Oyun Oynarken 3,4 Saniyelik Kasma Hakkında Yardım

Merhaba, oyun oynarken 3,4 saniyelik bir kasma geliyor bu kasma geldiğinde yaklaşık 10-15-20 fps arası düşüyor.Programla işlemci ısısına baktığımda 40-45 derece en fazla oluyor.Sizce bu sorun nelerden kaynaklanabilir bir kaç yerle daha görüştüm onlar işlemcinin macununun işinin bitmiş olduğunu değiştirmem gerektiğini söyledi sizce başka neden kaynaklanabilir?

ardahd ardahd (631)
7 yıl önce sordu

  • İşlemci ısısı fazla değil. Görüştüğün yerler termal macun değişikliği hususu ile ilgili olarak sana yanlış bilgi vermişler. Burada paylaştığın işlemci ısısı değerlerine baktığımızda böyle bir ihtiyaç olmadığı görülüyor. temmuz 7 yıl önce
  • Evet bende öyle düşündüm çünkü ısı pek fazla değil yardımlarınız için teşekkürler. ardahd 7 yıl önce

Toplam 3 Cevap

Oldukça eski bir sistem kullanıyorsun. Bu sistemde FPS drop sorunu yaşaman gayet normal.

FPS drop sorununu çözmek için öncelikle sistemin genel fan temizliğini ve termal macun değişimini yap.

Bakımın ardından sorunun temel kaynağı olan HDD'ni HD Tune programı ile Health testine sok bakalım herhangi bir sorun var mı yok mu diye.

Genel olarak HDD, İşlemci ve RAM yetersizliği durumunda FPS drop sorunu yaşayabilirsin. Ancak sorunun yüksek ihtimal ile HDD'den kaynaklanıyor.

brsozl brsozl (1961)
7 yıl önce cevaplandı

  • Cevap olarak attım. ardahd 7 yıl önce

ekran kartınız ne Bilgisayarım sağ tıkla özellikler de açılan pencerede sol üst tarafta aygıt yöneticisini açın karşınıza aygıt yöneticisinin penceresin gelecek ordan görüntü bağdaşcırıları yazının sol tarafında bir tik  var ona tıklayın çıkan ekran kartını marka ve model olarak öğrenebilirsin yorum olarak yazabilirsin  ekran kartını işletim sistemi ve kaç bit olduğunuda

efsaneemrahylz efsaneemrahylz (247)
7 yıl önce cevaplandı

  • Sistem özelliklerimin hepsini yazayım Ekran Kartı : Via Chrome9 HC Igp Family işlemci : amd athlon 64 processor 3500+ ram : 2560MB işletim sistemi Windows7 Ultimate 32 Bit ardahd 7 yıl önce

Bu şekilde 3 tane warning var Error Scan bölümü çok uzun sürdüğü için iptal ettim 20,25 dakikada anca çeyreğine geldi ordada 1 hata buldu hepsini taratamadım iptal ettim.

ardahd ardahd (631)
7 yıl önce cevaplandı

  • HDD'de Bad Sector mevcut. Değiştirmen durumunda FPS drop sorunu düzelecektir. brsozl 7 yıl önce
  • Cevabın için teşekkür ederim.Bu sisteme para harcamak istemiyorum çünkü anakartım oldukça eski.Şimdilik idare etceğim. ardahd 7 yıl önce
  • Rica ederim. Doğru bir tercih :) brsozl 7 yıl önce