Ölen ses formatı

Merhaba;

Başlıkta "ölen" kelimseini kullandım ama MP3 ses formatının patent anlaşması bitmiş ve yenilenmeyecekmiş. Benim müziklerimin hepsi MP3 napıcam siliyimmi bunları? :)

Edit:

Şimdi MP3 ses formatı artık kullanımı azaldığından ve popülerliği azalan bi format olduğu için kapatılmaya karar verildi. Daha doğrusu kapatılmaya değil, patentleri bitti. Alman şirket söylemiş bunu. MP3 Ses formatının sahibi yani. Onun yerine daha popüler olacak AAC formatı çıkarılacakmış @temmuz

toprak34 toprak34 (2026)
6 yıl önce sordu

  • Dediğimiz gibi :) temmuz 6 yıl önce

Toplam 2 Cevap

Bilmiyordum ama bana çok sağlıklı bir haber gibi gelmedi. Eğer doğruysada şimdiye kadar ellerinde mp3 ses dosyası olanlar bundan etkilenmezler, bu ses dosyalarını yine eskisi gibi çalıştırmaya/kullanmaya devam ederler. Zira bu hiçbir şekilde engellenemez.

Belki son anda patent iptalinden vazgeçilebilir (süresi uzatılabilir) veya yeni bir patent alınabilir ama bunlar olmasa bile telaşlanmamalısın @toprak34 , kaldıki MP3 kalkar (eninde sonunda kalkar, hiçbirşey ölümsüz değildir), onun yerine başka birşey gelir ve dahada güzeli, dahada kullanılabiliri olur :)

temmuz temmuz (12505)
6 yıl önce cevaplandı

  • @temmuz link de verebilirim ben facebook ta gördüm https://goo.gl/doVoUd toprak34 6 yıl önce
  • Bilmiyordum ama çok saçma.. Neden saçma mesajım altında ilave edeceğim @toprak34 temmuz 6 yıl önce
  • @temmuz ne saçma ? :) toprak34 6 yıl önce
  • @temmuz zaten AAC gibi birşey gelecekmiş daha kaliteliymiş :) toprak34 6 yıl önce
  • Mesajımın altına ilave ettim, patentin sona ermesi vs bizler için etkili olmaz anlamında saçma @toprak34 temmuz 6 yıl önce

bizi etkileyen bir durum yok. @temmuz'un dediği gibi biri gider diğeri gelir ki zaten gelmişti: AAC formatı

Aslında işin özü MP3'ü yaratan kurum artık MP3 ile ilgili pakent gerektiren lisansları sonlandırmış. Yani artık bir gelecek görmüyorlar. AAC formatı özellikle mobil cihazlarda çokça tercih ediliyor. Gelecekte daha fazla tercih edilecek.

alattin alattin (16999)
6 yıl önce cevaplandı

  • @alattin AAC formatını hiç duymadım haberi okuduktan sonra öğrendim :) toprak34 6 yıl önce