D akif52 8 yıl önce
    • Cihazınızın marka ve modelini belirtirseniz yardımcı olabilirim. brsozl 8 yıl önce
    • HP Pavilion G6 1290et.Yalnız internetten yapacağınız araştırmalar benim bilgisayardakilerle pek ilgili alakalı değil.4 GB ram falan. akif52 8 yıl önce
    • Maalesef üründe GPU değişimi yapılamaz. brsozl 8 yıl önce
    • Ya benim cihaz bide ikinci el standart modellerden bayağı bi farklıymış ben bunu çok iyi bi tanıdıktan aldım adam bayağı övdü bu laptop on numaradır falan.Ben iyi bir yanını göremedim ama o anakartı falanda hep açıp incelediği için biliyormuş.Adama sordum bu notebook hangi cpu ve vga ları destekliyor diye aslen hepsini dedi.Sizce ne demek istiyor olabilir ? Yani değişirse bir - iki tık iyisini koymak isterdim. akif52 8 yıl önce
    • Maalesef böyle bir şey mümkün değil. brsozl 8 yıl önce