Oyunlarda FPS nasıl arttırılır? FPS Yükseltme 2021 Güncel!

Oyunlarda FPS nasıl arttırılır?

Sistemim düşük bu yüzden FPS'im yüksek değil, nasıl yükseltebilirim?

Hangi parçaları yükseltmem gerekiyor?

hydra hydra (3800)
3 yıl önce sordu

    Toplam 1 Cevap

    Her ihtimale karşı Sistem Geri Yükleme noktası oluşturmamız gerekli.

    1 - ) Güç Planı Seçimi.

    Güç planını " Yüksek Performans " almamız gerekiyor. Arama kısmına " Güç Planı Seçin " yazıyoruz ve tıklıyoruz, buradan " Yüksek Performans " seçeneğine tıklıyoruz.

    2 - ) Denetim Masası ayarları;

    • Nvidia denetim masasından aşağıdaki gibi yapıyoruz; ( Tabii Nvidia ekran kartınız varsa )

    • AMD içinse fotoğraflı gösteremeyeceğim çünkü ekran kartım AMD değil. Bu yüzden aşağıya yapmanız gereken adımları yazıyorum;
    1. Masaüstüne sağ tıklayın ve Radeon Ayarları'na tıklayın.
    2. Karşınıza çıkan panel de Gaming seçeneğini tıklayın.
    3. Sonrasında ise Global Ayarlar seçeneğine tıklayın
    • Örtüşme Önleme Modu: Uygulama ayarlarını geçersiz kıl
    • Örtüşme Önleme Seviyesi: 2X
    • Yön Bağımlı Filtreleme Modu: Uygulama ayarlarını kullan
    • Doku Filtreleme Kalitesi: Performans
    • Dikey Yenileme İçin Bekle: Her zaman kapalı
    • OpenGL Üçlü Ara Belleğe Alma: Kapalı
    • Shader Cache: Kapalı
    • Mozaikleşme Modu: Uygulama ayarlarını geçersiz kıl
    • En Yüksek Mozaikleşme Seviyesi: Kapalı

    İşlem bu kadar.

    3 - ) Çözünürlük ve kalite düşürme.

    Oyun içi video ayarlarından Çözünürlüğü ve kaliteyi düşürerek gözle görülür bir FPS artışı sağlayabilirsiniz, oyun farketmiyor her oyunda kaliteyi ve çözünürlüğü düşürün, görüntü patates olacaktır ama akıcılık yükselecektir. Ayriyetten Pencere modunda çalıştırmak FPS artışı sağlayacaktır.

    Örnekler ;
    ETS2

    Wolfenstein Youngblood

    Gibi gibi ayarları düşürerek FPS artışı sağlanabilir.

    4 - ) Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın.

    Arka planda oyununuz dışında başka hiçbir şey açık olmasın, örneğin oyununuzu başka bir platform üzerinden oynarken arkada Steam açık olmasın, yada Firefox gibi tarayıcılar. Bu sayede kullanılan RAM miktarını azaltarak oyuna yönlendirmiş olursunuz.

    5 - ) Gereksiz hizmetleri kapatın.

    Görev yöneticisini açarak Hizmetler sekmesine gelin ve burada gereksiz hizmetleri sağ tıklayıp durdur seçeneğine tıklayın.

    Gereksiz Hizmetler;

    • IP Yardımcısı.
    • İndirilen Haritalar Yöneticisi.
    • İşlev Bulma Kaynak Yayımı
    • TCP/IP NetBIOS Yardımcısı
    • Uzak Kayıt Defteri
    • Program Uyumluluk Yardımcısı Hizmeti

    6 - ) Siyah Arka planı kullanın.

    Arka planı siyah yapmak çok az da olsa fark yaratıyor, sistemin kendine gelme süresi gibi, bu yüzden arka planı siyah yapmanızı tavsiye ederim.

    7 -  ) Masaüstünü doldurmayın.

    Masaüstünde dosya, program, oyun kısayolu bırakmayın, hepsini bir klasör içine atın, hem daha düzenli görünür, hemde performans ta artış sağlanır.

    8 - ) Diski Temizleyin.

    Diskinize sağ tıklayıp " Özellikler " dedikten sonra " Diski Temizle " seçeneğine tıklayın.

    İndirilenler dışındakileri seçip Tamam seçeneğine tıklayın. Sistem dosyalarını temizle'ye de tıklayabilirsiniz, 130 MB belki daha fazla çöp temizler.

    9 - ) Driverları güncelleyin.

    Driver güncellemek performans artışı sağlayabilir bu yüzden Driver'larınızı güncelleyin ve güncel tutun.
    Hangi Driverlar güncellemeliyim ?

    • BIOS
    • Chipset
    • Ekran Kartı

    Nvidia Ekran Kartı Güncelle
    Intel HD Graphics Güncelle
    AMD Ekran Kartı Güncelle

    Bu üçü yeterlidir, gerisini Windows 10 Update hallediyor. Windows 7 kullanıyorsanız yapmanız gereken bir şey yok.

    10 - ) Oyunlar için başlatma kodları ekleyin.

    Örneğin CS:GO için aşağıda ki başlatma kodlarını kullanabilirsiniz.

    • -novid ( Oyuna girerken ki o CS:GO yazısını kaldırıp direkt olarak oyunun açılmasını sağlıyor )
    • -nod3d9ex1 ( ALT TAB hızınızı maximuma alır, kısacası ALT+TAB hızı artar )
    • -high ( Oyunu yüksek öncelikli modda başlatmanızı sağlar, yukarıda paylaştığım dosyanın işlevi ile aynı )
    • -threads 6 ( 6 Sayısını sizin işlemciniz kaç çekirdek ise onun çekirdek sayısı ile değiştirin, benimki 6 çekirdek olduğu için 6 yazdım )
    • -tickrate 128 ( Oyunda singlepalayer oynuyacaksanız yani botlarla alıştırma, aim mapi falan oynayacaksanız tickrate sayısını 128'e çıkarıyor ve mermiler daha stabil gidiyor )
    • +mat_disable_fancy_blending 1 ( Dokuları düşürerek FPS artışı sağlar )
    • +cl_forcepreload 1  ( RAM'e yük bindirir, bunun sebebi oyunda ki mapleri falan önceden RAM'e alarak FPS artışı sağlar, yalnız RAM'e yük bineceği için RAM'iniz yüksek değilse kodu yazmayın, yada yazın yazdıktan sonra FPS'iniz de düşüş olursa tekrar silersiniz.
    • +r_dynamic 0 ( Dynamic aydınlatmayı kapatır ve FPS arttırır)
    • +mat_queue_mode 2
    • -disable_d3d9ex ( nod3d9ex1 ile aynı işlevde )
    • -softparticlesdefaultoff  ( Dokuları yumuşatarak FPS arttırır )
    • -limitvsconst ( Gölgelendirmeyi sınırlayarak FPS arttırır )
    • -noubershader  ( Shaderi kapatarak FPS arttırır )

    Anlatacaklarım bu kadardı, Sisteminiz yetmiyorsa yapmanız gerekenlerin hepsi bunlar, bunları yaptıktan sonra yine FPS'iniz yükselmiyorsa yeni bir donanım yada bilgisayar almalısınız.

    Oyunların açılış süresini, Oyunların Loading ekranlarının süresini, HDD kaynaklı dropları önlemek için yeni bir disk alın ancak bu disk HDD yerine SSD olmalı. SSD'ler HDD'ye göre 4 kat daha performanslı, M2 SSD'ler HDD'lere göre 40 kat performanslı olabiliyor. RAM'iniz düşükse ( 2 GB, 4 GB ) Yeni bir RAM almanız gerekli, oyunlarda ki RAM kaynaklı dropları önlemek için, internetten araştırabilirsiniz. İşlemciniz yeterli gelmeyebilir, bu yüzden işlemci değiştirmelisiniz, belki sizin işlemciniz sınıfının en iyi işlemcisidir fakat kötü performans alıyorsunuzdur bu yüzden yeni bir anakart ve yeni bir işlemci gerekli. Ekran kartınız yetmiyordur ( HD 5450 gibi eski ekran kartları ) Yeni bir ekran kartı almanız gerekir, ancak şu vardır işlemciniz ekran kartını besleyebilecekmi, yani darboğaz oluşmamaıs gerekli bunu internetten araştırabilirsiniz. Ekran kartı aldınız, ancak PSU'nuz yetmeyebilir, 600 Watt PSU'ların ucuz olanların çoğu +12V kanalnıdan 400Watt, 380Watt, 500Watt gibi düşük değerler veriyor, bu çok kötü, PSU alırken de 80+ olmasına ve kaliteli olmasına dikkat edilmeli, yoksa elinizde patlayabilir.

    hydra hydra (3800)
    3 yıl önce cevaplandı

    • Minecraft'ta o kadar yüksek FPS alması gayet normal, o sistem minecraft için gayet yeterli bir sistem. @adils hydra 3 yıl önce