NullReferenceException hatası nasıl çözülür?

System.NullReferenceException: Nesne başvurusu bir nesnenin örneğine ayarlanmadı, diye bir şey diyor. hatanın verdiği satır şöyle bir şey.

Satır 22:     @Html.DropDownListFor(m => m.CategoryID, Model.CategoryList)

erenozzt erenozzt (1)
6 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Kodunda bulunan Model veya Model.CategoryList boş  /null olduğu için hata alıyorsun.

    Controller üzerinden View'e Modelin dolu bir şekilde aktarıldığından emin olmalısın.

    System.NullReferenceException hatası  çok yaygın bir hatadır. Özellikle çalıştırdığınız sorguya karşılık bir veri bulunmadığında ve dönen değer üzerinde işlem yaptığınızda bu tür hatalar alırsınız.

    Örneğin kodunuz veritabanı üzerinde bir sorgu çalıştırdı. Mesela numarası 10 olan kişiyi getireceksiniz ve bunu bir değişkene atayacaksınız. Fakat veritabanı içinde numarası 10 olan hiç bir değer yok.

    Atadığınız da Kisi adında bir nesne olsun. Kisinin altında  ad,soyad gibi özellikler olsun.

    Siz Kisi.Ad diye ad özelliğine eriştiğinize işte NULL reference hatası döner. Neden? Çünkü kişi nesnesi yok ve siz olmayan bir nesnenin altındaki özelliğe erişiyorsunuz.

    alattin alattin (16999)
    6 yıl önce cevaplandı

      Alattin hocam 6 yıl önce cevaplamış fakat hâlâ aktifseniz örneklendirme yapar mısınız?

      webBrowser1.Document.GetElementById("signin-email").InnerText = txtEmail.Text;

      bende bu koda istinaden System.NullReferenceException: 'Nesne başvurusu bir nesnenin örneğine ayarlanmadı.' hatası alıyorum. Yardımcı olur musunuz?

      paxx paxx (1)
      3 ay önce cevaplandı

      • Hala yaşıyorum, soruna cevap yazdım. kodun tamamını yollarsan daha iyi olur. alattin 3 ay önce