Öğe bulunamadı hatasının çözümü nedir?

Herhangi bir programda, örneğin maile gelen ekleri kaydetmek istediğimde Öğe bulunamadı - Bu öğe bulunamadı  - Artık C:\Kullanıcılar... konumunda değil. Öğenin konumunu doğrulayıp yeniden deneyin.

Yine programlarda kaydet ve farklı kaydet seçtiğimde öğe bulunamadı hatası alıyorum. Öğe bulunamadı hatasının çözümü nedir?

alattin alattin (16984)
5 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Windows 10 işletim sisteminde eğer Fidye yazılımına karşı koruma altındaki Denetimli Klasör Erişimi özelliği açık konuma getirildiyse yüklü uygulamalarda kayıt yaparken, farklı kaydet yaparken öğe bulunamadı hatası alabilirsiniz.

    Öğe bulunamadı çözüm

    Bu özellik açıldığında Windows klasör koruması, korunan klasörler altında özellikle Masaüstü, Belgeler, Resimler, Videolar gibi klasörleri koruma altına alır. Bilgisayarda yüklü 3. parti yazılımlar bu klasörlere artık erişemezler.

    Bu durumda alınan öğe bulunamadı hatasının çözmenin üç yolu var:

    1. Korunan Klasörler listesinden kayıt yapılmak istenen klasörün çıkarılması
    2. Kullanılan program için Denetimli klasör erişimine izin verilmesi
    3. Denetimli Klasör erişimi özelliğinin kapatılması.

    Bu üç işlemden birini yaparak denetimli klasör koruması yüzünden alınan Öğe bulunamadı hatası çözülecektir.

    Bu çözümde sadece Denetimli Klasör Erişimi özelliğini kapatmayı anlatacağım. Detaylı bilgi için videoyu izleyebilirsiniz.

    Denetimli Klasör Erişiminin Kapatılması:

    1. Windows 10 arama bölümüne Denetimli Klasör Erişimi yazın.
    2. Çıkan Denetimli Klasör Erişimi seçeneğini tıklayın.
    3. Denetimli klasör erişimi - Kapalı konuma getirin.

    Artık uygulamalarda öğe bulunamadı hatası almayacaksınız.

    alattin alattin (16984)