ONBOARD SES SORUNU

Anakartım Msi Modeli ise b75ma-p45 sorunum ise şu bütün driverler herşey yüklü yapmadığım hiçbirşey kalmadı ilk aldığımda çalışıyordu ama 5+1 ses sistemini onboard desteklemediği için eski bir ses kartıyla ses alıyordum ama en sonunda alarm verdi bende yeni ses kartı alana kadar onboard ile devam edeyim dedim ama ne yaptıysam ses alamadım şarkıyı açıyorum ses kısmında ses var gözüküyor sağ alttaki hoparlor kısmına tıkladığımda yeşil ekolayzır inip çıkıyor ana hoparlor olarak onboardı seçtim Bios a da baktım çoğu şeyi yaptım ama ses alamadım anakartımı yeni aldım şimdi sorun var diye biraz endişeliyim eğer yapmadığım gözden kaçırdığım işlemler mi var cevaplarınız için şimdiden çoook teşekkür ederim.

ultraslantrap ultraslantrap (3)
9 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Ses kartını iptal ettikten sonra onboard ses çıkışlarına ses sistemini yada hoparlörlerini yanlış bağlamış olabilirsin. Zira aygıt yapılandırmasında stereo ile 5+1 seçimlerindeki farklı seçimler çıkışların özelliklerinide değiştirebilir. Yani senin hoparlör bağlantısı diye bağlandığın çıkışlar belki ses sistemi yapılandırman yüzünden özellik değiştirerek hoparlör bağlantısı olmaktan çıkarak mikrofon bağlantı yeri yada hat girişi, hat çıkışı gibi dönüşümlere uğramış olabilir.

    1- Kayıttan yürütme aygıtlarından (sağ alt köşedeki hoparlör sağ tık menüsünden giriliyor) doğru aygıt seçili olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer seçili olan aygıt onboard ses kartına ait olan değilse, seçim değiştirilmeli onboard ses kartı seçili hale getirilmelidir.

    2- Onboard ses kartı çıkışı ikiden fazlaysa hoparlör bağlantılarını bu çıkışlarda farklı bağlayarak denemelerde bulunulmalıdır.

    3- Ses kartı yapılandırmasını kendi özel yazılımından veya windows kayıttan yürütme aygıtlarında değiştirerek (stereo, 5+1 gibi..) denenmeli, hoparlörlere yapılan bağlantı şekline uyumlu hale getirilmelidir.,

    Açtığın konu muhtevasındaki anlatımında ses kartının ses işlemesinde bir problem olmadığı anlaşılıyor. Öyleyse yukardaki maddelerde belirttiklerim denenmelidir.

    temmuz temmuz (12505)
    9 yıl önce cevaplandı

      Denetim masasından çıkış olarak halen eski ses kartın gözüküyor olabilir ses denetiminden çıkış aygıtına bir bakmanı tavsiye ederim.

      yusufgundogdu yusufgundogdu (76)
      9 yıl önce cevaplandı

        Ben şimdi ses kartını düzelttim onu kullanacağım zaten yeni ses kartı alıcam yakın zamanda onboarda bağlı kalmak istemiyorum ama işte anakart yeni olduğu için çalışmaması garibime gitti ek olarak 2.sorum daha olacak sizlere

        1.onboarda ses kartı sorunlu olduğunda sağ altta çarpı veya aygıt yöneticisinde gözükmeme mi oluyor yada daha değişik belirtiler varsa açıklarsanız sevinirim

        2.ses kartında ki seste cızırtı var internette sayfayı yukarı aşağı kaydırdığımda bu bariz belli oluyor onun içinde çözümünüz varsa hemen uygulayayım

        önceki ve sonraki tüm cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

        ultraslantrap ultraslantrap (3)
        9 yıl önce cevaplandı

        • 1- Ses kartı yada başka bir donanım, eğer driver'ı yüklü değilse aygıt yöneticisinde hiç görünmez (Bazıları ünlem işaretli bilinmeyen aygıt olarak görünebiliyor ama haliyle çalışmazlar. Zira driver'ı gerçekte yüklü değildir). Yine ses kartı yada başka donanımın driver'ı yüklü ama şu veya bu sebeple bozuk ise sarı ünlem işaretli görülür. Bu durumda donanım aygıt yöneticisinde normal ismiyle (ama sarı ünlemli) görülmekle birlikte ya çalışmaz yada bazıları bozuk/problemli çalışabilir. Ses kartı ve başka donanımlar eğer düzgün driver yüklü iseler aygıt yöneticisinde normal bir şekilde kendi donanım isimleriyle herhangi bir işaret olmadan görünürler ve bu donanımlar normal çalışırlar. 2- Ses kartı ve diğer donanımlar en son çıkan driver versiyonlar ile daha düzgün ve performanslı çalışırlar. Konu özelindede senin onboard ses kartının driver'ı güncel versiyonuyla güncellenirse bahsettiğin cızırtı problemi düzelebilir (Kesin değil, zira bu cızırtı başka sebeplide olabilir. Hoparlörün problemli olması veya yüklü bir sistemde yazılım etkilemesi gibi). Ama onboard ses kartlarının genellikle kendi bağımsız driver'ları olmaz. Bunların driver'ları anakart driver'ı/chipset driver'ı gibi driver'lardır ve bilgisayardaki anakartla ilgili tüm temel driver'ları ihtiva eder. Sonuç olarak sen, anakartının güncel driver'ını temin edip (resmi sitesinden bulunabilir) bilgisayarına yükleyerek -eğer başka bir sebebten kaynaklanmıyorsa- ses cızırtısı probleminden kurtulabilirsin. Aynı zamanda sistemindede genel bir performans artışı ve iyileşmeler olabilir. temmuz 9 yıl önce
        • Ses kartı driver'ı bozuk ise seninde dediğin gibi sağ alt köşede hoparlör simgesi üzerinde kırmızı x işareti olur temmuz 9 yıl önce