Numaramdan Instagram hesabım bulunabilir mi? Bulunmaması için ne yapabilirim?

Birisi telefon numaramdan instagram hesabımı bulabilir mi? Bulunmaması için ne yapmam lazım?

omercik omercik (9418)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Telefon numaramdan instagram hesabımın bulunmasını istemiyorum diyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Telefon numarasından Instagram hesabının bulunmasıyla ilgili tüm detaylardan bahsedeceğim.

    Telefon numarasından Instagram hesabı nasıl bulunabilir?

    Numaranızdan instagram hesabınızın bulunabilmesi için, sizin numaranızın Instagram hesabınızda kayıtlı olması gerek. Yani Profili Düzenle bölümünde Kişisel Bilgiler diye bir yer var bilirsiniz, işte orada telefon numaranız yoksa endişe etmeyin; numaranızı bilen kişiler sizi bulamayacaktır.

    Eğer numaram ekliyse? Numaranız ekliyse teorik olarak bulunabilirsiniz. 2 ihtimal vardır:

    1-) Instagram rehberinizdeki kişilere bildirim gönderebilir

    Normalde olmaması gereken ama ne yazık ki Instagram'ın yaptığı en saçma şeylerden birisidir bu. Diyelim yeni hesap açtınız, numaranızı da eklediniz; sizin numaranızı bilen kişilere Instagram şöyle bir bildirim gönderiyor: "Arkadaşın, xxx kullanıcı adıyla Instagram'da." (xxx yerine sizin kullanıcı adınız yazıyor tabii. Örneğin "Arkadaşın, byomercik kullanıcı adıyla Instagram'da." gibi.)

    Neyse ki sadece "Arkadaşın" kelimesiyle bildirim gönderiyorlar. Eskiden direkt "Rehberindeki Ömer kişisi, byomercik kullanıcı adıyla Instagram'da." şeklinde doğrudan ifşa ediyorlardı. Şimdi artık sadece "Arkadaşın" kelimesini kullanarak bildirim gönderiyorlar ve o kişinin siz olduğunu direkt söylemiyorlar.

    Peki rehberimdeki kişi o hesabın benim olup olmadığını anlayabilir mi? Bu aslında açtığınız hesaba bağlı. Eğer fake hesap açmışsanız yani kendinizle alakalı hiçbir bilgi yoksa, doğal olarak o hesabın sizin olduğunu kimse bilemeyecektir. Ama mesela gerçek adınızla açmışsanız zaten sizi tanıyanlar çat diye o hesabın size ait olduğunu bilecekler. Mesela benim adım Ömer, kendi adımla Instagram hesabı açarsam ve arkadaşlarıma da bildirim giderse onlar doğal olarak benim olduğumu bilecekler.

    Kısa cevap: Eğer açtığınız hesapta kendinize ait gerçek bilgiler yoksa (isim, fotoğraf gibi) hesabın size ait olduğu anlaşılmaz. Fakat kendi bilgilerinizle hesap açmışsanız anlaşılır.

    2-) "Yeni insanlar keşfet" bölümünden bulunabilirsiniz

    Instagram'da "Yeni insanlar keşfet" diye bir bölüm var bildiğiniz gibi. Eğer bir kişi bu bölüme girip rehberini bağlarsa, rehberindeki kişiler arasından Instagram kullananları bulabiliyor. Instagram orada bütün hesapları o kişinin karşısına çat diye çıkarıyor. Dolayısıyla sizin hesabınızda da eğer kendi şahsi bilgileriniz varsa, onu gören kişi o hesabın size ait olduğunu hemen anlayacak ve sizi bulacaktır. Ama eğer kendi bilgileriniz yoksa yine hesabınızı orada görür ama sizin olduğunu anlayamaz. Temel mantık aslında bu.

    Kısa cevap: Eğer açtığınız hesapta kendinize ait gerçek bilgiler yoksa (isim, fotoğraf gibi) hesabın size ait olduğu anlaşılmaz. Fakat kendi bilgilerinizle hesap açmışsanız anlaşılır.

    Özetle şunu söyleyebilirim: Eğer instagramda telefon numaramdan bulunmak istemiyorum diyorsanız, hesabınıza numaranızı eklememeli ya da kişisel bilgilerinizi kullanmamalısınız. Maalesef Instagram "Rehberimdeki kişilere bildirim gönder / gönderme" gibi bir seçenek bize sunmuyor. Telefon numaramdan instagramda hesabımın bulunmasını istemiyorum diyenlere tavsiyem en garantisi numaranızı hesabınıza eklemeyin.

    Konuyla alakalı olarak uzmanim.net'in YouTube kanalında birkaç video hazırlamıştık. İzlemek isterseniz aşağıya linkleri bırakıyorum.

    İzlemek için tıklayın: Instagram rehberdeki kişileri kapatma | Instagram rehber bağlantısı nasıl kesilir?

    İzlemek için tıklayın: Telefon numarasından Instagram bulma 2020 | YENİ YÖNTEM

    omercik omercik (9418)