Oilsjt Analytica nedir? Oilsjt Analytica ne işe yarar?

Oilsjt Analytica nedir?

Oilsjt Analytica ne işe yarar?

Oilsjt Analytica ismimizi nasıl buluyor?

Oilsjt Analytica isim nasıl buluyor?

omercik omercik (9418)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Oilsjt Analytica nedir?

    Oilsjt Analytica, iddia ettiğine göre size birbiriyle hiçbir alakası olmayan 15 soru sorarak isminizi bulabilen bir web sitesi. Oilsjt Analytica sitesine girdiğinizde önce size kabul edip etmediğinizi soruyor, Yes diyerek onayladığınızda ise sorulara başlıyor.

    Oilsjt Analytica ismimizi nasıl buluyor? Oilsjt Analytica sitesinin mantığı nedir?

    Bu site son günlerde çok abartıldı ancak öyle abartıldığı kadar büyük bir şey yaptığı yok. Ben farklı senaryolarda siteyi denedim. Elde ettiğim sonuçlar şu şekilde:

    • Gmail ve Facebook hesabımın açık olduğu tarayıcıda:
      Chrome'da hem Gmail hem de Facebook hesabım açıkken denediğimde, ismimi doğru bildi.

    • Gmail ve Facebook hesabımın açık olmadığı tarayıcıda:
      Hiçbir hesabımın açık olmadığı bir tarayıcıda ise ismimi bilemedi.

    • Sadece Gmail hesabımın açık olduğu tarayıcıda:
      Evet, sadece Gmail hesabım açıkken ismimi doğru bildi.

    Yani Oilsjt Analytica aslında isminizi o sorduğu sorulardan yola çıkarak değil, tarayıcıdaki çerezleri (cookies) kullanarak bir şekilde Gmail hesabınızda kayıtlı ismi öğreniyor ve size sanki büyük bir marifet yapmış gibi bunu söylüyor. İşin ilginç tarafı, hiçbir şekilde sosyal bağlantıya ihtiyaç duymadan, yani herhangi bir hesabımızla giriş yapmamıza gerek kalmadan bunu yapabiliyor. Olay bundan ibaret.

    Ayrıca buradan şu sonucu çıkarabiliriz: Tıpkı Oilsjt Analytica gibi bizim hakkımızdaki bilgileri bizden habersizce toplayan sayısız site var. Oilsjt Analytica sitesi aslında bize bunu kanıtlamış oldu. Girdiğiniz sitelere, indirdiğiniz uygulamalara dikkat edin diye yapılan sayısızca uyarının bir kez daha kıymetini öğrenmiş olduk.

    omercik omercik (9418)