oxps dosyası nedir? oxps nasıl açılır?

Gelen bazı maillerin eklerinde oxps uzantılı dosyalar var ve bunları açamıyorum.

oxps dosyası nedir? oxps dosyasını nasıl açarım?

ceyda ceyda (312)
10 yıl önce sordu

    Toplam 2 Cevap

    oxps dosyası nedir?

    OXPS uzantısı (Open XML Paper Specification)  dökümanın yapısını ve içeriğini tanımlamak için kullanılan Microsoft tabanlı bir dosya formatıdır. Pdf benzeri bir dosya standardıdır.  OpenXPS olarak da anılır.

    XPS notları, sözleşmeleri, raporları, web sayfalarını, çevrimiçi makbuzları veya düzenli olarak yazdırıp kaydettiğiniz diğer belgeleri paylaşmak ve arşivlemek için tasarlanmış bir dosya biçimidir.

    Windows Vista ve  Windows 7 XPS dosyalarını otomatik olarak açarlar.

    XPS Görüntüleyici bilgisayarınızda kurulu değilse

    1. Denetim Masası\Programlar\Programlar ve Özellikler yolunu izleyin.
    2. Windows özelliklerini aç kapat'ı tıklayın.
    3. Açılan pencerenin en altında XPS Görüntüleyiciyi seçin ve yükleyin.

    Windows 8  XPS ve OXPS dosyasını okuyabilir ve açabilir.

    Fakat Windows 7 veya Windows Vista da OXPS dosyaların açmak istiyorsanız Windows güncellemlerinden bir dosya indirmeniz gerekecetir.

    Windows 7 32 Bit  OXPS Görüntüleyici
    Windows 7 64 Bit OXPS görüntüleyici indir   adreslerinden Windows 7 için OXPS eklentilerini kurabilirsiniz.

    Windows XP  OXPS dosyalarını desteklemez. Fakat Windows XP'de  OXPS dosyaları açmak istiyorsanız

    http://online2pdf.com/​ gibi bir PDF dönüştürme sitesinde OXPS dosyalarını PDF'e çevirebilirsiniz.

    Alternatif çözüm olarak SUMA PDF programını kullanabilirsiniz. Suma PDF OXPS dosyalarını açabiliyor.

    Suma PDF programını buradan indirebilirsiniz.

    cemkara cemkara (4215)
    10 yıl önce cevaplandı

      Faydalı bilgi Teşekkürler.

      rslhcr rslhcr (1)