Önbellek bekleniyor nedir?

Google Chrome sayfaları açarken önbellek bekleniyor şeklinde uyarı veriyor ve sayfaları açmıyor.

Önbellek bekleniyor nedir?

murat murat (12492)
6 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Google Chrome Önbellek bekleniyor mesajı nedir?

    Google Chrome Önbellek nedir?

    Google Chrome, bir web sitesine girdiğinize sitedeki dosyaların pek çoğunu indirir ve sabitdiskiniz içinde belirli bir alana kaydeder. İndirilen dosyalar arasında css, javascript, resim dosyaları yer alır. Buradaki sebep bu verilerin diske kaydedilmesi ve sitenin bir sonraki ziyaretinde veriler değişmediyse disk üzerinden getirilmesidir.

    Yani bir web sitesindeki resme baktığınızda Chrome bunu HDD'ye kaydeder. Tekrar bakmak istediğinizde bunu web sitesinden değil HDD'den ekrana getirir.

    Önbellek bekleniyor mesajı nedir?

    Eğer önbellekteki dosya miktarı artmış, disk dolmaya başlamışsa bu sefer önbellekten getirme işlemi tersine işler. Yani sayfalar daha hızlı açılacakken daha yavaş açılmaya başlar. Bu durumda yapılması gereken Chrome önbelleğini temizlemektir.

    Önbellek nasıl temizlenir?

    Chrome önbellegini temizleme işlemi için aşıdaki adımları yapın:

    1. Chrome önbellegini temizlemek için klavyeden CTRL + SHIFT + DEL tuşlarına aynı anda basın.
    2. Tarama verilerini temizle penceresi açılacaktır.
    3. Zaman Aralığı: Tüm zamanlar seçin.
    4. Çerezler ve Diğer site verileri seçeneğinin işaretini kaldırın. Bu seçenek de seçili olursa, sitelere girerken işaretlediğiniz "Beni hatırla" seçeneği sıfırlanmış olur. Örneğin Facebook'a girmek için tekrar kullanıcı adı ve şifre girmek zorunda kalırsınız.
    5. Verileri temizle butonuna basın.

    Bu işlemler Chrome önbellek verileri temizlenecektir.

    Önbellek bekleniyor uyarısı bazende tarayıcı kararsız hale geldiğinde oluşur. Bu aslında tamamen aldatıcı bir mesajdır. Bu durumda Chrome tarayıcısını kapatıp açmak yeterli olur.

    Önbellek bekleniyor mesajının bir diğer sebebi de internet bağlantınızdaki sorunlardır.Bir siteye bağlanırken önbellek verileri yüklendiği aşamada bağlantı kesilmesi olursa Önbellek bekleniyor yazısı Chrome üzerinde takılı kalabilir. Bu durumda F5 tuşuna basarak sayfayı yenilemeyi deneyebilirsiniz.

    murat murat (12492)