omiga-plus kaldırma

Omiga plus ın chorme da özellikler de silme yerini silemiyorum erişim engellendi diyor.

aziz123 aziz123 (1)
9 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Omiga plus, bilgisayarınıza yerleşerek önünüze çıkardığı reklamlardan gelir elde etmeye çalışan zararlı bir yazılımdır. Omiga plus yazılımından kurtulmak için yapmanız gereken şeyleri madde madde açıklayacağım.

    KAYIT GİRDİLERİNİN TEMİZLENMESİ

    1. İlk olarak "Denetim Masası\Program Ekle/Kaldır" bölümünden "Omiga Plus" ve benzeri şüpheli yazılımları kaldırınız.
    2. ADWCleaner linkine tıklayarak ADWCleaner yazılımını indiriniz.
    3. Programı tüm tarayıcılar kapalı iken çalıştırıp "Scan" butonuna basınız.
    4. Program bulduğu zararlı yazılımları listeleyecektir. Bu listelenen zararlı yazılımları "Clean" butonuna basarak temizleyebilirsiniz.
    5. Temizleme işleminin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatmak isteyecektir. "OK" butonuna tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatınız.

    TARAYICILARIN TEMİZLENMESİ

    Tarayıcı Sıfırlama

    • Internet Explorer tarayıcı sıfırlama; "Başlat/Arama" bölümüne "inetcpl.cpl" yazıp açılan sayfada "Gelişmiş" sekmesine tıklayıp sırasıyla "Sıfırla" ve "Kişisel ayarları sil" butonlarına tıklayınız.
    • Google Chrome tarayıcı sıfırlama; "C:\Kullanıcılar\KULLANICI ADINIZ\AppData\Local\Google\Chrome\Application\User Data" yolunu izleyerek "Default" isimli dosyayı bulunuz ve ismini "DefaultYedek" olarak değiştiriniz. Ardından Chrome'u açtığınızda yeni "Default" klasörü otomatik olarak yaratılacaktır.
    • Mozilla Firefox tarayıcı sıfırlama; "Yardım(Soru işareti şeklinde yer almaktadır)/Sorun giderme bilgileri" yolunu izleyerek "Firefox tarayıcısını sıfırla..." butonuna basınız.

    Tarayıcı Açılış Sayfalarını Düzeltme

    1. Sıfırlama işlemlerinin ardından "Başlat/Arama" bölümüne "chrome" yazınız ve "Google Chrome" tarayıcısına sağ tıklayıp "Özellikler"i seçiniz.
    2. Açılan özellikler penceresinde "Hedef" kısmındaki ".........Application\chrome.exe" yolundan sonra yazılmış herhangi bir şeyi oradan siliniz.
    3. Bu işlemi Firefox için "Başlat/Arama" bölümüne "firefox" yazarak, Internet Explorer için ise "Başlat/Arama" bölümüne "internet explorer" yazarak tekrar etmelisiniz.
    4. Bu işlemlerin ardından Google Chrome tarayıcısında sağ üstteki butona basarak "Ayarlar"ı seçiniz. "Başlangıçta" bölümünden "Sayfaları ayarla"ya basınız ve eğer burada Omiga Plus yazılımı var ise çarpı işaretine basarak kaldırınız.
    5. Yine "Ayarlar" bölümünden bu sefer "Görünüm" bölümünde anasayfa olarak Omiga Plus'ı görüyorsanız siliniz veya değiştiriniz.
    6. "Ayarlar" "Arama" bölümünde "Arama motorlarını yönet"i seçiniz. Açılan pencerede Omiga Plus varsa kaldırınız.
    7. Chrome "Ayarlar" bölümündeyken sol menüde ayarların üzerinde görebileceğiniz "Uzantılar" bölümüne tıklayınız. Eğer burada Omiga Plus yazılımı hakkında bir şey görürseniz, uygulamanın sağ tarafındaki çöp kutusu işaretine basarak kaldırabilirsiniz.

    Zararlı Yazılımın Başlangıçta Açılmasını Engellemek

    1. Windows 7 veya Windows'un düşük bir sürmünü kullanıyorsanız, "Başlat/Çalıştır" bölümüne "msconfig" yazınız. Açılan pencerede "Başlangıç" sekmesine geliniz ve Omiga Plus içeren herhangi bir program var ise, yanındaki tik işaretini kaldırınız ve "Tamam"a basıp bilgisayarınızı yeniden başlatınız.
    2. Windows 8 veya 8.1 kullanıyorsanız, görev çubuğuna (açık programların ve saatin bulunduğu en alttaki çubuk) sağ tıklayıp "Görev Yöneticisi"ni açınız. Buradan "Başlangıç" sekmesine geliniz ve Omiga Plus içeren yazılımları devre dışı bırakınız.

    En son olarak ise Malwarebytes Anti-Malware programını kullanarak genel bir tarama yapmanızı öneriyorum.

    utkubayat utkubayat (885)