odin virüsü nedir? odin uzantılı dosyaların şifresi nasıl çözülür?

Odin virüsü nedir, nasıl temizlenir?

Odin uzantılı dosyaların şifresini çözmek mümkün mü?

Dosyaların uzantısı neden .odin olur?

alattin alattin (16984)
7 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    odin virüsü nedir? odin uzantılı dosyaların şifresi nasıl çözülür?

    Odin virüsü olarak adlandırılan virüs daha önce Locky virüsü olarak adlandırılan fidye virüsünün yeni halidir. Locky virüsü daha önceden dosyaların uzantısını .zepto olarak değiştirmekteydi. Yeni sürüm Locky fidye virüsü dosyaların uzantısını .odin olarak değiştiriyor.  Ortalıkda dolanan Odin adında bir de başka fidye virüsü var. Bununla karıştırmamak gerekir.

    Dosyaların uzantısı neden .odin olur?

    Dosyalarınızın uzantısı biranda .odin olduysa bilgisayarınıza locky fidye virüsü bulaştı demektir. Bu virüs tüm dosyalarınızı şifreleyerek dosya uzanılarını .odin olarak değiştirir.

    Locky virüsü hangi dosyaların uzantısını .odin olarak değiştiriyor?

    Şu uzantıya sahip dosyalar locky fidye virüsünün yeni uzantısı olan .odin olarak değiştiriliyor:

    .yuv, .ycbcra, .xis, .wpd, .tex, .sxg, .stx, .srw, .srf, .sqlitedb, .sqlite3, .sqlite, .sdf, .sda, .s3db, .rwz, .rwl, .rdb, .rat, .raf, .qby, .qbx, .qbw, .qbr, .qba, .psafe3, .plc, .plus_muhd, .pdd, .oth, .orf, .odm, .odf, .nyf, .nxl, .nwb, .nrw, .nop, .nef, .ndd, .myd, .mrw, .moneywell, .mny, .mmw, .mfw, .mef, .mdc, .lua, .kpdx, .kdc, .kdbx, .jpe, .incpas, .iiq, .ibz, .ibank, .hbk, .gry, .grey, .gray, .fhd, .ffd, .exf, .erf, .erbsql, .eml, .dxg, .drf, .dng, .dgc, .des, .der, .ddrw, .ddoc, .dcs, .db_journal, .csl, .csh, .crw, .craw, .cib, .cdrw, .cdr6, .cdr5, .cdr4, .cdr3, .bpw, .bgt, .bdb, .bay, .bank, .backupdb, .backup, .back, .awg, .apj, .ait, .agdl, .ads, .adb, .acr, .ach, .accdt, .accdr, .accde, .vmxf, .vmsd, .vhdx, .vhd, .vbox, .stm, .rvt, .qcow, .qed, .pif, .pdb, .pab, .ost, .ogg, .nvram, .ndf, .m2ts, .log, .hpp, .hdd, .groups, .flvv, .edb, .dit, .dat, .cmt, .bin, .aiff, .xlk, .wad, .tlg, .say, .sas7bdat, .qbm, .qbb, .ptx, .pfx, .pef, .pat, .oil, .odc, .nsh, .nsg, .nsf, .nsd, .mos, .indd, .iif, .fpx, .fff, .fdb, .dtd, .design, .ddd, .dcr, .dac, .cdx, .cdf, .blend, .bkp, .adp, .act, .xlr, .xlam, .xla, .wps, .tga, .pspimage, .pct, .pcd, .fxg, .flac, .eps, .dxb, .drw, .dot, .cpi, .cls, .cdr, .arw, .aac, .thm, .srt, .save, .safe, .pwm, .pages, .obj, .mlb, .mbx, .lit, .laccdb, .kwm, .idx, .html, .flf, .dxf, .dwg, .dds, .csv, .css, .config, .cfg, .cer, .asx, .aspx, .aoi, .accdb, .7zip, .xls, .wab, .rtf, .prf, .ppt, .oab, .msg, .mapimail, .jnt, .doc, .dbx, .contact, .mid, .wma, .flv, .mkv, .mov, .avi, .asf, .mpeg, .vob, .mpg, .wmv, .fla, .swf, .wav, .qcow2, .vdi, .vmdk, .vmx, .wallet, .upk, .sav, .ltx, .litesql, .litemod, .lbf, .iwi, .forge, .das, .d3dbsp, .bsa, .bik, .asset, .apk, .gpg, .aes, .ARC, .PAQ, .tar.bz2, .tbk, .bak, .tar, .tgz, .rar, .zip, .djv, .djvu, .svg, .bmp, .png, .gif, .raw, .cgm, .jpeg, .jpg, .tif, .tiff, .NEF, .psd, .cmd, .bat, .class, .jar, .java, .asp, .brd, .sch, .dch, .dip, .vbs, .asm, .pas, .cpp, .php, .ldf, .mdf, .ibd, .MYI, .MYD, .frm, .odb, .dbf, .mdb, .sql, .SQLITEDB, .SQLITE3, .pst, .onetoc2, .asc, .lay6, .lay, .ms11 (Security copy), .sldm, .sldx, .ppsm, .ppsx, .ppam, .docb, .mml, .sxm, .otg, .odg, .uop, .potx, .potm, .pptx, .pptm, .std, .sxd, .pot, .pps, .sti, .sxi, .otp, .odp, .wks, .xltx, .xltm, .xlsx, .xlsm, .xlsb, .slk, .xlw, .xlt, .xlm, .xlc, .dif, .stc, .sxc, .ots, .ods, .hwp, .dotm, .dotx, .docm, .docx, .DOT, .max, .xml, .txt, .CSV, .uot, .RTF, .pdf, .XLS, .PPT, .stw, .sxw, .ott, .odt, .DOC, .pem, .csr, .crt, .key

    Odin uzantılı dosyaların şifresini çözmek mümkün mü?

    Tüm dosyalar AES CBC 256 bit şifrele algoritması ile şifreleniyor. Bu şuan için kırılamaz bir algoritma.  Dosyaların şifresinin açılabilmesi için özel anahtar gerekiyor. Bu özel anahtarda saldırganlar tarafından kendi sunucularına aktarılıp sizin bilgisayarınızdan siliniyor. Bu sebepten dosyaların şifresinin çözülmesi özel anahtar olmadan imkansız durumda.

    Daha önceden

    Locky virüsü nasıl temizlenir?

    .zepto virüsü nedir? .zepto uzantılı dosyaların şifresi nasıl çözülür? konularında bolca Locky fidye virüsünden bahsetmiştik.

    Virüsü temizlemek sorun değil ama şifreli dosyaların şifresini çözmek için özel anahtarın olması şart.

    alattin alattin (16984)