"Out of Range" Hatası alıyorum!

Bilgisayara reset atıp açılırken F8'E basıyorum ama herhangi bir şey olmuyor.Aynı hata ekrana geliyor."Out of Range" Hatası

Kasayı yeni topladım ama işletim sistemi yüklü (Windows 10).

Monitörüm VGA görüntü çıkışlı eski bir monitör.

Onboard ekran kartı kullanıyorum.

skyfall skyfall (3)
7 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    Windows 10 işletim sistemlerinde F8 ile Güvenli Mod'a girilmez (veya girilemeyebilir).

    "Out of range" hatasını aldıktan sonra klavyede shift tuşuna basarak ve basılı tutarak PC'yi yeniden başlat. PC yeniden başladıktan sonra ekrana önce sorun gider ve onuda tıkladıktan sonra kurtarma seçenekleri gelecektir (Bu ekran görünene kadar shift tuşunu basılı tutmalısın).  Oradan "Gelişmiş seçenekler" içine girersin ve açılan ekrandan Güvenli Mod'ada girebilirsin, diğer kurtarma seçeneklerinide deneyebilirsin (Güvenli Mod için Gelişmiş seçeneklerde ayrıca "Başlangıç Ayarları" tıklanılmalıdır.).

    Edit:

    Yorumlarda yeni bir monitor almaktan söz etmişsin. Ama daha önce yapman ve denemen gereken şeylerde olabilir. Mesela başka bir monitor ile denemek iyi olur (Konu-komşudan bulunabilir, zor değil.Veya uyumlu bir televizyona bağlanabilir).

    Yada kasa ile monitor arasındaki kabloyu değiştirerek deneyebilirsin.

    Bunları yapmalısın. Yoksa yeni monitorde çözüm olmazsa ne yaparsın?! Yapacağın masrafa rağmen aynı problem sürerse?..

    Ayrıca eğer Güvenli Mod'a giremediysen bile, bunun için hemen pes etmemeli, uğraşmalısın. Bunu yapamazsanda yine başka çözümler olabilir. PC'de yüklü işletim sisteminin yükleme medyası (DVD, bootable flash bellek gibi) ile PC'yi başlatıp ön yükleme sonrası "onarım" seçeneklerine girebilir, o yol ile çözümler arayabilirsin (Mesela bu çözümlerden biri "Sistem Geri Yükleme" olabilir).

    Edit 2:

    Eğer güç düğmesine bastığında anakart -pos- bilgileri vb hiçbir şey gelmeden "Out of range" mesajı çıkıyorsa zaten Güvenli Mod'ada giremezsin ve kurtarma medyaları ile başlangıçta "onarım" imkanlarıda olmaz. Zira ekrandan hiçbir şekilde görüntü almak mümkün olmaz. Bu halde başka bir ekran ile denemek (farklı monitor, uyumlu TV ile gibi) ve/veya farklı bir kasa-monitor ara kablosu denemek çare olabilir.

    Yeni monitor almak gerekiyorsa zaten bu son çaredir.

    Edit 3:

    Son olarak yorumlarda "PC açıldıktan hemen sonra problem.." bilgisi eklemişsin ve mecburi olarak yeni monitor satın almak gerekiyor gibi bir ifade kullanmışsın. Ama bu halde önce mutlaka başka bir ekran ile denemelisin. Bu ekranın bir monitör olması şart değil. Herhangi bir lcd/led televizyon olabilir bu deneme yapılacak harici ekran (Ara kablo temini zor olmaz). Bunu yapmazsan  yeni satın alacağın ekrandada görüntü alamayabilirsin, yaptığın masraf boşa gidebilir. Zira "PC açılır açılmaz.." bilgisine göre problem işletim sistemiylede, çözünürlük ayarları ilede alakalı değil ama bu halde ekran kartı, anakart vb donanım veya kasa-monitor bağlantısıyla alakalı bir problemde olabilir. Monitörü PC kapalı haldeyken açarakta bunu görebilirsin. Dene bir hele.

    temmuz temmuz (12505)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Denedim ama yine olmadı. skyfall 7 yıl önce
    • En iyisi yeni bir monitör almak olacak:) skyfall 7 yıl önce
    • Olmayan ne? Güvenli Mod'a girememekmi yoksa girebildiğin halde problemin çözülmesini sağlayamamakmı? Mesajımın altına yeniden bak, ilave yapacağım @skyfall temmuz 7 yıl önce
    • Edit2'yede bakarsın @skyfall temmuz 7 yıl önce
    • Edit 2 ye baktım başka bir monitörle deneme şansım yok maalesef Mecburen son çareye kaldım :) skyfall 7 yıl önce
    • Zaten yeni bir monitör alana kadar eski monitörü kullanmaktı planım ama olmadı :) skyfall 7 yıl önce
    • Dediğiniz gibi hiçbir şey gelmeden "Out of Range" çıkıyor. skyfall 7 yıl önce
    • Mesajım altına yeniden bak @skyfall temmuz 7 yıl önce
    • Edit3 e baktım monitörü PC kapalı haldeyken açtım ve no signal yazısı çıktı.Not:Kasayı topladıktan sonra işletim sistemi kurmaları için yetkili servise götürmüştüm ve bir sorun olmadan kurduk dediler. skyfall 7 yıl önce
    • Öyleyse yeni monitör alabilirsin. Zira bu monitöre sinyal geldiği halde bir çözünürlük problemi veya benzeri bir sebep oluyoru düşündürüyor. Fakat önceleri böyle bir problem olmazken sonradan nasıl ortaya çıktı? Ne olduda böyle oldu? Monitör bozulduysa tamam (PC çılır açılmaz hata veriliyor) ama önce yine başka bir ekran ile denemekte fayda var diye düşünüyorum. Yinede sen bilirsin @skyfall temmuz 7 yıl önce
    • Yardımlarınız için sağolun :) dediğim gibi başka monitörde deneyemem ama denemem ne işe yarayacak anlamadım? skyfall 7 yıl önce
    • Başka monitörde görüntü alırsan monitörünün arızalı/bozuk veya uyumsuz olduğu kesinleşir. Ama tersine o farklı monitördede görüntü olmazsa, önceki monitörle aynı sonuç ortaya çıkarsa kabahatın monitörde olmadığı anlaşılır ve yeni monitör alarak boşuna masraf yapmamış olursun. Bu haldede problemin sebebinin farklı şeylerde olduğu anlaşılır, ona göre yeni araştırmalar yapılır. Bunun için söylemiştim ama ya anlamıyorsun veya üşengeçlik gösteriyorsun. Sen bilirsin paran çok olabilir, başka ne diyebilirim @skyfall temmuz 7 yıl önce
    • Yetkili servise işletim sistemi kurmaları için götürdüğümde zaten başka bir monitörle denediler ve kasa calisiyor.Sisteme monitör alıcaktım zaten.Ben sadece yeni monitör alana kadar eski monitörümü kullanmak istemiştim ama olmadı:( skyfall 7 yıl önce
    • En başta belirtmen gereken şey en sondamı yazılır. Neyse, kolay gelsin @skyfall temmuz 7 yıl önce

    Hatayı Gidermek İçin

    1-) İlk olarak bilgisayarınıza reset atın. Reset attıktan sonra bilgisayarınız açılmaya başlarken F8 tuşuna basınız. Karşınıza "Güvenli mod" seçenekleri gelecektir.

    2-) Güvenli Mod seçeneğini seçtikten sonra Windows tamamen uygulamasız olarak sade bir görünümde açılacaktır. Bilgisayarınız açıldıktan sonra masaüstünde sağ tıklayarak "Ekran çözünürlüğü" seçeneğine tıklayın ve ayarları düşürün.

    kawamoto kawamoto (71)
    7 yıl önce cevaplandı

    • Reset attıktan sonra bilgisayar açılmaya başlarken F8'E​ bastığım halde karşıma Güvenli Mod seçenekleri gelmiyor. skyfall 7 yıl önce