Overclock Yapmanın Zararı olurmu

intel core i5-3470 3.2 CPU 16 gb ram kullanıyorum. Overclok tarzı şeyler gördüm bunu yapmamın pc ye yararı nedir. zararı nedir.

ayazali ayazali (5)
2 yıl önce sordu

    Toplam 3 Cevap

    Overclock zararlı bir işlemdir.  Uzun vadede zararı dokunur. Her kim Overclock bir zarar vermez diyorsa halt etmiştir.

    Son yıllarda pazarlama amaçlı Overclock için pay bırakılsa da işlemci gibi donanımların limitlerini zorlayacak şekilde çalıştırılması donanım ömrüne zarar verir.

    Intel  iş bilmiyor mu işlemcisi 3 Ghz ile çalışıyorken bunu 2.5 Ghz olarak satsın? İşlemcinin stabil çalıştığı hızları aşacak şekilde çalıştırmak sorunlara yol açabilir.

    hakan hakan (15424)
    2 yıl önce cevaplandı

      Hakan bey cevap için teşekkürler tamda beklediğim gibi çıktı. Hayırlı akşamlar dilerim.

      ayazali ayazali (5)
      2 yıl önce cevaplandı

        Kişisel kullanıcıların overclock yapmasını önermiyorum. Overclock yapman için şunlar gerekli;

        • İyi bir soğutma ( Mümkünse sıvı )
        • OC potansiyeli olan işlemci
        • OC'ye dayanacak bir anakart
        • Ve tabii ki de OC bilgisi

        O işlemciye yapamazsın OC. Dayanacağını zannetmiyorum. İhtiyacın da olmaz zaten şu aşamada. Ben de yapmıyorum işlemcim zaten güçlü bir işlemci, fantezisi olan yapsın :)

        hydra hydra (3800)