out of range hatası

merhaba benim bilgisayarım windows 7 işletim sistemine sahip daha win 8 yüklüydu win 7 yw formatladım ardından belli bi süre sonra win 8 e formatlamak isteyince bana out of range hatası verdi hata ile klavye dil secim ekranında karsılasıyorum daha dogrusu secim menüsünü göremiyorum direk hata veriyor yardımcı olursanız sevinirim.

kelimepc kelimepc (1)
8 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Ekran kartıyla ilgili bir problem olabilir. Veya sistem çözünürlüğü ile ilgili bir problem..

    Formatlama işlemi ön yüklemenin hemen ardından ortaya çıktığına göre PC'de yüklü halde olan Windows 7 halen varlığını sürdürüyor olmalı.

    Formatlama gerçekleşmeyince Windows 7'nin yeniden başlayabildiğini veya sistemin açılamadığını belirtmemişsin.

    Eğer Windows 7 halen normal olarak başlayabiliyorsa Windows 8 kurulum DVD'sini değiştirerek formatlama işlemini yeniden dene. Zira bu halde Windows 8 kurulum dosyaları bozuk olabilir.

    Windows 7 de açılmıyorsa önce bir ekran çözünürlüğü probleminin vaarlığı düşünülmeli, alt linkteki çözüm denenmeli:

    . Out of Range hatası (tıkla)

    Problem buda değilse zamanlaması bakımından bir talihsiz tesadüf olarak ekran kartı donanım bozulması meydana gelmiş olabilir. Bu durumdada eğer PC desktop ise kasanın açılması ve eğer bulunabilirse başka bir ekran kartıyla deneme yapılması düşünülebilir (Laptop ise tecrübesiz kullanıcılar bu PC'lerin içini hiç açmamalı. Zira kapağı açıpta -belki iç kısımlara üflemek dışında- yapabilecekleri pek birşey olmaz.).

    Not: Güvenli Mod'a girilebildiği taktirde bu modda yapılacak bir Sistem Geri Yüklemede problemi düzeltebilecektir:

    Sistem Geri Yükleme nedir, nasıl kullanılır? (tıkla)

    temmuz temmuz (12505)