Numlock çalışmıyor

Klavyede numlock tuşu çalışmıyor. Klavyede Numlock tuşuna basınca Numlock ışığı aktif oluyor ama numerik klavye devreye girmiyor.

Numlock çalışmıyor sorunun çözümü nedir?

hakan hakan (15424)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Numlock çalışmıyor sorunun çözümü nedir?

    NumLock (Numeric Lock) tuşu klavyede genelde sağ tarafta bulunan sayısal bölümün kullanılmasını sağlayan tuştur. Num Lock ile bu alan hem sayı olarak hem de yön tuşları gibi kullanılabilir. Numlock açık olduğunda bu tuşlar sayı, kapalı olduğunda  aşağı, yukarı, sağa, sola yön tuşu gibi fonksiyonlara sahip olur.

    Klavyenizde Numlock çalışmıyorsa bir kaç sebebi olabilir. Klavyenizde fiziksel bir sorun yoksa, yani bu tuş bozulmadıysa aşağıdaki çözümlerden biri numlock sorununu çözecektir.

    Numlock çalışmıyor çözüm:

    Çözüm 1:

    Eğer laptop kullanıyorsanız FN ve F11  tuşlarına birlikte basmak bu sorunu çözebilir. Bazı laptop modellerinde FN+F11 tuş kombinasyonu ile Numlock aktif hale gelecektir.

    Çözüm 2:

    Numlock çalışmıyorsa çözüm için şunu deneyin:
    Windows 10, Windows 7 ve Windows 8 işletim sistemlerinden hangisini kullanıyorsanız o adımı yapın.

    1. Denetim Masasına gidin.
    2. Windows 10 için Erişim Kolaylığı > Erişim Kolaylığı Merkezi > Fare kullanımını kolaylaştır bölümüne gidin. Fare Tuşlarını Etkinleştir'in işaretini kaldırın.
    3. Windows 7 / Windows 8 için  Erişilebilirlik seçeneklerine tıklayın. Fare sekmesine gelin Fare Tuşlarını Kullan seçeneğinin işaretini kaldırın.

    Çözüm 3:

    Laptop kullanıyorsanız bazı laptop modellerinde Numlock'un FN tuşu ile birlikte kullanılması gerekir. Numlock'u aktif etmek için FN ve NumLock tuşlarına birlikte basın.

    Yukarıdaki üç çözümden biri sizin yaşadığınız Numlock çalışmıyor sorununun çözümü olacaktır.

    hakan hakan (15424)
    7 yıl önce cevaplandı

      Cevap için teşekkürler işe yaradı :)

      ertugrulgunduz ertugrulgunduz (1)