NVMe standardı nedir? M.2 SSD lerde NVMe standardı ne demektir?

NVMe standardı nedir?

M.2 SSD lerde NVMe standardı ne demektir?

ismailsarp ismailsarp (6010)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    NVMe standardı nedir?

    NVMe, SSD ler için özel olarak tasarlanmış ve PCI Express arabirimini kullanan yeni bir arayüzdür.

    Eski mekanik disklerde genelde SATA II ve Sata III arayüzleri kullanılıyordu.Sata II arayüzü 300 mb/s, Sata III arayüzü ise 600 mb/s hızlarına ulaşabiliyordu.Mekanik disklerin yapısı gereği zaten bu hızlara çıkılamıyordu ve Sata II arayüzü dahi mekanik diskleri fazlasıyla karşılıyordu.

    SSD lerin yaygınlaşmaya başlamasıyla, harddiskler üzerinde makanik disk yapısı da ortadan kalktı ve hız olarak çok yüksek bir sıçrama oldu.SSD ler Flash Disklerin yüzlercesinin birleştirilmiş hali olarak düşünülebilir.Bu sebeple içlerinde mekanik bir yapı bulunmaz.Eski diskler gibi içinde dönen bir plaka olmaz ve veriye ulaşması için kafanın dönerek o sektöre ulaşması beklenmez.Bu sebeple veriye 0,XX gibi milisaniyeler içinde ulaşır ve yaptığınız tüm işlemlere anında tepki alırsınız.Ayrıca içerisinde dönen bir yapı olmadığından neredeyse ses de çıkarmaz.SSD lerin diğer bir olumlu tarafı da bozulma riskleri de çok azdır.Yere düşseler veya çalışırken sarsılma durumu yaşasalar dahi bozulmaları çok zordur.

    M.2 SSD lerde NVMe standardı ne demektir?

    SSD lerin gelişmeye başlamasıyla birlikte Sata III arayüzünün sağladığı 600 mb/s değerleri artık yetmemeye başladılar.Günümüzde çoğu SSD lerin yazma ve okuma hızları 500-550 mb/s sınırlarında bunun altında yatan en büyük neden ise Sata III arayüzünün 600mb/s kısıtlamasıydı.Bu sebeple Sata III arayüzünden daha yüksek hız sağlayan yeni bir arayüz gerekliydi.Bu arayüzde NVMe olarak karşımıza çıktı.NVMe arayüzü, PCI Express arabirimini kullanıyor ve Sata III den çok daha fazla hızlar sunabiliyor.NVMe arayüzünün PCI Express 4.0 ile birlikte sunduğu hız 32 Gbit/S.Bu da Sata III arayüzüne karşı efsanevi bir fark oluşturuyor.

    Ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.Tüm M.2 slotu bulunan anakartlar NVMe standardını desteklemiyor ve tüm M.2 girişli SSD lerde NVMe standardını desteklemiyor.NVMe standardını kullanabilmek için, NVMe destekli bir anakart ve NVMe destekli bir M.2 SSD bulunması gerekiyor.

    NVMe arayüzünü kısaca özetlersek;

    • M.2 form yapısını kullanıyor ve Sata arabirimi yerine PCI Express arabirimi üzerinden çalışıyor.
    • Sata III ün getirdiği 600 mb/s kısıtlamasını aşarak, 32Gbit/s hızlarına ulaşabiliyor.
    • NVMe standardını kullanabilmek için, M.2 SSD'nin ve anakartın NVMe arayüzünü desteklemesi gerekiyor.

    ismailsarp ismailsarp (6010)