OCCT 3D Test sonuçlarım nasıl?

Dostlar merhaba yeni bir sistem satın aldım, OCCT 3D testini 10dk boyunca açık tuttum ve Hwinfo üzerinden de gpu sıcaklık değerlerine baktım. Sistem özelliklerim şu şekilde :

Ekran kartı : Palit GTX 1660 Super 6G

İşlemci : i5 10400F

İşlemci soğutucusu : Snowman MT6S

Ram : Crucial Ballistix 2x8 normalde 3200 Mhz ama anakarttan dolayı 2666mhzde çalışıyor.

Anakart : MSI B460M-A PRO DDR4 S+V+GL 1200P (mAtx)

SSD : Crucial P1 1TB 2000/1700 MBs NVMe M.2

GPU sıcaklığı max 76 derece gördü ortalama 71 derece gördü minimum 36 dereceydi. Ancak şöyle bir şey fark ettim testi yaparken elimi mouse'a attığımda hafif bir titreme hissettim. Gıdıklayan çok ufak bir titreme hissettim. Kasaya yaklaştım ve içeriden geldiğini anladım. Testte hiçbir hata bulunmadı. Problem var mıdır?

egesacinti egesacinti (39)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Hayırlı olsun. Kasa mı masayı titretiyor? Eğer masa kalitesiz bir şey ise ya da masanın üstünde yakında tutuyorsan yüksek hızda dönen fanlar titretebilir ancak net bilmiyorum. Onun dışında GPU sıcaklığı gayet iyi, fanlar auto'da değil mi? Oyunlarda da muhtemelen bu sıcaklıkları görürsün ( 73~ derece civarı ) MSI Afterburner indirip kullanıcı fan ayarını şu şekilde yaparsan daha iyi olur;

    Kasa yan kapağı kapalı değilse sesi rahatsız edebilir, ben bu şekilde kullanıyorum kasa yan kapağı açık bir şekilde Fortnite'da 58 derecelerde şu an. ( Aynı ekran kartı ) Başka test yapmak istersen SSD'ye benchmark testi yapabilirsin, CrystalDiskInfo ile de durumuna göz atabilirsin eğer yazılan terabyte sayısı yüksek ise ikinci el olma ihtimali var demektir.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Hocam öncelikle teşekkürler, fanlar autoda değil mi derken ne demek istedin anlayamadım. Kasa yanı kapalı ve cam gibi bir şey. Önü mesh üstü mesh. 3 fan var önde, arkada da 1 tane var. Bir de işlemci soğutucu aldım Snowman T6. Pcyi ilk kurduğumda ses neredeyse hiç yoktu, hatta rgb'yi görmeden pc'nin açılmadığını sandım. Ama OCCT testinde sesi baya yükseldi ve söylediğim gibi masada çok çok hafif bir gıdıklanma hissediliyordu. Büyük bir titreme değil, dikket edilmediğinde fark edilme ihtimali düşük. Yani masa titremiyor kasa zaten masanın sağ alt kasa bölümünde ve hemen üstünde çekmece var onun üzerindeki mouseta hafif bir gıdıklanma vardı. Titreme diyemem çünkü titretmiyordu. Aynı zamanda kasaya kafamı yaklaştırıp dinlediğimde yarım saniye aralıklarla fan sesi olduğunu düşündüğüm bir ses yükselip alçalıyordu. Testi kapadıktan sonra kasanın sesi baya azaldı ama yine de ses ilk kurduğumdaki kadar temiz değil ve ufak bir ses hala var. Mouse tıklama sesine 10/10 büyüklüğünde dersek 5/10 büyüklüğünde bir sesi var şu an diyebiliriz. Ses rahatsız etmiyor hatta kulaklık taktığımda duyulmuyor diyebilirim ama ilk başta çok sessiz olmasından, windowsu vs. kurduktan sonra sesli olmasından işkillenmedim değil. Düzenleme : MSI Afterburner programını biraz araştırdım ve overclock ile ilgili olduğunu öğrendim. Söylediğiniz işlemleri yapmak garanti kapsamından çıkarır mı veya başka bir sorun teşkil eder mi? egesacinti 3 yıl önce
    • @hydra egesacinti 3 yıl önce
    • Ses ya işlemci soğutucusundan ya dad PSU'dan geliyordur, sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum. MSI Afterburner evet OC programı ancak OC yapmayacaksın sadece Fan hızını ayarlayacaksın. Kasanın yan kapağını açıp OCCT testini tekrar yap, sesi dikkatli dinle ses nereden geliyor arkadan geliyorsa PSU'dandır, ortadan geliyorsa işlemci soğutucusu ya da ekran kartından. @egesacinti MSI Afterburner ile Fan ayarı yapmak garanti kapsamına çıkarmaz hydra 3 yıl önce
    • Hocam fan ayarını yaptım. MSI Afterburner'ın açık kalması gerekir mi? egesacinti 3 yıl önce
    • @hydra egesacinti 3 yıl önce
    • Açık kalması gerekli ben açık bırakıyorum öyle işlevi oluyor @egesacinti hydra 3 yıl önce
    • Tamamdır hocam sağ olun egesacinti 3 yıl önce