Olay Görüntüler Facebook virüsü nasıl temizlenir?

Facebook'ta bağlantı paylaşımı  ve etiketleme yöntemi ile yayılan virüs, dikkat çekici fotoğraflar kullanarak kullanıcıların linki tıklaması yolu ile bulaşıyor.

Olay Görüntüler Facebook virüsü nasıl temizlenir? aşağıda anlatılmıştır.

cemkara cemkara (4215)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Olay Görüntüler Facebook virüsü nasıl temizlenir?

    Aşağıda olay görüntüler Facebook virüsü nasıl temizlenir anlatılmıştır.  Bu işlemler sırasında Facebook kullanmayın. Chrome tarayıcınızı açmayın.

    ADIM 1: Virüsün yüklediği dosyayı silin

    1. CTRL + SHIFT + ESC  tuşlarına aynı anda basarak görev yöneticisini açın.
    2. Görev yöneticisinde Chromium.exe adlı işlemi bulun vsağ tuşla tıklayın ve işlemi sonlandırın.
    3. Windows ve R tuşuna basarak açılan çalıştır penceresine   %AppData% yazın ve enter tuşuna basın.
    4.  C:\Users\[Kullanıcı Adınız]\AppData\Roaming klasörü açılacaktır.
    5. Buradaki Chromium.exe dosyasını silin.

    ADIM 2: Google Chrome tarayıcınızı temizleyin

    Olay görüntüler Facebook virüsü Google Chrome zararlı eklentiler yüklüyor.
    Önce Chrome'daki uzantıları silmeniz gerekiyor. Google Chrome eklentisini el ile silmeniz gerekiyor.Chrome uzantısını el ile silmek için aşağıdaki yolu izleyin.

    1. Google Chrome'u kapatın.
    2. Bilgisayarda şu yolu izleyin, Bilgisayarım, Bu Bilgisayar'ı tıklayın ve  Yerel Disk (C) tıklayın ve aşağıdaki klasör hiyerarşinizi izleyin.  [KullanıcıAdınız] yazan bölüm sizin bilgisayarı açtığınız kullanıcıya göre değişecektir.

      Windows XP için
      C:\Documents and Settings\[KullanıcıAdınız]\Local Settings\Application Data\Google\Chrome\User Data\Default

      Windows 7 ve Windows 8 için
      C:\Users\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default

      Veya (Türkçe için)
      C:\Kullanıcılar\[KullaniciAdiniz]\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default
    3. Eğer AppData (Windows XP için  Application Data)  klasörü görünmüyorsa dosyalar gizli demektir şunları yapın:

      Windows 8 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan bakabilirsiniz.
      Windows 7 gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.
      Windows XP gizli dosyaları gösterme nasıl yapılır buradan öğrenebilirsiniz.

    4. User Data klasöründeki DEFAULT klasörünü silin: DEFAULT klasörünü Sağ tuşla tıklayın ve sil'i seçin.

    ADIM 3 - Facebook Virüsü Temizleme:

    Malware taraması ile Facebook virüsünü silme
    Bilgisayarınızdaki Facebook virüsü silinmesi ve diğer virüslerin temizlenmesi içim malware taraması yapılmalıdır.

    Malwarebytes anti-malware nedir? Malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır? linkinden Malwarebytes anti-malware indirin ve kurun.  Linkte ayrıca malwarebytes anti-malware nasıl kullanılır anlatılmıştır.

    Alternatif olarak  Emsisoft Anti-Malware nedir, nasıl kullanılır? kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar ücretsizdir. Kurulum sırasında Ücretsiz seçeneği ile yükleyin.  Dilerseniz temizleme işleminden sonra kaldırabilirsiniz.

     Bu adım en önemli adımdır. Derinleme taramanın bitmesini sonuna kadar beklemelisiniz. Aksi takdirde diğer adımların hic bir anlamı kalmaz. Bu işlemler sırasında Facebook kullanmayın. Chrome tarayıcınızı açmayın.

    Facebook virüsü ile ilgili teknik detaylar:

    Etiketleme yöntemi ile yayılan virüs https://goo.gl/0SE5R7 adresi üzerinden install_flashplayer14x32_x62md_aaa_aih.exe adında virüslü bir dosya indiriyor.

    Yönlendirilen sayfada Olay Görüntüler! Bu görüntüler ilk defa internette! başlığı altında bir video oynatıcı mevcut.

    Sayfada "Flash Player Son sürüm 32&64 bit, Adobe Flash yan uygulaması çöktü. Flash Player güncellemesi gerekmekte - Güncelle,  Bu videoyu izleyebilmek için  Flash Player'i güncelleyin"

    gibi sahte uyarılar bulunuyor. İndirilen install_flashplayer14x32_x62md_aaa_aih.exe dosyası virüslü bir dosya ve install_flashplayer14x32_x62md_aaa_aih.exe dosyasını aşağıdaki antivirüs programları şu adlar ile tespit edebiliyor:

    • Ad-Aware Gen:Variant.Symmi.48611
    • Avast Win32:Dropper-gen [Drp] 20150115
    • Avira TR/Crypt.cfi.7956 20150115
    • Baidu-International Trojan.Win32.ExtenBro.AK 20150115
    • BitDefender Gen:Variant.Symmi.48611 20150115
    • CAT-QuickHeal TrojanDownloader.Murlo.clv.n3 20150115
    • DrWeb Trojan.Siggen1.63828 20150115
    • ESET-NOD32 Win32/ExtenBro.AK 20150115
    • Emsisoft Gen:Variant.Symmi.48611 (B) 20150115
    • F-Secure Gen:Variant.Symmi.48611 20150115
    • GData Gen:Variant.Symmi.48611 20150115
    • Jiangmin Trojan/Blocker.aezs 20150115
    • Kingsoft VIRUS_UNKNOWN 20150115
    • Malwarebytes Trojan.Agent 20150115
    • McAfee-GW-Edition BehavesLike.Win32.Dropper.jh 20150115
    • MicroWorld-eScan Gen:Variant.Symmi.48611
    cemkara cemkara (4215)