Nvidia güncellemeleleriyle gelen vulkan run time libraries görülmeme sorunu

@temmuz bey @ismailsarp bey ve uzmanım.net ailesi bundan 1 yıl öncesine gelirsek nvidia güncellemeleriyle kurulan vulkan run time libraries sürümleri kurulmuştu ama son 2 nvidia güncellemeleriyle vulkan run time libraries kurulmuyor bugün bir deneme yaptım  display driver uninstallerle nvidia güncellemelerini kaldırdım C:/Program Files(x86)/VulkanRT klasörünü kaldırıyorum sonra nvidia güncellemesini kuruyorum sonuç resimlerdeki gibi

vulkanRT klasörünü görüüyorsunuz tarih bugün saat 16:06 alttaki resimde içindeki dosyalar

bu alttaki resimde nvidia güncellemesinin bir önceki sürümü yüklü son güncelleme sorun yarattığı için bu güncellemeyi kurdum

ilerde sorun yaratırmı ne yaptıysam vulkan run time librariesi kuramadım

efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Diğer açtığın konuda @murat paylaşımı VulkanSDK (Vulkan Yazılım Geliştirme Kiti) yüklemesi ile beraber vulkan run time libraries kitaplığıda sisteme yüklenmiş görülüyor (1.0.61.0 ve 1.0.61.1 sürümleri).

    Senin paylaştığın ikinci görüntüdeki muhtevada olduğu gibi bu kitaplığa ait uninstall exe'si bendede var ama sende sadece nedense 1.0.61.0 sürüm gelmiş görülüyor.

    Şimdi senin şikayetin tam olarak ne oluyor? Sistemine Vulkan Run Time Libraries yüklenmediğinimi düşünüyorsun? Oyunlar ile denemesini yaptınmı? Yapmadıysan yapmalısın.

    temmuz temmuz (12505)
    6 yıl önce cevaplandı

    • benim tam olarak şikayetim vulkan run timenin sisteme yüklenmemesi diğer pclerdede aynı nvidiayı temiz kurulum yapanlar benim sorunumu yaşıyor efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • oyun oynamadım efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • Bende sana şunu demek istiyorumki senin sisteminde bir VulkanRT klasörü ve bu klasörde bir uninstallVulkanRT kaldırma dosyası mevcut olduğuna göre senin sisteminde Vulkan Run Time Libraries yüklemesi mevcut olmalı (VulkanRT = Vulkan Run Time). Bunu kendi sistemimden görüntülerle ve senin paylaştığın bir görüntünün benim paylaştıklarımdan biriyle aynı olmasını göstererek sana anlatmak istedim. Gerçi bende Vulkan Run Time Libraries program listesinde mevcut ve yüklü görülmekte ama bu görüntüdeki mevcudiyet sadece 1.0.3.0 sürüm için ama 1.0.61.1 ise VulkanSDK ile sistemime yüklendi ve bunun için program listesine bir ilave gelmedi. Şimdi sonuç olarak diyorumki sendede aslında Vulkan Run Time Libraries yüklü olmalı (sendeki 1.0.61.0 ama sen bunu bielmiyor, farkedemiyor olabilirsin. Sistemde yüklü olmasının tek göstergesi program listesinde bulunması değildir bence (Zaten son yüklemelerdende bu görülebiliyor). Bunu test etmek için PC'de oyunLAR oynamalı ve VulkanRT/Vulkan Run Time özellikleri ve fonksiyonlarının olup olmadığını anlamaya, farkına varmaya çalışmalısın @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce
    • @temmuz bey 1.0.61.0 sürümü regeditte görünüyor HKEY_LOCAL_MACHINE>Software>Microsoft>Windows>CurrentVersion>Uninstall kısmında görünüyor peki denetim masası program listesinde niye görünmüyor efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • sorunu çözdüm system component değeri (1) yazıyordu çift tıklayıp (0) yaptım göründü denetim masasında bir sorun olmaz dimi @temmuz bey efsaneemrahylz 6 yıl önce
    • Bence zaten görünmesi tuhaftı ve daha sonra bunu kaldırdılar, ben böyle düşünüyorum. Niye programlar listesinde olmamıya gelince, bu zaten aslında bir program değil, bir kitaplıktır (Library dosyaları, Libraries.. Hehalde windows içerisine atılmışlardır.); nvidia sürücülerinin kullandığı ve bu sürücülere ek özellikler ile performans sağlayan dosyalardır. Yani kendi başlarına çalışamazlar ve haliyle bir program değillerdir. Ve öyle sanıyorum son nividia sürücüleriylede yükleniyor bu libraries ama program listesinde düşündüğüm değişiklik yüzünden görülmüyor (Sendeki Vulkan Run Time 1.0.61.0 sürümüde bu şekilde, yani Nvidia sürücüsüyle birlikte yüklenmiş olmalı) Benim mesajım muhtevasında paylaştığım görüntüde bu düşünceyi güçlendiriyor. Dikkat edersen 1.0.3.0 RT klasöründen sonra ben özel olarak yüklemediğim halde 1..0.51.0 ve diğer RT klasörler oluşmuş. Ama bu son oluşan klasörler programlar listesine gelmemiş. Bence tekrar söylüyorum, Nvidia VulkanRT desteği devam ediyor ve bunun program olmadığına onlarda karar verdikleri için son sürüm RT dosyaları (Libraries) artık program olarak gösterilmiyor. Bunlar herhangi bir kaynaktan edindiğim bilgiler değil, kendi yorum ve düşüncelerimdir, küçükte olsa yanılma payım olabilir @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce
    • Demek regeditten görünür hale getirebildin. Öyleyse belirttiklerim doğruymuş. Yoksa olmayan şey nasıl görülebilir hale gelir? Ama bence görünür yapmana hiç gerek yoktu. Kendileri artık gerek görmemiş ve görünür olmayı kaldırmışlarken, sen neden bunda ısrarlısın? Sırf psikolojik herhalde :) @efsaneemrahylz temmuz 6 yıl önce